Meslek lisesi mi, anadolu lisesi mi?

Dostum zorba insanlar her yerde var bu meslek lisesine özgü bir durum değil. Kendini savunmayı bileceksin sadece lise hayatı değil genel olarak böyle, bu tür insanlar bitmez. Bunlara karşı durmayı bilmek lazım.

Her yerde var haklısınız fakat oradaki durum farklı siz meslek öğrenmeye gittiğinizi sanıyorsunuz fakat 4 sene hiçbir şey öğrenmeden kalitesiz bir çevre oluşturup çıkarsınız oradan. İyi meslek liselerinin sayısı çok çok az. Derslerinde başarısız uyum sağlamakta sorunlu bu okumayacak herhalde deyip ailelerin çocukları gönderdiği bir lise meslek lisesi ve büyük çoğunluk erkek. Az ortamını gördüyseniz oranın Anadolu ile orayı kıyaslamak büyük yanlış.

Oraya gidip çok bozulan ezilmese bile kötü çevreden dolayı hayatı kötü şekillenen insanlar çok fazla tek olay ezilmek değil çevre çok önemli.

Selam 2 ay gibi bir süre sonra LGS sınavı var ama aile, ortam derken benim işler karıştı ve psikolojik olarak ders çalışmaktan verim alamaz ve unutkan hâle geldim. Ne kadar denersem deneyeyim kendim de bir yükselme göremedim bu yüzden akademik başarı yerine mesleğe odaklanırsam belki daha başarılı olurum diye düşündüm.
Yakınlarımız da OBP'si 85 civarı olan bir Anadolu lisesi var, benim de sıralı olarak 6. 7. ve 8. sınıf ortalamalarım şu an 91, 87 ve 79 (2. dönem sınavları 79'a dahil değil). Ailem farklı bir ülkenin bir köyünde dünyadan bihaber okudukları için sanki bu sınavı yapamazsam çoban olurum gibi davranıyorlar, benim de elim ayağım dolandı ve evde LGS konuları 6. sınıfta başladığından notlarım stresten yavaş yavaş azaldı ve zamanında ders dinleyerek bile 100 çektiğim matematik sınavından 2 saat ders çalışarak 55 almama sebep oldu.
Sizce Anadolu lisesinde başarım sonradan düzelmeye başlar mı? Meslek lisesini az çok biliyorum, üniversteye girmesi ek dersler dışında zor ama üniverste sınavını LGS'den daha çok abartacaklarını bildiğimden o yönde bir yönelimim yok. Meslek lisesi benim için daha mı uygun?

Hocam ailenizin baskısından etkilenmeyin, sınavda panik olursanız çok kötü bir sonuç yaparsınız, notlarınızın azalması normal, LGS'ye kadar kapatmış olursunuz eksiklerinizi, geçen sene berbat notlar almama rağmen yine iyi sayılabilir bir sonucum olmuştu. Eğer çevreden etkilenmeyen, gerekirse yalnız kalma/zorbalık görme riskini alabilecek biriyseniz meslek lisesi daha mantıklı gözüküyor. Ancak öyle biri değilseniz Anadolu'ya gidin en azından sınav zamanı ders çalışanlar olur motive olursunuz başarınız zamanla yükselebilir.

Selam 2 ay gibi bir süre sonra LGS sınavı var ama aile, ortam derken benim işler karıştı ve psikolojik olarak ders çalışmaktan verim alamaz ve unutkan hâle geldim. Ne kadar denersem deneyeyim kendim de bir yükselme göremedim bu yüzden akademik başarı yerine mesleğe odaklanırsam belki daha başarılı olurum diye düşündüm.
Yakınlarımız da OBP'si 85 civarı olan bir Anadolu lisesi var, benim de sıralı olarak 6. 7. ve 8. sınıf ortalamalarım şu an 91, 87 ve 79 (2. dönem sınavları 79'a dahil değil). Ailem farklı bir ülkenin bir köyünde dünyadan bihaber okudukları için sanki bu sınavı yapamazsam çoban olurum gibi davranıyorlar, benim de elim ayağım dolandı ve evde LGS konuları 6. sınıfta başladığından notlarım stresten yavaş yavaş azaldı ve zamanında ders dinleyerek bile 100 çektiğim matematik sınavından 2 saat ders çalışarak 55 almama sebep oldu.
Sizce Anadolu lisesinde başarım sonradan düzelmeye başlar mı? Meslek lisesini az çok biliyorum, üniversteye girmesi ek dersler dışında zor ama üniverste sınavını LGS'den daha çok abartacaklarını bildiğimden o yönde bir yönelimim yok. Meslek lisesi benim için daha mı uygun?

Eğer üniverste hayalin varsa Anadolu eğer ben sanayide çalışacağım direkt asgari ücretle çalışayım filan diyorsan meslek lisesi.

Dostum zorba insanlar her yerde var bu meslek lisesine özgü bir durum değil. Kendini savunmayı bileceksin sadece lise hayatı değil genel olarak böyle, bu tür insanlar bitmez. Bunlara karşı durmayı bilmek lazım.

Zorba insanlar her yerde, ancak şu an sosyal bilimler lisesindeyim ve bir iki kişi hariç kimse kimseyle uğraşmıyor, meslek lisesi gibi yerlerde hem her şeyinle dalga geçerler, hem de sadece dalgayla kalmaz fiziki boyutlara varabilir.

Eğer çalışacaksan meslek lisesinin kötü ortamına uymayacaksan ve sana zorbalık yapılması riskini göze alırsan gidebilirsin. Meslek lisesinin mühendislikte avantajı var. Üniversitelerin mtok kontenjanı var ve örneğin 10klık yere 100-150k ile girebiliyorsun.

Ortam ailem karışmazsa pek sıkıntı olmaz tanıştığım her insanla anlaşabiliyorum diyebilirim, gideceğim liseyi de araştırırım. Verdiğiniz bilgiden bihaberdim teşekkürler.

Hocam siz şu an 8.sınıfsınız rahat olun. 9.sınıf olarak size tavsiye vereyim, kendinizi çok kasmayın. Eğer çok takarsanız, LGS'de panik yapıp soruları yanlış cevaplama ihtimaliniz var. Ben Ortaokul'da çok çalışmayan birisi olarak, LGS'den 240 puan aldım...

Hocam siz sınava gireli tam 1 yıl olmamış çevrenizden daha iyi anlayabilirsiniz ki insanı silah karşısın da tutuyorlarmış gibi zorluyorlar, benim çoktan normal bir test yaparken parmaklarım titremeye başlıyor basit bir travma gibi.
Ayrıca hocamdan duyduğuma göre bölümlere 9.sınıf sonu puanlarıyla alıyorlarmış, bilişim ve tarzı bölümlere çok ilgi olduğundan puan ortalaması da yüksekmiş, doğru mu?

Anadolu Lisesi mezunu sonra lisans maliye mezunu olarak söyleyebilirim ki; Türkiye'de ve Avrupa'da teknik iş ve beceri isteyen işlerin kazancı daha yüksek oluyor...

Öğretmenlerimden ve gördüklerimden sizin gibi birçok insanı tanıyorum. Okulumuza gelen 2 mühendisle konuşma şansımız oldu ve maaşlarının tatsız olduklarını söylediler, yorulduklarını anlayabiliyordum ve üzülmedim değil. İyi başarılar paylaştığınız için sağ olun.

Kardeşim, senin yazını okudum ve akıllı bir birey olduğunu düşünüyorum. Bence iyi veya kötü bir Anadolu lisesine git. Meslek lisesine göre Anadolu lisesinde kendini ders ve bilgi anlamında daha iyi geliştirebilir ve sonucunda daha iyi fakülteleri tercih edebilirsin...

Teşekkür ederim. Kararsızlaşmamın nedeni psikoloji, beni baskılayan 2 kişi olsa da masa başında konuşmalara benim hayatımı meze edecekleri kişilerin sayısını bilemem. Anadolu ailemin beğeneceği bir seçim olur ama beni 18 yaşıma kadar bırakmayacaklarını söyleyen kişiler daha yolun başında bunları yaparken üniverste sınavında neler yapar bilmiyorum. İlişkimi de kesemiyorum çünkü ailem.

Eğer üniverste hayalin varsa Anadolu eğer ben sanayide çalışacağım direkt asgari ücretle çalışayım filan diyorsan meslek lisesi.
Hocam öğretmenlerim asgari ücret konusunda sizinle hemfikir değil. Onlar kendileri meslek lisesi mezunlarını arayıp güzel miktarda maaş veren iş verenlere şahit olmuşlar.

Cevap veren ve konuya destek olan herkese teşekkür ediyorum. Bana göre meslek daha uygun geliyor, en azından kendimi toparlayabilirim belki de okul değiştirir ve daha kesin amaçlarla yoluma devam ederim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı