Meslek Lisesinden Tıp Fakültesine gitmek

alihanöcal

Kilopat
Daha fazla  
Evet, başlık yeterince açıklayıcı oldu galiba. Ben anlayabileceğiniz üzere bir meslek lisesi öğrencisiyim ve şu an 2. sınıf öğrencisiyim. Benim okuduğum lisede en iyi bölüm adalet bölümü şu anda okulumda ki en iyi bölüm, ortalaması yüksek öğrenciler hep bu bölümde. Genel olarak hocalarımız bu yüzden bizden hukuk fakültesi istiyor lakin ben hukuk okumak kesinlikle istemiyorum ilgi alanım değil, sevdiğim bir şey değil. Ben tıp okumak istiyorum ülkemizde meslek lisesinden tıp kazanan bir, iki kişi var ve bende o sayılı insanlardan olmak istiyorum. Önümdeki engeller büyük bunlar; 12.sınıf da staj, 11 ve 12 fen derslerinin olmaması, 11 ve 12 deki matematik konularının eksikliği (trigonometri, fonksiyon, logaritma, analitik geometri ...), meslek dersleri ve en büyük sorun matematik temelim zayıf. Tıp istediğimi ilk başta herkesten sakladım malum dalga geçilme korkusu falan ama sonradan hocalarım ile bu konuyu konuştum ve baya şaşırdım hocalarım bana ciddi bir şekilde güvendi hepsi ve hemen başlamam gerektiğini söylediler bende başladım. Matematik temelimi ciddi oranda geliştirdim lakin son iki üç gündür içimde bir tedirginlik var herkes ailem, arkadaşlarım, hocalarım başaracaksın, çok iyi yol aldın, kendini geliştirdin, çok çalışıyorsun gibi şeyler söylüyorlar belkide haklılar ama bilmiyorum sanki boşuna çabalıyormuş gibi geliyor,imkansız gibi... sizce bu imkansız mı ? Boşunamı çaba harcıyorum acaba ? görüşünüz ne bu konuda merak ediyorum?
Birde TYT-AYT kaynak önerileriniz varsa onları da alabilirim her ders için olur. Saygılarımla...

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim imkansız gibi bir şey. Çok geç olmadan düz liseye geçmeni öneririm. Sana olur diyen çıkar belki ama emin ol hayal kırıklığı yaşarsın. Maalesef tıp öyle evde kendin çalışarak kazanabileceğin bir bölüm değil.

Arkadaşım otur adam gibi düzenli çalış konularını kapat gerekirse bir dershaneye git bu son iki seneni verimli çalış öyle tıp kazanma ihtimalin çok yüksek olur. Ayrıca tıpı sırf ilk 20K da adın olsun diye seçecek isen boşuna seçersin çünkü üniversitede dersleri çok zor ve altında kalkabilir misin emin değilim tabi çok sevdiğin ve ilgilendiğin bir alan olmadığı sürece.

İnandıktan ve çalışıp çabalıktan sonra hiçbir şey imkansız değildir.

Arkadaşım otur adam gibi düzenli çalış konularını kapat gerekirse bir dershaneye git bu son iki seneni verimli çalış öyle tıp kazanma ihtimalin çok yüksek olur. Ayrıca tıpı sırf ilk 20K da adın olsun diye seçecek isen boşuna seçersin çünkü üniversitede dersleri çok zor ve altında kalkabilir misin emin değilim tabi çok sevdiğin ve ilgilendiğin bir alan olmadığı sürece.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Düzenli çalışıyorum her gün saat 10 da başlıyorum ve 11:30 kadar çalışıyorum sonra yemek yiyorum biraz mola veriyorum saat 12 den sonra kütüphane ye gidip en az 2 saat çalışıp yeniden eve gelip çalışıyorum yani düzenli ve verimli çalıştığımı düşünüyorum. 20K ya girip hava atmak gibi bir amacım yok zaten. Ben doktorluğu özellikle de cerrahlığı seviyorum
İnandıktan ve çalışıp çabalıktan sonra hiçbir şey imkansız değildir.
Görüşünüz için teşekkür ederim.
En fazla önereceğim açık liseye geçip bi dershaneye gitmen olur.
Bu konuyu ailem ile görüşeceğim teşekkürler.

Bence açık liseye geçmeyin, her ne kadar meslek lisesi olsa da illaki size bir şeyler katacak bilgi veriliyordur. Açık lisede bu zor.

Evet, başlık yeterince açıklayıcı oldu galiba. Ben anlayabileceğiniz üzere bir meslek lisesi öğrencisiyim ve şu an 2. sınıf öğrencisiyim. Benim okuduğum lisede en iyi bölüm adalet bölümü şu anda okulumda ki en iyi bölüm, ortalaması yüksek öğrenciler hep bu bölümde. Genel olarak hocalarımız bu yüzden bizden hukuk fakültesi istiyor lakin ben hukuk okumak kesinlikle istemiyorum ilgi alanım değil, sevdiğim bir şey değil. Ben tıp okumak istiyorum ülkemizde meslek lisesinden tıp kazanan bir, iki kişi var ve bende o sayılı insanlardan olmak istiyorum. Önümdeki engeller büyük bunlar; 12.sınıf da staj, 11 ve 12 fen derslerinin olmaması, 11 ve 12 deki matematik konularının eksikliği (trigonometri, fonksiyon, logaritma, analitik geometri ...), meslek dersleri ve en büyük sorun matematik temelim zayıf. Tıp istediğimi ilk başta herkesten sakladım malum dalga geçilme korkusu falan ama sonradan hocalarım ile bu konuyu konuştum ve baya şaşırdım hocalarım bana ciddi bir şekilde güvendi hepsi ve hemen başlamam gerektiğini söylediler bende başladım. Matematik temelimi ciddi oranda geliştirdim lakin son iki üç gündür içimde bir tedirginlik var herkes ailem, arkadaşlarım, hocalarım başaracaksın, çok iyi yol aldın, kendini geliştirdin, çok çalışıyorsun gibi şeyler söylüyorlar belkide haklılar ama bilmiyorum sanki boşuna çabalıyormuş gibi geliyor,imkansız gibi... sizce bu imkansız mı ? Boşunamı çaba harcıyorum acaba ? görüşünüz ne bu konuda merak ediyorum?
Birde TYT-AYT kaynak önerileriniz varsa onları da alabilirim her ders için olur. Saygılarımla...
Aynı kaygı bende de var lâkin ben çalışmaya başlamadım hayırlısıyla bu yaz matematiğimi geliştirmeye başlayacağım. Son TEOG'dan 412 alarak anadolu lisesine yerleştim oradaki matematik hocam senin bilgisayar mühendisi olma ihtimalin sıfır dedi, moralimi aşırı bozdu ve her şeyi saldım 9.sınıftan beri bütün matematik yazılılarım 0. Senin en azından motive etici insanlar var çevrende. Son 2 ayda temel liseye geçtim oradaki hocalarım da hiç geç değil başlarsan yapabilirsin gibi şeyler söylüyor. Kaldım iki arada bir derede. O farklı bu farklı kime inanacağım? Senin durumun yine bir tık iyi, çalışmaya başlamışsın ve etrafındakiler de sana motive veriyor önünde bir engel yok. Hazır engelsizken ve zaman varken çalış imkansız hiç bir şey yok bu hayatta. Ek olarak şöyle bir bilgi vereyim; önceki fizik hocam matematikten hep 0 çekermiş ancak fen dersleri hep full imiş. Hatrı sayılır bir üniversitede -adını hatırlamıyorum ama iyi bir yer olduğunu hatırlıyorum- fizik öğretmenliği bitirmiş. Demem o ki matematik çok önemli evet, ama her şey değil -en azından hâlâ- , yapabiliyorken yap, tek gün bile kayıp sana ciddi zararlar verir.

Bence açık liseye geçmeyin, her ne kadar meslek lisesi olsa da illaki size bir şeyler katacak bilgi veriliyordur. Açık lisede bu zor.
Zaten benim bulunduğum şehirde okuduğum meslek lisesi, düz liseden daha iyi bizim okulda
4 hukuk fakültesi, bilgisayar, yabancı dil, edebiyat öğretmenliği hemşirelik gibi bölümler kazanlar var lakin düz lisenin durumu çok kötü.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı