Meslek lisesinde elektrik elektronik okuyan biri üniversitede ne yapabilir?

489483

Hectopat
Elektrik elektronik 11. sınıf öğrencisiyim bu sene TYT'yi halledeceğim öbür sene de teknik olarak son senem okul yok. Staja gidiyorum stajı yapıyormuş gibi gösterip dershane ile AYT halletmeyi düşünüyorum. Üniversitede de bölümümle ilgili bir bölüm seçeceğim. Aklımda bilgisayar mühendisliği var burada bana herhangi bir ek puan sağlanıyor mu sağlanmıyorsa hangi bölümü seçmem gerekiyor?

Bana kalırsa üniversite okumak yerine ara eleman olarak çalışmak daha mantıklı. Devlet kurumları da denenebilir, mesleki beceri geliştirilip piyasada hatırı sayılır meblağ ile de çalışılabilir. Hem hayata daha erken atılınmış olunur hem üniversite mezunlarından daha iyi koşullarda çalışılır.

Ek puan değil. Çoğu üniversitede meslek liselerinden gelen öğrencilere ayrı ek kontenjan açılıyor. O da ilk 300 bine girersen diye biliyorum.

Bana kalırsa üniversite okumak yerine ara eleman olarak çalışmak daha mantıklı. Devlet kurumları da denenebilir, mesleki beceri geliştirilip piyasada hatırı sayılır meblağ ile de çalışılabilir. Hem hayata daha erken atılınmış olunur hem üniversite mezunlarından daha iyi koşullarda çalışılır.

Lise mezunu olarak devam mı etsin 😒

Bu adam doğru söylüyor eğer alanı seviyorsan yani meslek lisesine gideceğim elektrik elektronik olsun diye seçmediysen sırf.

Elektrik elektronik 11. sınıf öğrencisiyim bu sene TYT'yi halledeceğim öbür sene de teknik olarak son senem okul yok. Staja gidiyorum stajı yapıyormuş gibi gösterip dershane ile AYT halletmeyi düşünüyorum. Üniversitede de bölümümle ilgili bir bölüm seçeceğim. Aklımda bilgisayar mühendisliği var burada bana herhangi bir ek puan sağlanıyor mu sağlanmıyorsa hangi bölümü seçmem gerekiyor?

ELEKTRİK - ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ | Kosbi link yasak mı bilmiyorum da Google'a yazınca çıkıyor zaten.

Ek puan ve ek kontenjan 2 yıllık bölümlerde olur. AYT’nin sana bir katkısı olmaz. 2 yıllık bölümlerde çok düşük sıralamalarla çok iyi üniversitelere gidebilirsin.

İllaki üniversite okumak istiyorsan anlarım ancak, nitelikli bir meslek lisesi ise üniversite okumana gerek yok zaten lise diploman ile kolayca iş bulabilirsin. Bildiğim kadarıyla geçen sene Almanya, sayısını hatırlamıyorum ancak yoğun bir mevcut meslek lisesi elektrik elektronik mezunu kişilere bayağı çalışma vizesi verdi. Bunlardan biride kuzenim, şu anda Almanya'da çalışıyor kendisi üniversite mezunu bile değil.

Eğer meslek lisesi okuyorsanız üniversiteye gitmeyin bence çünkü üniversite sınavına hazırlık namına hiçbir şey görmüyorsunuz onun yerine stajını küçük bir işletmede veya fabrikada yapıp iş temelinizi atın emin olun 4 senelik veya 2 senelik bir üniversite öğrencisinin okulu bitirdiğinde gelip sizin yanınıza çalışsa sizden emir alacaktır ve iş namına hiçbir şey bilmiyor olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı