İnceleme Meta Quest 3 incelemesi

Merhaba, ilk incelemem olacağı için sorunlar olabilir kusura bakmayınız. Ürünü dün ithalatçı ya da yurt dışından getiren bir firmadan satın aldım ve bugün elime ulaştı.
Kutu içeriği muhtemelen birazcık küçülmüş çünkü Quest 2'de olan temizlik bezleri ve yanında verdikleri gözlük aparatı yoktu.
İki cihaza da sahip olduğum için değerlendirmeyi biraz ikisinin arasındaki farklara göre yapacağım fakat bana göre ikisi de klasmanlarının en iyi cihazları.
Konu içerisinde resimlerin yer kaplamaması ve görüntüyü bana göre bozduğunu düşündüğüm için aşağıya ekledim oradan bakabilirsiniz.

Kurulum: 10/10
Ürünün gerek kutu açılımı, kendisinin kurulumu ve içine girdiğinizde sizi VR dünyasına hazırlayacak bir kurumun olması mükemmel bir şey. Quest 3'ün fullcolor passthrough'u olduğu için kurulum Quest 2'ye oranla daha hoş geldi gözüme.
Kontrolcüler: 8/10
Uzun bir test sürecim olmadı fakat Quest 2'nin kontrolcülerine oranla bu kontrolcüler daha hoş ve dizaynı daha güzel. Quest Pro kontrolcülerinden esinlenerek yapılmış zaten üstündeki o halkanın da olmaması bana gayet iyi geldi. Şu anlık tracking vs muhabbetleri hakkında pek bir şey diyemeyeceğim fakat tracking olayı da iyi.
Rahatlık: 6/10
Rahatlığı Quest 2'ye göre daha rahat fakat yine de kendi verdikleri straptan dolayı bir rahatsızlık durumu mevcut. Güncel olarak Elite strap tarzı vs şeyler bu ürüne ülkemizde satılmadığı için böyle kullanmaya mahkum kaldım.
Görüntü: 10/10
Pankek lens ve Quest 2'ye oranla daha fazla Fov'un olması oyunlardaki görüntüleri ve keskinliği daha mükemmel yapmış.
El takibi: 8/10
Muhtemelen Quest 2'ye oranla bu üründe sevdiğim en iyi olay bu oldu. Elinizin hareketlerini takip etmesi mükemmel olmasa da yine çok ama çok iyi.
Sarj: 5/10
İki cihazın da şarj süreleri ve oyun süreleri aynı diye biliyorum. Pek bir değişiklik olmamış o yüzden 5 puan.

Ekstra olarak mikrofonun da diğer ürüne oranla daha kötü olduğunu söyleyebilirim. Yazılım ile belki daha da iyi yapabilirler çünkü bu belirttiğim şeylerin bazıları yazılım güncellemeleri ile daha da iyileşebiliyor. Cihaz daha yeni olduğu için kesin bir şey söylemem fakat ilk kullanım bana gayet iyi geldi.

Dosya Ekleri

• kutu.png
    kutu.png
    381,5 KB · Görüntüleme: 219
  • kutu2.png
    kutu2.png
    141,6 KB · Görüntüleme: 199
  • kutuiçi.png
    kutuiçi.png
    269 KB · Görüntüleme: 236
Bu cihazı PC ekranı olarak kullanabiliyor muyuz? Kablolu bağlantı ile. Sanal monitörler üretip oyunlarda kullansak misal
Kullanabiliyorsunuz, zaten PC'de VR desteği olmayan uygulamalar da gözlüğün kendi arayüzünde büyük ekran gibi açılarak görüntülüyor. Daha doğrusu Link'i aktive edip masaüstünü göster dediğinizde zaten monitör gibi gösteriyor.

1-2 ufak tefek programla da bir şeyler yapılabiliyor, çoklu monitör, büyüklüğünü değiştirme vb gibi. Virtual Desktop yapıyordu galiba, bu tip uygulamalara da bakabilirsiniz, daha derinlemesine ayar yapma, ufak tefek şeyleri değiştirme vb yapmak istiyorsanız.

Ben o şekilde kullanmayı çok tercih etmedim ancak sinema ekranı vb yaparak daha keyifli film izlendiğini söyleyenler var mesela.

Bu arada ben de Q3 aldım dayanamayıp, ancak netlik işi gerçekten fark etti, Q2'de yalnızca merkezin net, etrafı az buçuk da olsa bulanık yapan lenslere uyuz olmuştum, şimdi kafayı oynatmadan küçük göz hareketi ile bakılabilecek yerlere öyle bakıyorum, kafa çevirmeye gerek kalmıyor.

Kullanabiliyorsunuz, zaten PC'de VR desteği olmayan uygulamalar da gözlüğün kendi arayüzünde büyük ekran gibi açılarak görüntülüyor. Daha doğrusu Link'i aktive edip masaüstünü göster dediğinizde zaten monitör gibi gösteriyor.

1-2 ufak tefek programla da bir şeyler yapılabiliyor, çoklu monitör, büyüklüğünü değiştirme vb gibi. Virtual Desktop yapıyordu galiba, bu tip uygulamalara da bakabilirsiniz, daha derinlemesine ayar yapma, ufak tefek şeyleri değiştirme vb yapmak istiyorsanız.

Ben o şekilde kullanmayı çok tercih etmedim ancak sinema ekranı vb yaparak daha keyifli film izlendiğini söyleyenler var mesela.

