Meslek öğrenmek için parasız çalışır mısınız?

İşi öğrenip kendini geliştirene kadar olur tabii ki neden olmasın ama çok da fazla uzatma bu süreyi normal bir şekilde 5 6 ayda kendini yeterince geliştirmen lazım bu firmayı basamak olarak gör burada işi öğren git başka firmaya iş başvurusu yap ve ben işi biliyorum tek başına bile kombi tsmirene giderim de. Bak nasıl aranan eleman oluyorsun. Allah yardımcın olsun

Üniversiteden önce ve sonrasındaki 1 yılda babamın bana yaptığı şey. :D Aile şirketimizde üniversiteden önce atölye kısmında ciddi tecrübe kazandım, çalıştığım için hiç ek bir para verilmedi. Üniversiteyi bitirdim, babam direkt atölyeyi gördün şimdi bunu yönetmeyi öğreneceksin 1 yıl peşimde kuyruk olacaksın dedi. Ne kadar maaş alacağımı sordum, kahkaha atarak güldü.

Tabii ben bunu kendime dert etmedim çünkü şirket zaten babamdan sonra bana ve kız kardeşime kalacak bir yer, zaten o süreçten sonra da çok iyi gelirler elde etmeye başlayacağımı biliyordum ama kendisi için kendi firmasında çalışacak kişilerin dışında birinin ne olursa olsun ücretsiz çalıştırılmasına karşıyım. Emeğin hakkını vermek gerekir, bunu vermeyen istediği kadar işi iyi öğretsin fark etmez o dönem içinde verilen emeği sömürüyor demektir.

Aç karınla hayatta kalıyorsanız gidip parasız çalışın. Fakat bence az da olsa bir ücret vermeli iş veren. Hiç geliriniz olmadan hayatta kalamayacağınıza göre bir miktar ücret vermeli. Bildiğim kadarıyla yeni mezun çalıştıranlarada devlet teşvik veriyor. Almanya'da kuzenim haftada 3 gün iş öğrenmeye gittiği fabrikadan ayda 1200 euro maaş alıyordu. Fakat Türkiye'de yaşıyoruz ne diyeyim bazı arkadaşlar mecbur bu duruma katlanmaya. Özellikle yazılım alanında beş kuruş para vermeden çalıştırıyorlarsa sizi yiyorlar maalesef. Asgari ücret dahi veremeyecek iş veren size iyi iş öğretebilir mi bir düşünün bence fakat evde oturmak mı daha iyi olur derseniz çalışmak daha iyi. Yok ben evde öğrenirim gelişirim diyorsanız o iş maalesef çevreniz yoksa iyi bir eve ve aileye sahip değilseniz onu yapmanızda çok zor.

Bir konu daha var siz gidip asgari ücretle çalışıp vasıfsız eleman olacağınıza iş öğrenmeye çalışıyorsanız ve aşırı bilgisiz olduğunuzdan kimse size iş vermiyorsa ücretsiz çalışın yapacak bir şey yok o durumda. Hiç gocumanızada gerek yok. Hırsızlık yapmıyorsunuz geleceğinize yatırım ama öğrendiğiniz işide hızlıca öğrenmeye bakın. Zamanınız çok kıymetli.

Hayalindeki meslek kombi tamirciliği ise değer.
Karşıdaki profili tanımadan böyle söyleme derim, farkında olmadan insanların kalbini kırarsın. Konu hakkındaki genel görüşüm ise "Hiçbir işe yaramasa bile yemek parasını" vermek zorunda. Technopat hariç bedavaya kimse için zaman harcamadım ben şahsen :)

Karşıdaki profili tanımadan böyle söyleme derim, farkında olmadan insanların kalbini kırarsın. Konu hakkındaki genel görüşüm ise "hiçbir işe yaramasa bile yemek parasını" vermek zorunda. Technopat hariç bedavaya kimse için zaman harcamadım ben şahsen :)

İyi bir kombi ustası büyük şehirlerde ayda 30 bin TL üstü kazanabilir. Standart işçi olmasından çok daha iyi bence. Eğer akıllıysa daha fazlada kazanır. Yani küçük görmesinler.

Yeni konular

Geri
Yukarı