Meslek Liseleri Neden Kötüleniyor ?

Ne kadar iğrenç insan varsa tercihlerin bitimine son 1 gün kala bu liselere doluştuğu için meslek liseleri berbat. Daha da kötüsü bu insanlar okulu çok rahat bir şekilde bitirebiliyor. Normal davranan birisi isen derslerden kalıp okulu uzatıyorsun ama sorunlu daha da doğrusu ( genel olarak böyle ) zekan konusunda ciddi sıkıntın varsa ve bu da davranışlarını etkiliyor ise çok rahat bir şekilde bitiriyorsun bu liseleri. Üniversitedeki bölümleri de pek farklı değil, aynı şeyin biraz gelişmişi o kadar.

Gencler size tavsiyem okumak ve iyi universitelere gitmek istiyorsaniz Meslek lisesinin yanina bile yaklasmayin. Anadolu, duz lise oralara gidin ki fizik, kimya, biyoloji gorun ve universite icin temeliniz olsun.

Şimdi meslek lisesine liseyi bitiremez, maksat lise bitirmiş olsunların tercihi oldu, eskiden nasıldı bilemem ben de anadolu meslek lisesi mezunuyum, kaka gibi bir lise meslek lisesi, on saat meslek dersi olurdu gün boyu hoca kitaptakileri deftere yazdırırdı ders sırasında arada ders ve saçma saçma şeyler.

Okula gelirsin.
Sabah atölye hocalarınıza pide, kahvaltılık malzeme alırsın, diğer grup bardak yıkar çay demler vs, bölümden bölüme değişir bölümün önünde bahçe varsa otları vs temizle ağaç dibi belle gibi şeyleri gördüm.

Eğer İradene benim gibi sahip olabiliyorsan hiç korkmana gerek yok, bende ilk başlarda korkuyordum sonuçta birkısım serseri var okul içinde sigara kullananlar vardı. Okulumu ısrarla değiştirmek istedim ama ailem bana alışırsın dedi. Bende onlara elimden geldiği kadar uymamaya çalıştım, başarılı olmaya gayret gösterdim ve başardım. Şu anda sınıfın en çalışkanları arasındayım. Aslında gerekli olan biraz sabır ve irade. Sana şunu söyleyeyim eğer meslek lisesine gidersen kesinlikle sigara içen kişiyle fazla samimi olma ve derslerine iyi odaklan. Sonuçta meslek lisesi sınavları ve konuları çok zor değil sadece dikkat gerektiriyor. Son olarak şunu da belirtmek istiyorum kesinlikle gönlünün istediği Liseyi seç yoksa ilerde çok zorluk çekersin inan bana.

Bilişim istiyorsan şunu söyleyeyim, benim 11 yaşında bildiğim şeyler onlar sen 16 yaşına geldiğinde yeni yeni verecekler sana.

Ayrıca şunu da belirteyim, bizim burada meslek liselerine bir yeri kazanamayanlar gidiyor. Kendi isteğiyle giden yok. :)

Üniversitede kendi yolunu çizebileceğini düşünüyorsan, özel bir alanda bir başarın varsa gidebilirsin. Ben de Meslek Lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum. Liseyi sırf formaliteden, mecburiyetten okudum diyebilirim. Benim hayalim dilci olmaktı ve zaten dilde de yetenekliydim, şimdi dil üzerine bir bölüm okuyorum üniversitede. Ama meslek liseleri gerçekten insanı tembelliğe alıştırıyor desem yeridir. Dersler zaten hafifleştirilmiş, çoğu dersi de görmüyorsunuz. Açıkçası 'düz lise okusam bile daha iyiydi' diyorum bazen. Bilgisayarın başında bol bol vakit geçirdik -oyun oynadık- ve eğitim kalitesi de epey düşük oluyor, sana pek bir şey katamıyorlar. Sigara içmeyen öğrenci çok az, sen kimseye bulaşmadığın sürece sorun olmaz.

Teknik bolümlerin (ATP) anadolu liselerinden pek farkı yok bazı derslerde ders sayısı az sadece onların yerine meslek dersleri oluyor meslek bölümler (AMP) gerçek meslek liselirin yeridir ama bu oraya gidenlerin serseri olacağı anlamına gelmiyor. Bazı bölümlerde ATP ile AMP arasında çok fark yok. Ben 10. sınıf inşaat bölümündeyim (M10-İNG) eğer adam akıllı çalışırsanız üniversitede AMP ATP ya da anadolu liseli olmanız çok fark etmiyor bizim okulda tıp kazanan vardı geçen sene. Biliyorum sen çok dan tercihini yapmışsındır ancak belki birileri daha senin sorduğun soruyu sorabilir diye yazıyorum kısacası çalışırsan herşeyi yapabilirsin. Birkaç ipucu vereyim
-Okulda sigara içenlerden uzak durun onlar sizinde kendileri gibi olmanızı isterler.
-Gideceğiniz okula önceden gidin bahçesinde bir tur atın atölyeleri gezin genelde eski okulların tanınmış okul belgesi oluyor ileride işinize yarayabilir.
-Eğer istediğiniz bölüm okulda yoksa başka okula gidin ( ben arkadaşım yüzünden inşaat okuyorum aslında motorlu taşıtlar bölümünü istemiştim ancak yinede pes etmedim sonuçta üniversite var orada okurum otomotiv mühendisliğini)
-Sadece 2015-2016 döneminde 11. ve 12. (12 den emin değilim) matematik kaldırılmış AMP'ler için ancak matematik öğretmenimizin dediğine göre geri getirmişler.
-Dersler söylendiği kadar kolay değil meslek derslerine çalışmayıp da kalırsanız karne ortalamanız çok düşer genelde 12-14 ders arası olur meslek dersleri 10. sınıf için. En kolay sınavlar inşaat bölümünde olur tabi el beceriniz varsa. Teknik çizim dersinde normalde iyi çiziyorsanız sınavda da çizerseniz ancak beceremezseniz karne ortalamanız 90'dan 80'e düşebilir. Her bölüm el becerisi gerektirmez en azından 10. sınıfda
Kısacası el beceriniz varsa ve iyi bir okul bulursanız gidin ancak istediğiniz bölüme gidin babam marangoz olduğu için ve çizimede ilgi duyduğum dan meslek dersleri ortalamam 90 dı bu yüzden karne ortalamam da 80 oldu ancak hale başarılı değilim daha da fazla çalışmalıyım , çalışmalıyız.

Aslında meslek liseleri çok iyidir. Bir anadolu lisesine göre kat kat iyidir çünkü meslek lise mezunları iş bulma imkanları kat kat yüksektir. Hiç kimseye senin matematiğin çok iyi diye yanında çalıştırmaz iş yapıp yapmadığına bakar. Eğer anadolu lisesine gidersen YGS çıkış kapındır üniversite kazanamazsan iş bulman zorlaşır. Meslek liselerin kötülenmesinin sebebi ise öğrencilerin kötü olmasıdır. Mesele bizim burda (Kocaeli) ENKA özel okulları var. Adamların mesleki lisesi fabrika gibi vallahi.

Aslında meslek liseleri çok iyidir. Bir anadolu lisesine göre kat kat iyidir çünkü meslek lise mezunları iş bulma imkanları kat kat yüksektir. Hiç kimseye senin matematiğin çok iyi diye yanında çalıştırmaz iş yapıp yapmadığına bakar. Eğer anadolu lisesine gidersen YGS çıkış kapındır üniversite kazanamazsan iş bulman zorlaşır. Meslek liselerin kötülenmesinin sebebi ise öğrencilerin kötü olmasıdır. Mesele bizim burda (Kocaeli) ENKA özel okulları var. Adamların mesleki lisesi fabrika gibi vallahi.

Sana katılıyorum , okulum Bağcılar' da olmasına rağmen çoğu anadolu liselerinden daha iyi eğitim veriliyor (9. sınıflar da , ATP bölümler de ve bazı AMP' ler de). Birde eski okullara puanları daha yüksek öğretmenler gittiğini duymuştum (benim okulum 1983).

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı