Meslek lisesinden mezun olup neden meslek sınavına tabii tutulmuyoruz?

Yav arkadaşım zaten fizik kimya biyoloji matematik gibi dersler görmüyoruz bize neden böyle bir zorluk yapabiliyor neden YKS yerine meslek liselerine özel sınav yapılmıyor dershaneye gidiyorum hiçbir şey anlamıyorum hayatımda ilk defa gördüğüm şeyler. O zaman öğretsinler bu dersleri bizim ne ayrımımız var meslek lisesiyiz diye üniversite kazanamayalım mı?

Meslek lisesine YKS'ye girmek istemeyenler gidiyor genelde. Baştan kolay yol seçildiği için sonrası zor oluyor.

Haklısın eğitim sistemi garip işler bizim ülkede. Ancak temel matematik, fizik dersleri bilmen hayatta her yerde karşına çıkar, meslek lisesi de dahil.

Meslek liselerinin amacı eskiden Kalifiye eleman yetiştirip. Sınavsız ön lisans ile Teknisyen yetiştirmekti. Şuanda Meslek liseleri ne mesleki eğitim veriliyor nede YKS için öğrenci hazırlanıyor hocam. Meslek lisesine giden ve YKS ile mühendis olacağım diyen birisi, temelide yoksa 2 3 sene öncesinden temelini oluşturarak hazırlanması lazım. Son sene içerisinde hem staj hem YKS müfredatı çalışıp başarmak zor. Türkiye'de öğrenci olmak.
Not olarak burada yazılanlar ve benim yazdıklarım senin motivasyonunu kaybettirmesin kardeşim. Meslek lisesinden mezun olup 1 sene sıkı çalışma ile İTÜ mühendislik okuyup şuanda büyük bir firmada şeflik yapan insanlar ile çalışıyorum. Kazanmak ve mühendis olmak istiyorum dersen sıkı çalışmayla başarabilirsin kendini eksik olarak görme...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı