Meslek seçimi için metod ve tavsiyeler

justblack

Centipat
Yer
Bakü
Daha fazla  
Merhaba. 18 yaşındayım. Kariyer seçimi yapmam gerektiğini fark ettim ve araştırmalara başladım. Zaten çocukluktan bilgisayar ve teknoloji dünyasına meraklıydım, bilgisayarla alakalı yazılım geliştirme, grafik tasarım, 3D modelleme ve cihaz mühendisliği gibi dallara baktım. Fakat bir türlü karar veremedim. Mesela oyun geliştirmeye sarıyorum, bir iki eğitim videosu falan izliyorum, yarın yanlış mı yaptım diye düşünüp robotik kodlama videolarını izliyorum. Birkaç gün sonra yine başka bir meslek hakkında düşünüyorum ve bu döngü son 4 5 aydır devam ediyor. Bu konuda etkili bulduğunuz bir metot veya tavsiyeniz var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

Doğrusunu isterseniz, şu an Bakü'de finans okuyorum. O zamanlar da seçimde zorlandığım için zaten bunu seçmiştim. Çok ta sevdiğim söylenemez. Ancak 2 yıl bitti ve 2 yılım kaldı, hem de Azerbaycan'da yüksek bir dal olduğu için devam ediyorum. Şu an universiteyi bırakıp yeniden başka birine mi hazırlansam, yoksa self study ve kurslarla teknoloji dallarından birini mi okusam diye kendimle çekişiyorum.

En etkili yol yapmak istediğiniz mesleğin icrasını yerinde görmek veya bu işi fiilen yapan ve piyasada hatırı sayılır tecrübesi olanlara mesleği sormaktır. Tabi bunu soracağınız bölüm olarak değil de daha spesifik olarak arzu ettiğiniz bölümün dalı üzerinden yaparsanız daha da iyi olur. Tabi bir de bu istediğiniz bölüm veya dalı (bölüm olur ama dalı yoktur, alanınız dışı çalışırsınız) Türkiye'de var mı? Yoksa yurt dışı imkanınız var mı? Bunları sorgulamanız gerekir. Teknoloji dünyası son birkaç yıldır çok rövanşta ancak herkes genellikle işlerin bitmiş hallerine odaklanıyor. Kimse kodlamayı yazarken koltukta uyuya kalma kısmını, kodları beğendirecek birini bulma kısmını, yapılacak iş için o alanda aktif oligopol yapı oluşturmuş firmaların dışında çalışıp çalışılamayacağı gibi durumları irdelemiyor. O yüzden yerinde görüp, işi yapandan tecrübe sahibi kişilerle temas kurmak önemlidir.
Not: Nesir kıvamında oldu ama umarım anlaşılırdır.

Bilgisayar teknolojisiyle finansın kesiştiği bir iş yapın.
İstediğiniz mesleğin derslerine bir göz atın. Deneyin.
Mesela b. mühendisliğinin derslerine bakın. Programlama videolarına bakın. Deneyin.
Yoksa beğenmeyip pişman olabilirsiniz.

Ortayı bulmaya çalışın bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı