Meslek lisesinden çıraklığa geçmek

Hocam resmiyette girilip girilmediğini soruyorum, MSÜ düşünen orasını bir zahmet düşünür, ben hava harp falan istemiyorum astsubay meslek istiyorum.

İstediğiniz liseden mezun olun yine girebilirsiniz. Tabii yaş şartını karşılıyorsanız. Çıraklık eğitimde genel olarak meslek lisesi üstü eğitim görülüyorda. Yanlış mıyım yoksa? 4 gün çalışıp 1 gün okula gitmiyor musunuz?

Bu sene 9. sınıfa geçtim derslerim kötü bu sene sınıfta kalıcağımı aileme belirtiyorum ama anlamak istemiyorlar. Okula gitmek istemiyorum kaçıp duruyorum ders çalışmak istemiyorum. Cehennem gibi geliyor çalışmak istiyorum hiç yoksa param olur geleceğime yatırım yapabilirim derslerden hiçbir şey anlamıyorum, çok saçma geliyor. Ailemi asla ikna edemiyorum çok katılar üniversiteye gitmek zorunda bırakıyorlar ama asla gitmek istemiyorum. Ne yapabilirim?

Herkes okuyacak diye bir şey yok. Bugün mühendis de olsan, alacağın para asgari ücretin iki katı. ( kendini geliştirip iyi mühendis olursan başka ) bu parayı dışarıda rahatlıkla kazanırsın. Ama önemli olan sen ne iş yapmak istiyorsun, onu keşfetmeye çalış. Belki sanayide çalışmaya başlayınca sana orası daha zor gelecek. Yaz tatilinde git bir sanayide bak işlere, elin neye yatkın ona göre mesleğini seç ve dene.

Ben de zamanında senin gibi düşünüyordum, sonra sanayide 6 ay çalışınca bana göre olmadığına karar verdim, temiz ve daha sosyal olabileceğim bir iş istiyordum.

Neyse biraz zorlandıktan sonra makine mühendisliği kazandım. Şimdi kendi işimi yapıyorum.

Çıraklık okulundan MSÜ kazanamasınız.

Ayrı bir şekilde çalışırsa kazanır. MSÜ kazanmak zor bir şey değil. Subaylık desen anlardım ancak astsubaylık okuluna girmek basit. Sadece bitirmek zor.

İstediğiniz liseden mezun olun yine girebilirsiniz. Tabii yaş şartını karşılıyorsanız. Çıraklık eğitimde genel olarak meslek lisesi üstü eğitim görülüyorda. Yanlış mıyım yoksa? 4 gün çalışıp 1 gün okula gitmiyor musunuz?
4 gün iş 1 gün okul, okulda mesleki ders görmüyoruz, meslek derslerine 100 verip geçiyorlar, akademik ders görüyoruz ama oda öyle üniversiteye hazırlamalık bir ders öğretim şekli olmadan görüyoruz.

4 gün iş 1 gün okul, okulda mesleki ders görmüyoruz, meslek derslerine 100 verip geçiyorlar, akademik ders görüyoruz ama oda öyle üniversiteye hazırlamalık bir ders öğretim şekli olmadan görüyoruz.

O zaman iş sadece size düşüyor demek ki. Bir nevi açık lise de gibi öğretmen olmadan bireysel ders çalışacaksınız. Tabii dershane ayrı bir olay.

O zaman iş sadece size düşüyor demek ki. Bir nevi açık lise de gibi öğretmen olmadan bireysel ders çalışacaksınız. Tabii dershane ayrı bir olay.

Aynen öyle, iş yüzünden spor vb şeyler de biraz zor oluyor, ama bir şekilde bahanelerin arkasına sığınmadan halledeceğiz inşallah.

Öğretmenlar var ama yok 😁

Yeni konular

Geri
Yukarı