Bu arada ben de Q3 aldım dayanamayıp, ancak netlik işi gerçekten fark etti, Q2'de yalnızca merkezin net, etrafı az buçuk da olsa bulanık yapan lenslere uyuz olmuştum, şimdi kafayı oynatmadan küçük göz hareketi ile bakılabilecek yerlere öyle bakıyorum, kafa çevirmeye gerek kalmıyor.
Şimdi ben oyun için kullanmayı tercih edeceğimden dolayı kablolu bağlantı olup olmaması benim için önemli. HDMI yada Display portu vs yok sanırım. MMORPG tarzı oyunlarda böyle bir kullanım çok işimi görürdü doğrusu. 5 monitör kalabalığından kurtuluruz :D 1 tanesi kalır geriye sadece, çok iyi olur

Bu cihazı PC ekranı olarak kullanabiliyor muyuz? Kablolu bağlantı ile. Sanal monitörler üretip oyunlarda kullansak misal
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu video sorunuzu cevaplayacaktır hocam.

Şimdi ben oyun için kullanmayı tercih edeceğimden dolayı kablolu bağlantı olup olmaması benim için önemli. HDMI yada Display portu vs yok sanırım. MMORPG tarzı oyunlarda böyle bir kullanım çok işimi görürdü doğrusu. 5 monitör kalabalığından kurtuluruz :D 1 tanesi kalır geriye sadece, çok iyi olur
Yok öyle değil ancak bu küçük programlar sayesinde, gördüğünüz görüntü içinde çoklu monitör oluyor galiba, işyerinde olduğum için arkadaşın gönderdiği videoyu göremedim ancak o da benzerini gösteriyor sanıyorum :)

Şimdi ben oyun için kullanmayı tercih edeceğimden dolayı kablolu bağlantı olup olmaması benim için önemli. HDMI'ya da DisplayPort'u vs yok sanırım. MMORPG tarzı oyunlarda böyle bir kullanım çok işimi görürdü doğrusu. 5 monitör kalabalığından kurtuluruz :D 1 tanesi kalır geriye sadece, çok iyi olur.

Şimdi şöyle iki çeşit bağlanma türü var bunlardan biri kablolu diğeri ise Air Link. Air Link kullanmak için 5 GHz Wi-Fi 6 özelliğine sahip bir modeme ihtiyacınız var ve bu modemin de Quest kullanacağınız odayla aynı odada olması gerekiyor. Kablolu bağlantı da ise adında yazdığı gibi bu cihazlar için olan kablolardan alıp birini cihaza diğerini de bilgisayarınızın USB-3 portuna takıyorsunuz. Benim önerim muhtemelen Air Link olacaktır.

Şimdi şöyle iki çeşit bağlanma türü var bunlardan biri kablolu diğeri ise Air Link. Air Link kullanmak için 5 GHz Wi-Fi 6 özelliğine sahip bir modeme ihtiyacınız var ve bu modemin de Quest kullanacağınız odayla aynı odada olması gerekiyor. Kablolu bağlantı da ise adında yazdığı gibi bu cihazlar için olan kablolardan alıp birini cihaza diğerini de bilgisayarınızın USB-3 portuna takıyorsunuz. Benim önerim muhtemelen Air Link olacaktır.
Wifi 6 modemim var, ancak görüntü aktarımında ne kadar başarılı olur ve ne kadar işlemci kullanır merak ediyorum doğrusu. Oynadığım MMORPG de 36 client aynı anda açıyorum ben, işlemci %100 kullanılıp kısıtlıyor beni :D Acaba kaça düşer bu cihazla diye işlemci kullanımı önem arz ediyor. Birde kasma vs yapacak mı işlemci %100 kullanımda durduğu sırada önemli. Bunların RTX grafik kartlarına takılan versiyonları var mı acaba?

Wifi 6 modemim var, ancak görüntü aktarımında ne kadar başarılı olur ve ne kadar işlemci kullanır merak ediyorum doğrusu. Oynadığım MMORPG de 36 client aynı anda açıyorum ben, işlemci %100 kullanılıp kısıtlıyor beni :D Acaba kaça düşer bu cihazla diye işlemci kullanımı önem arz ediyor. Birde kasma vs yapacak mı işlemci %100 kullanımda durduğu sırada önemli. Bunların RTX grafik kartlarına takılan versiyonları var mı acaba?
Ürün cihazınızın donanımını kullandığı için sizin cihazınız zora düştüğü zaman muhtemelen onun da bağlantısında kopmalar veya dalgalanmalar olacaktır.

Merhaba, ilk deneyimini Quest 3 ile yaşıyorum. Büyük ekranda film vs. görüntü netliği gayet yeterli iken yazılar birbirine giriyor. 1.5 derece astigmatım var fakat bu kadar etkili olduğunu düşünmüyordum. Alacak arkadaşlara tavsiyem YouTube'da izlediğiniz videolardaki keskinlik ekran kaydı sayesinde. Yani direk gördüğünüz görüntü o değil. Sanal gerçeklikte gerçekten olayın içine giriyorum ve hiçbir grafik veya piksellenme yaşamıyorum. Fakat normal ekranda yazıları okumak imkansız geliyor bana. Gözlüğüm sığmıyor, gözlük için başlığı geriye ayarlasam da sığmıyor. En kısa zamanda lens ve bobovr M3 bant alacağım.

Kamerası iyi çalışsa da telefon ekranı görmek vs videolardaki kadar değil. Aynı yorumları Reddit'te de görebilirsiniz bu arada. Orada da bazıları YouTuber'lerin abarttığını söylüyor.

Biraz karışık yazdım ama asıl sorum lensle çözülür bir şey mi? Astigmat olup kullananların yorumu nedir? Derinlik vs olsa da yazıları çok yakın mesafede lensten gördüğüm için okuyamama sorunu yaşayacağımı düşünmemiştim.

Merhaba normal gözlük ile oluyor mu? Gözlük çizermi acaba lensi(VR'ın)?

Geri
Yukarı