Meslek lisesinden açık liseye geçiş mantıklı mı?

burwak58

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Şu anda meslek lisesi bilişim bölümü 12. sınıf öğrencisiyim. Bu sene YKS sınavına gireceğim. Haftada 2 gün okul 3 gün staja gidiyorum. Okuldan ve stajdan eve gelince vakit kalmıyor ders çalışmaya. TYT temelim yok hiçbir türlü temelim yok ama çok çalışma isteğim var. Önümde 10 ay süre var erkenden karar vermek istiyorum. Staj benim için çok iyi geçiyor. Hem ekonomik olarak hem de iş olanağı olarak. Sizce ne yapmalıyım? Fikirlerinize çok ihtiyacım var. Ekstradan bir şey sormak istiyorum. Açığa geçtikten sonra staj devam ediyor mu?

Herkese merhaba. Şu anda meslek lisesi bilişim bölümü 12. sınıf öğrencisiyim. Bu sene YKS sınavına gireceğim. Haftada 2 gün okul 3 gün staja gidiyorum. Okuldan ve stajdan eve gelince vakit kalmıyor ders çalışmaya. TYT temelim yok hiçbir türlü temelim yok ama çok çalışma isteğim var. Önümde 10 ay süre var erkenden karar vermek istiyorum. Staj benim için çok iyi geçiyor. Hem ekonomik olarak hem de iş olanağı olarak. Sizce ne yapmalıyım? Fikirlerinize çok ihtiyacım var. Ekstradan bir şey sormak istiyorum. Açığa geçtikten sonra staj devam ediyor mu?
Yapacak birşey yok. Açığa geçip dershaneye yazılacaksın, gece gündüz çalışacaksın, 10 ay kalmış ve temelin yok, çok iyi değerlendirmen lazım. Başarılar dilerim... ☺️

Bize verilen bilgiye göre 1 gün okul 4 gün staj açık liseye geçtikten sonra pek birşey değişeceğini sanmıyorum.

Bir meslek liseli olarak aynı kadere gireceğiz muhtemelen, bir 10.sınıf olarak yorumumu yapayım.

Evet. Mantıklı, eğer üniversite okuyacaksan. Temelini düzeltmek falan 10 ayda açıkçası gerçekten çok zor bir iş, bu yüzden kuvvetle muhtemel mezuna kalacaksın, ben bunu da kaldırırım olur diyorsan geçersin, ya bu sene kazanırsın ya da bir sene daha uğraşırsın, ama olur mu olur yani.

Çok yapan var.

Bir meslek liseli olarak aynı kadere gireceğiz muhtemelen, bir 10.sınıf olarak yorumumu yapayım.

Evet. Mantıklı, eğer üniversite okuyacaksan. Temelini düzeltmek falan 10 ayda açıkçası gerçekten çok zor bir iş, bu yüzden kuvvetle muhtemel mezuna kalacaksın, ben bunu da kaldırırım olur diyorsan geçersin, ya bu sene kazanırsın ya da bir sene daha uğraşırsın, ama olur mu olur yani.

Çok yapan var.

Teşekkür ederim. Mezuna kalıp polislik kazanabilirim. Bu sene yaşdan dolayı başvuru yapamıyorum. Seneye mezuna kalırsam. Öyle yapabilirim. Teşekkür ederim tavsiyen için. Bende sana bir tavsiye vereyim. Eğer ki sende üniversite istiyorsan. Vakit kaybetmeden Anadolu lisesine geçiş yap.

12. sınıfta eğer YKS hazırlanma gibi bir amacınız varsa açık lise düşünebilir. Mesleki açık öğretim lisesine geçmezsen de staj devam etmez. Düz açık lisede meslek lisesiyle bir alakan kalmıyor. Geçip geçmemek sana kalmış da mezuna kalma gibi bir düşüncen son düşüncen olsun derim ve o meslek üzerinden gitmeyi düşünmüyorsan da açık liseye geçmek mantıklı olabilir.

Meslek liselerinin M.T.O.K programları oluyor. İnternete bölümünün adını yazaraktan M.T.O.K ile alan bölümlerine de bakabilirsin. O bölümlerden birine gitmeyi düşünmüyorsan da açık liseye geç derim. M.T.O.K sayesinde bölümünün M.T.O.K ile olan bölümüne daha düşük puanla gidebiliyorsun. Öncelik meslek lisesinin o bölümlerinden mezun olanlara tanınıyor M.T.O.K için.

Teşekkür ederim. Mezuna kalıp polislik kazanabilirim. Bu sene yaşdan dolayı başvuru yapamıyorum. Seneye mezuna kalırsam. Öyle yapabilirim. Teşekkür ederim tavsiyen için. Bende sana bir tavsiye vereyim. Eğer ki sende üniversite istiyorsan. Vakit kaybetmeden Anadolu lisesine geçiş yap.
Anadolu'ya geçemem maalesef, ama çalışacağım. Aklımda tek olan o.

Geri
Yukarı