Meslek lisesinde bilgisayar mühendisi olunur mu?

TheTestM2

Femtopat
Daha fazla  
Ben Anadolu lisesine gidiyorum ve bilgisayar mühendisi olmak istiyorum ama arkadaşım bana benimle meslek lisesine gel orada oku sonra üniversiteye gidersin diyor. Kafam karıştı tavsiyeniz var mıdır acaba? Hangisinden daha hızlı ilerleyebilirim? (matematik notlarım kötü ama çalışarak düzelteceğim)

Daha rahat olursun. Yani eğitim ona göre yapılmasa bile kendin çalışarak kazanıyorsun sınavı zaten. Ve meslek lisesi bölümüne göre özel kontenjan veren okullar var.

1685911720890.png

Meslek lisesinden "bilgisayar teknikeri" olarak mezun oluyorsun. Mühendis ve tekniker arasında devasa fark var... Anadolu okuyup daha sonrasında üniversitede bilgisayar ile alakalı bir yer okumanı tavsiye ederim, Anadolu lisesinde üniversite sınavıyla alakalı dersler görürken meslek lisesinde yoğunluk meslek ile ilgili dersler olacaktır.

Arkadaşınızın dediği gibi de olabilir. Ama temelleriniz pek kuvvetli değilse üniversitede o kadar zorlanırsınız. Bilgisayar mühendisliği bölümünün temellerindeki dersleri matematik ve geometriye dayanıyordu sanırım. Lisede bu bölümlere dayalı seçim yaparsan daha saglıklı olabilir.

Ben Anadolu lisesine gidiyorum ve bilgisayar mühendisi olmak istiyorum ama arkadaşım bana benimle meslek lisesine gel orada oku sonra üniversiteye gidersin diyor. Kafam karıştı tavsiyeniz var mıdır acaba? Hangisinden daha hızlı ilerleyebilirim? (matematik notlarım kötü ama çalışarak düzelteceğim)

Meslek lisesini üniversite okumayı düşünmüyorsan tercih edebilirsin onun dışında bomboş bir sistem. 4 yıl önce şu anki aklım olsaydı 4 sene meslek lisesine gideceğime 1 yıl normal liseye giderdim en azından eğitim almış olurdum. Meslek lisesinde matematik, biyoloji, kimya, fizik vb. dersleri görmeyeceksin tek göreceğin bomboş 10 saat hiçbir şey anlatmayan meslek dersleri olacak.

AMP programı ise işin zor. ATP programı ise ve son sene atölye dersin yoksa düşünebilirsin. Ben de meslek lisesine gidiyorum, amacım hiç bir zaman mühendis olmak olmadı ama olmak isteyenler için çok iyi imkanları var. Ben ATP programında okuyorum. 12. sınıfta atölye dersimiz olmayacak ve sadece kültür dersi göreceğiz. Kısacası YKS odaklı olacağız. Eğer AMP programında okursan son sene 3 gün staj 2 gün okul şeklinde ders programın değişecek. Tek eksik 11. sınıfın yaz tatilinde 40 gün staj zorunluluğu, o yaz tatilinde YKS çalışmam birazcık sekteye uğrayacak ne yazıkki. Okulu araştır ona göre de nakil aldır.

MTOK ile daha düşük sıralama ile yerleşebilirsin.
Ama sana tavsiyem Türev, İntegrale sağlam çalış. Hem sıralaman yükselir.
Bölümde bu dersleri bilmiyorsa zorlanırsın. Mat1, Mat2, Dif. Denk , Elektronik Dev, Sinyaller Sis, İst. Olasılık, Kontrol sis.

Benim zamanımda Anadolu lisesi daha prestijliydi. Şimdiki durumu bilmiyorum ama Anadolu lisesinde matematik ağırlıklı eğitim alıp, iyi bir üniversitede yazılım mühendisliği okumak daha iyi bir tercih gibi görünüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı