Meslek lisesinde okuyorum çok pişmanım

Ahmet40218

Centipat
Daha fazla  
16 yaşındayım çok uzun etmeyeceğim, sınav zamanı doğrusunda Anadolu'ya gidecektim, babam sağ olsun zaten okumamı istemiyor en yakın meslek lisesine kayıt ettirdi bende bir şey diyemedim. Düşünemediğim kadar dengesiz densiz dolaşıyor, kimin ne yapacağı belli olmuyor.

Bu durum beni etkilemez ancak bu çocuklarlada işim olmaz, adamakıllı aklı başında konuşan birini göremiyorum ne kadar uyanık şey çocuk varsa koymuşlar onlarda aklı şeyinde geziyor. Ergenliktir normal ancak bu kadar depresif yaşamayın be :) hayat o kadar ayrıntılarda saklı değil :D neyse.

Çok fazla olaylar dönüyor gerçekten krizlik, bir daha görmek istemiyorum.
Anadolu'ya geçmek istiyorum artık şu okul başlamadan tekrardan dönmek istemiyorum, ne yapayım şu durumda zaten. :D

Endüstri meslek liseleri berbat oluyor durumunu anlayabiliyorum.
Benim okuduğum meslek lisesi özel meslek lisesi olduğundan gayet memnunum.
Babanız büyük ihtimalle liseden mezun olunca meslek diploması en azından bir işe yarar falan diye okutuyordur.
Durumu açıklamayı denedinizmi babanıza?

Meslek liseleri cidden hak ettiği değeri göremiyor. Türkiye'de meslek liselerine it, kopuk gider gözüyle bakılıyor ve bu yüzden serseri oğlu olan direkt mesleğe gönderiyor. Meslek liselerinin değerini bilip meslek liselerine gidende bu it kopuk yüzünden bozuluyor. Halbuki en değerli liselerin meslek lisesi olması gerek.

Meslek liseleri cidden hak ettiği değeri göremiyor. Türkiye'de meslek liselerine it, kopuk gider gözüyle bakılıyor ve bu yüzden serseri oğlu olan direkt mesleğe gönderiyor. Meslek liselerinin değerini bilip meslek liselerine gidende bu it kopuk yüzünden bozuluyor. Halbuki en değerli liselerin meslek lisesi olması gerek.

Türkiye'de mantıklı insanların varlığı bir elin parmağını geçmediği için evet.

Hocam değerli falan da o kadar da değil. Meslek lisesi önemli de en değerli lise türü olması lazım demek de yanlış.

Ben öyle düşünüyorum hocam. Herkesin düşüncesi farklı olabilir :).
Hocam önemli olduğunu düşünüyorum ama şu yönden de bakmak lazım.
Çoğunluk üniversiteye gidemez. Üniversite önemli ama nitelikli olması lazım. O kadar üni zor. HEm hoca falan da lazım.
O meslek lisesine giden insanlar da çok lazım ama bir ülkenin güçlü olmasının, medeniyette önde olmasının önemli bir etkeni de bilim.

Torpil para ile işleyen bir sistem olduğu için durum çok normal görülüyor,
Amerikada özellikle (onların sisteminde) meslek liseleri daha çoğunlukta, çünkü birçok bölüm var adam yeteneği şeyine göre gidiyor,
Şimdi kendi sistemimize dönersek meslek lisesinde, yıllardır gelişemeyen sanayimiz işlerine adam oluyorlar. Artı olarak çok fazla ders, ve klasiğe dayalı sınav sistemi var. Şimdi 4 yılı atlatsan bile kpssye girdin, sayısalın olmadıktan sonra hiç bir işe yaramıyorsun :D

Torpil para ile işleyen bir sistem olduğu için durum çok normal görülüyor,
Amerikada özellikle (onların sisteminde) meslek liseleri daha çoğunlukta, çünkü birçok bölüm var adam yeteneği şeyine göre gidiyor,
Şimdi kendi sistemimize dönersek meslek lisesinde, yıllardır gelişemeyen sanayimiz işlerine adam oluyorlar. Artı olarak çok fazla ders, ve klasiğe dayalı sınav sistemi var. Şimdi 4 yılı atlatsan bile kpssye girdin, sayısalın olmadıktan sonra hiç bir işe yaramıyorsun :D
Tabi aynı şey anadolu içinde geçerli malesef.

Hocam önemli olduğunu düşünüyorum ama şu yönden de bakmak lazım.
Çoğunluk üniversiteye gidemez. Üniversite önemli ama nitelikli olması lazım. O kadar üni zor. HEm hoca falan da lazım.
O meslek lisesine giden insanlar da çok lazım ama bir ülkenin güçlü olmasının, medeniyette önde olmasının önemli bir etkeni de bilim.
Evet hocam haklısınız. Öğrencileri de değerini bilmiyor okullarının. Tanıdığım ve okullarını takan hayalleri olan meslek lisesi öğrencileri mezun olduğu gibi bir işe girebiliyor şirketlerde staja başlayabiliyor. Ülkenin Fen liselerine de Anadolu liselerine de Meslek liselerine de ihtiyacı var ama değeri bilinemiyor işte. Anadolu lisesine gidiyorum bir ara düşündüm "lan keşke melek lisesine mi gitseydim en azından mesleğim hazır olurdu" diye. Bahsettiğim meslek lisesi sınavla alıyor bu arada.

Geri
Yukarı