Meslek seçimi

gumus98

Hectopat
Yer
Hatay/Samandağ
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi günler arkadaşlar.
Yıllardır bilgisayar mühendisi olmak istyiyordum. En büyük hayalim ea, microsoft ya da ubisoft gibi şirketlerde mühendislik yapmak idi şu an üniversite sınavına hazırlanıyorum ve donanım bölümüne aşırı derecede ilgili ve yatkın olduğumu bu 2 yıl içerisinde farkettim.
şu anki hayalim AMD - Apple - ASUS- MSI - Gigabyte gibi firmalarda çalışmak.
Bilgisayar mühendisi ne kadar donanımın içinde olabilir?
Hangi bölümü okumalıyım?
Elektrik elektronik mi bilgisayar mühendsliği mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
abicim güzel hayallerin var

bir işe atılırken hayallerimizi hep yüksek tutmakta fayda var tabi, ancak bu hayallerin rehavetine kapılıp
asıl gereksinimleri unutmaman gerek...

anlatım şeklinden yola çıkarak bilgisayar mühendisliğinin donanın bölümünü tercih edeceğini varsayıyorum ve karşına çıkacak şeylerden biraz bahsetmek istiyorum...

öncelikle türkiyede bilgisayarmühendisliği bölümleri genellikle yazılım ağırlıklı dersler içeriyor. bunun sebebi türkiyedeki akademisyenler genellikle hızlı kariyer yapabilecekleri tez konuları seçtiklerinden donanım biraz alan dışı kalıyor... seçmeli donanım derslerini talep edecek akademisyen olmaması sebebiyle, rektörlük tarafından 4. sınıf için alt limit "3" 3. sınıf içinse alt limit "1" de çakılı kalıyoruz...
tabi bazı vakıf üniversiteleri özelliklede koç üniversitesi bu durumu tersine çevirecek atılımlar içinde...
çok parlak birkaç doc. ve asistan iletişim sistemleri donanımları üzerine çok güzel tezler hazırlıyorlar...

yani eğer bilgisayar mühendisliği okuyup donanım üzerine çalışmak istiyorsan üniversitelerin ilgili bölümünün web sayfasına girip ordaki akademisyenlerin çalışmalarını inceleyerek üniversitenin seni ne yönde yetiştireceği hakkında fikir sahibi olabilirsin

gelelim benim bir bilg. müh. olarak sana tavsiyeme...

ülkemizde her sektörde olduğu gibi bilgisayar mühendisliğininde ast kadrosu var... bunlar bilgisayar programcıları, sistem analistleri, İT elemanları gibi... mesela recep baltaş İT'de nirvana bana sorarsan...

gelelim sen ve recep aynı firmada çalışmaya başladınız... senin diploman var ama recebin yok
ne oluyor başlangıç oılarak sen 1.800 recep ise 1.200 lira maaşla işe başlıyor...
zamanla sen 2.400 lira maaş alırken recepte senle aynı maaşı alıyor...
bir gün patron receple sana kızıyor, recep patrona rest çekip işi bırakırken, sen rest çekemiyorsun.
niye ?

çünkü bilgisayar mühendislerinin bir odası yok
çünkü senin imza yetkin 4 yıllık herhangi bir teknik bölüm mezunu tarafından doldurulabilir
çünkü ülkemizde bir bilgisayar programcısı, bilgisayar mühendisi yada bilgisayarla ilgilenen ve kendini bu konuda geliştiren herhangibirini bürokraside birbirinden ayıran hiçbir düzenleme yok...

yani demem o elektirik elektronik mühendisi ol...

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı