Meslek liseleri cidden kötü mü?

Meslek lisesinin teknik programının bilişim bölümünden mezunum bildiklerimi aktarmak isterim.
Avatajları:
  • Okuyacağınız alana dair önbilgiden fazlası olur.
  • Temel dersler dışında bir şeyler öğrenmek hoşunuza gider.
Dezavatajları:
  • Fazla teorik ağırlıklı olabilir. Programlamayı modülden anlatıp örnek çözdürmeden geçen hocalarım oldu.
  • Haftada 45 saat ders. Sabah girer akşam çıkarsınız benim okulum 7.30 da başlıyor 17.00 da bitiyordu. Gidiş geliş kahvaltı akşam yemeğini eklerseniz yorgunluğu anlayabilirsiniz. Herhangi bir şey yapacak isteğiniz kalmaz.
  • ATP'de 11. sınıfın yaz aylarında yaz stajı(40 gün) yaparsınız, AMP'de 12. sınıfın tamamında(bütün yıl) haftada üç gün işyerine, iki gün okula gidersiniz. Bu sebeple üniversite sınavına çalışmak sizin için hayal olabilir.
  • İşyerleri vicdansız yerler olabilirler. Normalde 8 saat çalışmanız gerekirken bu arkadaşlar sizi verecekleri notla tehdit ederler, alakasız işler yaptırırlar ve fazla çalıştırırlar.
  • Modüller genelde eski olur. Gönüllü öğretmenler tarafından yapıldığı için güncel olmazlar.
  • Öğrenci kalitesi düşükse okuldan tiksinebilirsiniz. Çünkü dersi ne dinler ne de dinletirler. Sus dersiniz susmazlar.
  • İdareci abilerimiz genelde sizi pek sallamaz. Hocam şu çocuk dayakla tehdit ediyor deyin kıllarını kıpırdatmazlar. Hatta bir seferinde ben senin yaşındayken çok kavga ettim ama hiç öğretmenlerime söylemedim diyen bir hocam olmuştu.
  • AMP'de 11. ve 12. sınıfta ileri seviye matematik(arkadaşımın yazılı kağıdını görmüştüm, TEOG 2016 gibi düşünün logaritmadan haberleri yoktur) görmezsiniz. Hatta ATP'de biyoloji dersini 11. ve 12. sınıfta almazsınız. Seçmeli olarak alma şansınız vardır.
  • Hocalar öğrenci kalitesinden dolayı genelde heyecanlı olmazlar buna rağmen çoğu hocam kaliteliydi diyebilirim.
Özetle gideceğiniz meslek lisesinin puanı yüksekse, bu kadar yüksek ders saatine dayanabilecekseniz, ATP'ye geçecekseniz ve okulun imkanları iyiyse meslek lisesini öneririm. Öbür türlü hayatınız zehir olabilir.

Geri
Yukarı