Meslek seçiminde hayal kırıklığı

Sanch

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,
Şu an genç yaşta olmama rağmen hangi mesleği seçmek istediğim üzerine ufak bir düşündüm. Ben "Fizik profesörü" olmak istiyordum ve hâlâ da istiyorum. Ancak okuldaki Fizik öğretmenim ile bu konuyu konuşunca "işsiz kalırsın, başka meslek oku." Cevabını aldım. Bu cevabı başka insanlardan da almaya başlayınca hevesim kırıldı. Bu konuyu sizinle paylaşıp düşüncelerinizi almak istedim. Olgun insanlar bana işsiz kalırsın diyorsa bir bildikleri vardır elbet. Sizin düşünceniz ne?

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkiye'de şu an akademi alanında çalışmak sıkıntılı, ondan dolayı söylemiş olabilir. Ancak bu tek seçenek değil. İyi bir üniversitede fizik mühendisliği okursun, özel sektörde birkaç yıl çalıştıktan sonra yurt dışında akademik kariyer yapabilirsin. Yurt dışında bu tarz bölümler kapış kapış ediliyor. Tek seçeneğin Türkiye olmasın. Büyük düşün.

Hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsanız o bölümü okuyun. Başka insanların yönlendirmeleri yüzünden sevdiğiniz bölümden vazgeçmenizi önermem.

İşini hakkıyla düzgün yaptığın sürece işsiz kalmazsın. Okullardaki çoğu hocalar kötü yerlerden mezun olmuş kişiler. Öğretmenlik bölümlerine bakarsan en iyileri bile orta seviye mühendislikler seviyesinde sıralama açısından. Üniversitelerde hoca olarak alınacak yer var. Zamanla yükseleceksin zaten. O zamana şimdikiler gitmiş olur. Özel sektörde de çalışabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı