Oculus Quest 2 İncelemesi

Merhaba, ilk inceleme yazım olacak. Sorunlarım olursa kusura bakmayın. Öncelikle gözlüğü 17.05.2021'de öğle saatlerinde sipariş ettik. Gözlük geçtiğimiz Perşembe günü elime ulaştı.

1622964073775.png

Bir ithalatçı firmadan satın aldım. Kendileri yetkili bayi gibi olduklarını, bir sorun yaşandığında garanti olarak tekrar yollayabileceklerimizi belirttiler. Bir de yanına cardboard ve priz dönüştürücüsü hediye etmişlerdi.

Gözlük hakkındaki yorumlarıma şimdi geliyorum; gözlük ilk başta bana küçük geldi, 4-5 saniye bir baktım gözlüğe. Ancak hiç küçük değil, oldukça iyi. PSVR'a göre küçük gelmiş olma ihtimali de var.

Şu an tüm gözlük hakkındaki yorumlarımı puanlandırma ile yapacağım. Bunlar kendi yorumum.

Oculus Quest 2'yi ilk açtığımız zamanki kurulumu: 10/10
Oldukça basit bir kuruluma sahip. Son güncellemeleri kurulum sırasında yapıyor ve en fazla 10 dakika falan sürer kurulumu.

Oculus Quest 2'nin menü dizaynı: 10/8
Oldukça hoş bir menüye sahip.

Oculus Quest 2'nin kendine ait uygulamaları: 10/7
Oculus Move denen uygulama istatistik tutuyor, bayağı işe yarar. Onun harici 'First Steps' adlı oyunda gözlük ile yapabileceğiniz şeylere göz atabiliyorsunuz. Ancak Store'da kategoriler kısmında biraz sorun yaşadım o yüzden biraz puan kırıyorum.

Oculus Quest 2'nin mağaza fiyatlandırması: 10/2
Gerçekten gereğinden fazla pahalı olduğunu düşünüyorum. Hiç yoksa internetiniz iyiyse Steam'den alıp Airlink ile oynamanız bile daha iyi olacaktır.

Oculus Link kablosu: 10/5
Normal kullanan kişilere göre oldukça iyi ancak 2 ucunu neden Type-C olarak seçmişler bilmiyorum. Bu sorun yüzünden kabloyu kullanamıyorum ancak çözeceğim umarım yakında.

Oculus Airlink: 10/9
Bilgisayarınızın masaüstüne bağlanıp istediğiniz her şeyi yapıp, istediğiniz oyunu oynayabilirsiniz. Ama tabii iyi internet şart. Benim gibi 2.4GHz internet ile oynamaya çalışırsanız her 30 saniyede bir dalgalanma ile drop yemeniz ihtimal.

Oculus Controller'ları: 10/9
Oldukça iyiler ve pilleri uzun süre gideceğe benziyor. Aynı zamanda her tuşun üstünde bulunan parmağınızı üstüne getirdiğinizde bile algılayan sensörlerden bahsetmeme gerek yok herhalde.

Oculus'un kafaya oturma rahatlığı: 10/4
Kumaş bir oturma aparatı. 1300-1400₺ civarlarında ek aparatı var. Onun daha rahat olacağını düşünüyorum ancak normali rahatsız etmiyor.

Oculus'un kendisinde bulunan özellikler: 10/9 (*Farklı VR gözlüklerinde de bu özellikler olabilir. Ama hepsinde olmadığından böyle.) belirttim.
Gözetmen sistemi çok hoş. Kendinize bir alan seçiyorsunuz ve o alandan dışarı çıkmanıza yakın gözetmen gözüküyor ve uyarıyor. Eğer çıkarsanız kameraları devreye girip sizin nerede olduğunuzu gösteriyor. Onun harici 'Sanal Ortam' özelliği de çok hoş.

Oculus Quest 2 için genel yorumlamam:
Türkiye içi fiyatları biraz uçuk olsa bile alınabilecek en iyi F/P gözlüğü olabilir. Uzun süreli kullanımlarda gözlük beni hiç rahatsız etmedi. Tabii her 30 dakikada bir gözlüğü çıkartıp 1-2 dakika ara vermek en iyisi olacaktır. Onun harici şarjı 1-2 saat gidiyor ve yine 2-3 saatte şarjı doluyor. Link ile kullanırsanız 5-6 saat gittiğini duymuştum ama malum, kasada girişi olmadığından dönüştürücüyle uğraşıyorum işte. Ortalamaya göre genel puanım, 10/8 olabilir. Ek sorularınız varsa belirtebilirsiniz. Teşekkürler.

Oculus'un sarjı nasıl gidiyor? Elite strapin bataryalı versiyonunu alınır mı?
Ryzen 5 5500u Vega 7'li laptopum var ona bağlayıp neler yapabilirim? Assetto Corsa açar mı mesela?

Oculus'un sarjı nasıl gidiyor? Elite strapin bataryalı versiyonunu alınır mı?
Ryzen 5 5500u Vega 7'li laptopum var ona bağlayıp neler yapabilirim? Assetto Corsa açar mı mesela?
Bilgisayara bağlı olarak 4-6 saat kullanım arası değişiyor. Dediğiniz sistemin açıp açmama konusunda tam bir bilgim yok, ama normal Assetto Corsa'yı rahat açıyorsa açabilir diye düşünüyorum. Bahsettiğiniz ek aksesuar çok pahalı, ama bütçeniz var ise alın. Laptop'ta Type-C girişi varsa o aksesuarı almak yerine direkt orijinal Link kablosu da alabilirsiniz. Ama bütçeniz her türlü yetiyorsa alınabilir, sırf konfor açısından. Batarya zaten 2 saatte doluyor, ve bilgisayara bağlıyken pil doldurma özelliği için gereken soket zaten dolu olacak.

Bilgisayara kablosuz bağlamayı düşünüyorum da Wi-Fi 6 5GHz modem alıp ekipman olarak Controller koruyucu bir şey bir de Elite strap ın orijinal olmayanına bakıyorum uygun olursa orijinalın alırım. Teşekkürler cevabınız için
Bir de mesela Assetto Corsa araba yarış oyunu ben bunu kablosuz oynsam Oculus'un kendi kontrollcüsüyle nasıl oynayacağım? Yoksa elim klavyede mi olması gerek?

Son düzenleme:
Bilgisayara bağlı olarak 4-6 saat kullanım arası değişiyor. Dediğiniz sistemin açıp açmama konusunda tam bir bilgim yok, ama normal Assetto Corsa'yı rahat açıyorsa açabilir diye düşünüyorum. Bahsettiğiniz ek aksesuar çok pahalı, ama bütçeniz var ise alın. Laptopta Type-C girişi varsa o aksesuarı almak yerine direkt orijinal link kablosu da alabilirsiniz. Ama bütçeniz her türlü yetiyorsa alınabilir, sırf konfor açısından. Batarya zaten 2 saatte doluyor, ve bilgisayara bağlıyken pil doldurma özelliği için gereken soket zaten dolu olacak.
Bilgisayar olmadan kullanılırmı bunu sormamın nedeni internette 64 128 ve 256 GB olarak yazıyordu bende almayı düşünüyorum ama bilgisayarım iyi değil bilgisayar olmadan çalışır mı?

Bilgisayar olmadan kullanılırmı bunu sormamın nedeni internette 64 128 ve 256 GB olarak yazıyordu bende almayı düşünüyorum ama bilgisayarım iyi değil bilgisayar olmadan çalışır mı?

Cihaz bilgisayar olmadan VR kullanmak için zatende ne deyim vallahi beni sarmadı satıyorumda 2 aydır alan yok

Satmağımın sebebide takınca Max yarım saat oynuyorum sıkılıyorum sonra. doğru dürüst araba yarış oyunu olsa oynarımda yok iste PC lazım iyiler için.

Cihaz bilgisayar olmadan VR kullanmak için zatende ne deyim vallahi beni sarmadı satıyorumda 2 aydır alan yok

Satmağımın sebebide takınca Max yarım saat oynuyorum sıkılıyorum sonra. doğru dürüst araba yarış oyunu olsa oynarımda yok iste PC lazım iyiler için.
bilmiyorum ben vr chat ve ya blade and sorcrey gibi oyunlar için düşünüyorum ama blade and sorcery de pc gerektiriyorsa bilmiyom

Geri
Yukarı