Meslek lisesine gitmek mantıklı mı?

Evet bana da her yönden avantajlı gibi geliyor. Mavi kart önceliği olduğunu bilmiyordum her bölümde varsa çok iyi. Gerçekten Anadolu'da boşuna vakit kaybediyorum şu an. Seneye gecebiliyorum ancak maalesef.

Olsun hocam hayırlısı olsun adına inşallah en iyi yola girersin.

@betll7 Meslek Lisesi mezunu olarak diyebileceğim tek bir şey var o da bir Anadolu Lisesine gitseydim şuan üniversite okuyor olurdum. Bilişim bölümünü okudum. Meslek falan öğrettikleri yok. 20 yıllık aynı kaynaklardan sınav yapıyorlar. Şanslı değilsen sınıf ortamın seni derslerden soğutabilir ve hiçbir dersten verim alamazsın. Staj yapacağın yeri iyi seçmen lazım. Aksi takdirde sigortan ödenmediği için resmi olarak iş deneyimin olmuyor. Denizcilik üzerine okursan başka ama elektronik, motor ve bilişim bölümündeki mağduriyetlerin aynen böyle olacak.
Mesleği üniversite de çok rahat öğrenirsin. Üstüne staj yapacağın yerde okulu bitirdiğin gibi başvuruda bulunup yüksek ihtimalle orada çalışabilirsin.

Teknik bilişim okuyorum meslek lisesinde. Meslek liseleri için genellikle toplumda kötü bir algı var ancak bizim okulun ortamı gayet iyi. Bahçesi, imkanları filan iyi bir okul oldukça. Bir proje okulu zaten. Teknik sınıfta okursanız sizi üniversiteye hazırlayacaklardır. Ayrıca benim okuduğum meslek lisesinde teknik sınıflara İngilizce hazırlık sınıfı imkanı da sunuluyor. Bilmeyenler için 4+1 yıl oluyor lise ve siz ilk yıl 24 saat İngilizce görüyorsunuz. Ancak siz anladığım kadarı ile teknik sınıflara ile ilgilenmiyorsunuz ama şunu da söyleyeyim. Anadolu liseleri de meslek liseleri de okuldan okula çok değişmektedir. Soruların varsa memnuniyetle cevaplarım.

Teknik bilişim okuyorum meslek lisesinde. Meslek liseleri için genellikle toplumda kötü bir algı var ancak bizim okulun ortamı gayet iyi. Bahçesi, imkanları filan iyi bir okul oldukça. Bir proje okulu zaten. Teknik sınıfta okursanız sizi üniversiteye hazırlayacaklardır. Ayrıca benim okuduğum meslek lisesinde teknik sınıflara İngilizce hazırlık sınıfı imkanı da sunuluyor. Bilmeyenler için 4+1 yıl oluyor lise ve siz ilk yıl 24 saat İngilizce görüyorsunuz. Ancak siz anladığım kadarı ile teknik sınıflara ile ilgilenmiyorsunuz ama şunu da söyleyeyim. Anadolu liseleri de meslek liseleri de okuldan okula çok değişmektedir. Soruların varsa memnuniyetle cevaplarım.

Ben şu an 9.sinifim ve seneye geçecegim için bazı meslek liseleri 4 yıl oluyor ben seneye geçsem nasıl olacak? Bir de aslında teknik düşünüyordum ama teknikte yazın staj yapılıyor denilince vazgeçtim ama 12.sinifta gerçekten güzel hazırlıyorlarsa sınava teknik secebilirim şu an kararsizim çok.

@betll7 meslek lisesi mezunu olarak diyebileceğim tek bir şey var o da bir Anadolu lisesine gitseydim şu an üniversite okuyor olurdum. Bilişim bölümünü okudum. Meslek falan öğrettikleri yok. 20 yıllık aynı kaynaklardan sınav yapıyorlar. Şanslı değilsen sınıf ortamın seni derslerden soğutabilir ve hiçbir dersten verim alamazsın. Staj yapacağın yeri iyi seçmen lazım. Aksi takdirde sigortan ödenmediği için resmi olarak iş deneyimin olmuyor. Denizcilik üzerine okursan başka ama elektronik, motor ve bilişim bölümündeki mağduriyetlerin aynen böyle olacak.
Mesleği üniversite de çok rahat öğrenirsin. Üstüne staj yapacağın yerde okulu bitirdiğin gibi başvuruda bulunup yüksek ihtimalle orada çalışabilirsin.

Ben şu an Anadolu'da okuyorum ama 3 sene daha böyle geçse üniversite kazanabilegimi düşünmüyorum en azından meslek lisesinde staj vs. gibi şeyler benim için daha verimli olur diye düşünüyorum ve Anadolu liselerinin ortamları bence mesleklerden daha kötü diye düşünüyorum tabii okuldan okula değisir ama bizim okulumuzun ortamı şu an çok kötü.

Ben şu an 9.sinifim ve seneye geçecegim için bazı meslek liseleri 4 yıl oluyor ben seneye geçsem nasıl olacak? Bir de aslında teknik düşünüyordum ama teknikte yazın staj yapılıyor denilince vazgeçtim ama 12.sinifta gerçekten güzel hazırlıyorlarsa sınava teknik secebilirim şu an kararsizim çok.

Teknikte normal Anadolu dersleri görüyorsun öncelikle haberin olsun. 12. sınıfta benim okulumda meslek dersi vermiyorlar tekniklere sadece kültür dersleri veriliyor. Sınava hazırlık için de programları var. Stajı 11. sınıfın yaz ayında 40 gün olarak yapıyorsun (hafta sonları filan sayarsak 2 ay oluyor). Seneye yine 10'dan devam edersin muhtemelen. Eğer matematik fizik kimya edebiyat ile aran iyi ise teknik seç geç. Hem Anadolu dersleri hem meslek artıları oluyor. Lise olarak iyi seçmelisin imkanlarına filan bakmalısın mezun olunca sana ne vadediyorlar bakmalısın. Ben İstanbul'da yaşıyorum eğer sende İstanbul'da yaşıyorsan yardımcı olabilirim.

@betll7 Ne yazık ki Coğrafya gibi dersler Meslek liselerinde yok. YKS'ye hazırladıkları falan yok. Tamamen sizi olduğu gibi bırakıyorlar. Anadolu lisesindeki ders yoğunluğu sizi sıkıyor olabilir ama istediğiniz üniversiteyi kazandığınızda hayatınız kolaylaşacak. Tabi meslek yüksek okulları sizin daha iyi tercih olabilir.

Ben şu an Anadolu'da okuyorum ama 3 sene daha böyle geçse üniversite kazanabilegimi düşünmüyorum en azından meslek lisesinde staj vs. gibi şeyler benim için daha verimli olur diye düşünüyorum ve Anadolu liselerinin ortamları bence mesleklerden daha kötü diye düşünüyorum tabii okuldan okula değisir ama bizim okulumuzun ortamı şu an çok kötü.

Ortam olarak açıkçası okuldan okula değişiyor. Bizim okulun ortamı gayet güzel. Kimse kimseye sataşmıyor. Sınıflar 30 kişi okulda bayağı biraz kişi var zaten abimin okuluna göre en azından. Ama kız öğrenci sıkıntısı var karma mesleklerde kız mesleklere gitmen daha mantıklı olabilir.

@betll7 ne yazık ki coğrafya gibi dersler meslek liselerinde yok. YKS'ye hazırladıkları falan yok. Tamamen sizi olduğu gibi bırakıyorlar. Anadolu lisesindeki ders yoğunluğu sizi sıkıyor olabilir ama istediğiniz üniversiteyi kazandığınızda hayatınız kolaylaşacak. Tabii meslek yüksek okulları sizin daha iyi tercih olabilir.

Gayet de var hocam. Bizi olduğu gibi de bırakmadılar aksine özel program yapıyorlar 12. sınıfta. İstersen bizim okulun ders programını atayım fikrini değiştirirsin belki.

Teknikte normal Anadolu dersleri görüyorsun öncelikle haberin olsun. 12. sınıfta benim okulumda meslek dersi vermiyorlar tekniklere sadece kültür dersleri veriliyor. Sınava hazırlık için de programları var. Stajı 11. sınıfın yaz ayında 40 gün olarak yapıyorsun (hafta sonları filan sayarsak 2 ay oluyor). Seneye yine 10'dan devam edersin muhtemelen. Eğer matematik fizik kimya edebiyat ile aran iyi ise teknik seç geç. Hem Anadolu dersleri hem meslek artıları oluyor. Lise olarak iyi seçmelisin imkanlarına filan bakmalısın mezun olunca sana ne vadediyorlar bakmalısın. Ben İstanbul'da yaşıyorum eğer sende İstanbul'da yaşıyorsan yardımcı olabilirim.

Meslek benim için daha iyi olacaktır o zaman teknik hiç benlik değil. Bursadayim ama üniversiteyi İstanbul'da okuyacağım. Şu an liseleri araştırıyorum zaten çok az seçeneğim var 3-4 tane nakilde hangisi tutarsa ona gideceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı