Meslek lisesi mi yoksa Anadolu mu?

Hangi meslek lisesine gittiğine göre değişir ben Anadolu lisesine girdigim puanla bazı meslek liselerine giremiyordum zamaninda Anadolu lisesi dediğin üniversite için hazirlik ben üniversite okumam ya da kazanamam gibi bir dert varsa düzgün bir meslek lisesi öneririm bu arada hangi bölüm okuyacaginiza kadar değişir şahsen ben şu an makine mühendisliği okuyorum eğer şu anki aklım olsa o zaman meslek lisesi tercih ederdim bilgisayar tamirinden iyi kötü anlıyorum ve çok iyi bir ustam oldu zamanında okuyunca kazancagimdan fazlasını kazanirim şu an hala eğer bir şey gelistirmezsem vesaire tabii yine de dediğim gibi ne mesleği olduğuna göre ne okuyacağına hedefinin ne olduğu burada çok önemli.

Hangi meslek lisesine gittiğine göre değişir ben Anadolu lisesine girdigim puanla bazı meslek liselerine giremiyordum zamaninda Anadolu lisesi dediğin üniversite için hazirlik ben üniversite okumam ya da kazanamam gibi bir dert varsa düzgün bir meslek lisesi öneririm bu arada hangi bölüm okuyacaginiza kadar değişir şahsen ben şu an makine mühendisliği okuyorum eğer şu anki aklım olsa o zaman meslek lisesi tercih ederdim bilgisayar tamirinden iyi kötü anlıyorum ve çok iyi bir ustam oldu zamanında okuyunca kazancagimdan fazlasını kazanirim şu an hala eğer bir şey gelistirmezsem vesaire tabii yine de dediğim gibi ne mesleği olduğuna göre ne okuyacağına hedefinin ne olduğu burada çok önemli.
Rayli sistemler

Rayli sistemler.

Tamam şimdi mezun olunca yapacağın iş kazanacağın para ile üniversiteye gidince yapacağın iş kazanacağın para ile kıyasla ve uniyi tekte kazanıp hazırlıkta okumadan bile 4 yıl kaybetmene değecek mi onu düşün ona göre mantıklı seçimi yap yani mantık bu artık masa başı ya da emek işçiliği falan çok da fark etmiyor diye düşünüyorum usta ve el emeği ile iscilik yapan kişi sayısı azalirken masa başı iş yapmak isteyen insan sayısı artıyor tamir tipi islerde usta azalıyor fiyatlar ona göre değişiyor ki senin düşündüğünün de iki türlüsü de var sanirim.

Tamam şimdi mezun olunca yapacağın iş kazanacağın para ile üniversiteye gidince yapacağın iş kazanacağın para ile kıyasla ve uniyi tekte kazanıp hazırlıkta okumadan bile 4 yıl kaybetmene değecek mi onu düşün ona göre mantıklı seçimi yap yani mantık bu artık masa başı ya da emek işçiliği falan çok da fark etmiyor diye düşünüyorum usta ve el emeği ile iscilik yapan kişi sayısı azalirken masa başı iş talebi artıyor fiyatlar ona göre değişiyor ki senin düşündüğünün de iki türlüsü de var sanirim.
Siz yerimde olsaydınız?

Siz yerimde olsaydınız?

Daha çok erken. Kişi sonradan anlıyor aslında ne yapması gerektiğini. Birçok kişi de geçmişte yapmış olduğu yanlış seçimlerin sonuçlarına iş işten geçince katlanıyor. Çoğu kişi ne yapması gerektiğini sizin yaşınızda değil de 11. sınıfta veya 12. sınıfta anlıyor.
Bu arada isterseniz normal bir Anadolu lisesine gidip derslerinize çok abanıp okul 1. si olun. Üniversite sınavına girdiğinizde sizi sıralamada okul 1. si kontenjanı ile üniversiteye yerleştirebiliyor. Meslek lisesinde de bunu yapabilirsiniz. Ancak dediğim şey için çok fazla çalışmanız gerek.

Üniversite istiyorsan ortalama bir Anadolu lisesi yeterli. Meslek lisesi için ise biraz daha yüksek puanlı bir meslek lisesinde üniversiteye hazırlanmanızı tavsiye ederim. Üniversite okuyacaksan atp bölümünü tercih edeceksin. Sınavlı bölüm. Yeni gelen akademik destek programı ile sayısal, sözel, ea ve dil bölümünü tercih edebiliyorsunuz 11. sınıfa geldiğinizde. 10 kişinin tercih etmesi gerekiyor. 10 kişi tercih etmez ise o bölüm açılmıyor.
Bunu öğrendiğim iyi oldu. Şehrimde bulunan ve Türkiye'de ilk olan elektrikli araçlar bölümü bu sene ilk kez sınavla alarak açılacak. Bende ona giderim umarım.

Siz yerimde olsaydınız?

Zevklerimiz ve alanlarimiz farklı bir şey diyemeyeceğim ama şu anki kafayla ben üniversite okumayı İTÜ Boğaziçi tarzı bir yer olmadiktan sonra bir tık boş buluyorum dediğim gibi bir defa artık girdim 2. senem bitireyim belki de yine dönüp tamircilik yapacağım diplomayı aldıktan sonra bana kalmış ben zaten vakit kaybettiğim için böyle düşünüyorum sizin yerinizde olsam ne yapacağım değişirdi yani bilemiyorum benim zevkle yapacağım iş bu diyorsanız ve üniversiteden mezun olsanizda aynı işi yapacaksaniz konum olarak çok bir şey fark ettirmiyorsa ne gerek var 4-5 sene daha okumaya yani yoksa mesela ben başka bir şey olacagim üniversite okursam daha zevk alarak yapacağım bir iş olur daha kazancli falan diyorsan bu arada sadece para kısmını dusunme eğer öyle bir niyetin varsa işinden zevk almaya da bakmak lazım o yüzden detaylı arastirmani tavsiye ediyorum 20k kazanacagina 15 kazan ama sevmedigin bir işi de yapma düşünsene 20 yıl sevmedigin bir işi yaptığını yine de dediğim gibi tamamen hedeflerinle alakalı.

Geri
Yukarı