Meslek lisesi en puan hangi bölümlerde geçerli?

Blacksidemre

Megapat
Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Meslek lisesi okuduğu için alanında bir bölüm tercih ettiğinde ek puan gelecek ama bunun okul birincisi olmasıyla alakalı yok.

Hocam, kendi bölümümüz dışında bir bölümü seçsek ek puan gelmez mi? Ben Elektrik-Elektronik bölümündeyim. Ama diyelim ki bilgisayar mühendisliği okuyacağım. Ek puan gelmez mi?

Ya da ben EEM seçersem ek puan mı verilecek? Bu işlerin böyle döndüğünü ilk defa öğrendim.

Hocam, sağlık tercihi düşünmüyorum ama biyomedikal bölümü EE'yi kapsıyor diye biliyorum. Bu bölümden ek puan alabilir miyim?

Bir de bu EE'ye bağlı mühendislikler M.T.O.K için mi, yoksa sade mühendislikler için mi geçerli? Size zahmet olmazsa listeyi de görebilir miyim?

M.T.O.K. sadece meslek lisesi mezunları için. Ancak ben meslek lisesinden mezun olunan bölümün puan olarak yansımasını sadece önlisans programları için olduğunu biliyorum. Elektrik bölümünden mezun olup elektrik mühendisliğine girerken meslek lisesinden dolayı puan eklenmesi diye bir şey yok benim bilgime göre.
Google üzerinden arattım ve evet böyleymiş. Ek puan 2 senelik önlisans bölümleri için geçerli, 4 senelik lisans bölümleri için değil.

M.T.O.K. sadece meslek lisesi mezunları için. Ancak ben meslek lisesinden mezun olunan bölümün puan olarak yansımasını sadece önlisans programları için olduğunu biliyorum. Elektrik bölümünden mezun olup elektrik mühendisliğine girerken meslek lisesinden dolayı puan eklenmesi diye bir şey yok benim bilgime göre.

Demeyin ya :( Lisans programı için sanıyordum ben. Puan olarak yansıması lisans programı için geçerli değil diyorsunuz yani?

Peki OBP katsayısı artma durumu var mı? Benim bildiğim meslekler 0.18 ile referans alınıyor.

Bir de ek olarak ben bu meslek lisesinin teknik programındayım, bazen karışabiliyor. Ben bunların içinde sayılıyorum değil mi?

Demeyin ya :( Lisans programı için sanıyordum ben. Puan olarak yansıması lisans programı için geçerli değil diyorsunuz yani?

Peki OBP katsayısı artma durumu var mı? Benim bildiğim meslekler 0.18 ile referans alınıyor.

Bir de ek olarak ben bu meslek lisesinin teknik programındayım, bazen karışabiliyor. Ben bunların içinde sayılıyorum değil mi?
Evet siz de sayılıyorsunuz. Eskiden lisans için de geçerliymiş ancak 2013 itibariyle sadece önlisans için ek puan geçerli olmuş. OBP katsayısına dair bir fikrim yok, araştırmak lazım. Okuduğuma göre lisans programları için artı olarak hiçbir şey kazanmıyorsunuz.

Evet siz de sayılıyorsunuz. Eskiden lisans için de geçerliymiş ancak 2013 itibariyle sadece önlisans için ek puan geçerli olmuş. OBP katsayısına dair bir fikrim yok, araştırmak lazım. Okuduğuma göre lisans programları için artı olarak hiçbir şey kazanmıyorsunuz.

Anladım hocam teşekkür ederim. Bu katsayı olayını ben iyice araştıracağım. Bir şey çıkarsa buraya yazarım.

Hocam çok teşekkür ederim ilginiz için. Sayfa 75'te EE teknolojisi bölümünden okuyabileceğim programlar şu şekilde yazıyordu:
  • Havacılık Elektrik ve Elektroniği (YO) SAY
  • İş Sağlığı ve Güvenliği (YO) SAY
  • Uçak Elektrik-Elektronik (YO) SAY
  • Adli Bilişim Mühendisliği (M.T.O.K.) SAY
  • Bilgisayar Mühendisliği (M.T.O.K.) SAY
  • Bilişim Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) SAY Biyomedikal Mühendisliği (M.T.O.K.) SAY
  • Elektrik-Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K.) SAY
  • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (M.T.O.K.) SAY
  • Endüstriyel Tasarım Mühendisliği (M.T.O.K.) SAY Enerji Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.) SAY
  • Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.) SAY
Fakat bunların bir kısmı M.TO.K olarak alıyor. Sanırım düz mühendislikte ek puan yok. @pandaaa hocamın dediği gibi önlisans için ek puan varmış, normal lisans programları için geçerli değilmiş. Bu arada (YO) ibaresi acaba ne anlama geliyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı