Meslek Lisesinden Anadolu Lisesine Geçiş

Mustafa Tanis

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Lise Öğrencisi
Merhaba arkadaşlar. Özel Erkan Meslek Lisesi'nde okuyorum. Ben notlarımı yükseltip Anadolu lisesine nakil istemeyi düşünüyordum haftaya. Arkadaşlarım bana neden geçme isteği duyuyorsun gibi sorular sordular. Ben de ileriye dönük düşünüyorum. YGS sınavında zorlanmamam için geçmek istiyorum. Haksız da sayılmam. Meslek Lisesinde 90-100 arası notlar alırken Anadolu baya bir zorlanacağım kanaatindeydim. Fakat geçmek istiyordum. Arkadaşlarım iş yönünden kesinlikle Meslek Lisesini savundular. Abileri ablaları Anadolu okumuş olmalarına rağmen işsiz olduklarını öğretmen ablası olan arkadaşım da atanamadığını söyledi. Benimde kafam çok karışık. Bana fikir verin lütfen. Anadolu lisesine nakil isteyeyim mi? İstediğim okulda kontenjan da var. Puanımda yeterli. Düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim. Kafam çok karışık. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anadolu lisesi okuyacaksan üniversite de okuman gerekir kanaatindeyim. Bunun için de derslerine yoğun bir tempoyla çalışman gerekiyor. Eğer üniversite ile ilgili bir çekincen var ise meslek lisesinde devam et.
Bu durumda üniversitede istediğin bölüm de önemli.

beyler 10.sınıf imam hatipteyim anadolu lisesine geçiçem geçiceğim lisede almanca var ve ben gidiceğim lisede 9.sınıf almancasından sorumlu mu kalıyorum bilginiz var mı

Mustafa, alacağın puanı okul belirlemez, sen belirlersin. Meslek liselerinden çıkıp derece yapanlar ve en iyi üniversitelere girenler var. 10.sınıfın yazında çalışmaya başlarsan hatta 11.sınıfın ortasında bile çalışmaya başlasan iyi not alabilirsin ama tavsiyem biraz daha erken başlaman yani 10.sınıf bitirince yazın başlaman. Anadolu lisesine gitsen de bunu yapman gerekiyor. Hedefin ne ona
göre karar verirsin. Okulunuzun eğitimi nasıl ? Dersler iyi işleniyor mu ?
Bende evde ders ve programlama çalışıyorum. A.T.L okumak bana çok şey kazandırdı, projeler var, bize kurs veren ve üniversite boyunca evden çalışabileceğimiz yerler var, çevre var. Tabi bu 270 kişilik alanda sadece 30 kişi için geçerli. Eğer o 30 kişi içinde değilsen kesinlikle git.
Beni tek üzen şey var o da İngilizce dersleri :( Bu zamana kadar adam gibi işlenmedi. Şuanda halam öğretiyor ama eksikliğini hissediyorum. Yabancı kaynakları okumak çok önemli.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı