Metal ve rock türleri için gitar önerisi

leftieaf

Hectopat
Makaleler
1
Tek gitarla hepsini çalmak istiyorum, farklı farklı gitar kasaları var dinlediğim gruplarda da birbirinden farklı kasalar kullanıyorlar. Benim amacım hepsini bir gitarla halletmek. Dinlediğim gruplar ise şunlar:

Queen
AC/DC
Metallica
KISS
Mötley Crüe
Guns N's Roses
Black Sabbath
Deep Purple
Motörhead
Bon Jovi
Pantera
Aerosmith
Eagles
Journey
Scorpions
The Rolling Stones
Led Zeppelin
Iron Maiden
TOTO
The Hollies

Tabii ki de hepsinin tüm müziklerini dinlemiyorum ama gitar lessonlarını çalmak istiyorum. Belirlediğim kasalar SG ve Les Paul, bu kasalarla halledebilir miyim? Tonları uyum sağlar mı acaba?

Dinlediğim grupların aralarında birçok metal türü ve rock türü barındırıyor, bir iki gruba sadık kalsam neyse de diğerlerinden ayrı kalamıyorum, adamlar gitar rifflerini kulağıma soktukları için mecbur tek gitar üzerinden çalmayı deneyeceğim.

Önerilerinizi bekliyorum benim dinlediğim ve bunlara yakın türleri dinleyen varsa yardım edebilir mi? Farklı kasa önerisi vb. Tecrübeli kişiler yardım ederse teşekkür ederim.

Bütçe ise 50k 60k arası düşünüyorum. Les Paul kasalar zaten çok pahalı.

Do-Re müzik ve Zuhal müzik mağazalarına gitsem yardımcı olurlar mı acaba?

Brain May, Tony Lommi, Slash, Kirk Hammett, Angus Young gibi elamanların rifflerine yaklaşmak istiyorum elimdeki 7k gitarla olacak iş değil maalesef.

Son düzenleme:
Ayrı ayrı gitar almana gerek yok. Güzel bir Amerikan Fender al, sonra da analog setup dizip bir de üzerine iyi bir amfi alırsan olay tamam. Fakat ciddi paralar ödemek zorunda kalırsın. Eğer müzikte yeniysen orta halli (orta halli dediğime bakma çok iyi gitarlar bunlar) bir Fender al bir de amfi al, eski Toneworks bir prosesör de aldın mı hem daha ucuza hem de fikrin değişirse elinden rahat çıkarabileceğin bir setup olur.

Ayrı ayrı gitar almana gerek yok. Güzel bir Amerikan Fender al, sonra da analog setup dizip bir de üzerine iyi bir amfi alırsan olay tamam. Fakat ciddi paralar ödemek zorunda kalırsın. Eğer müzikte yeniysen orta halli (orta halli dediğime bakma çok iyi gitarlar bunlar) bir Fender al bir de amfi al, eski Toneworks bir prosesör de aldın mı hem daha ucuza hem de fikrin değişirse elinden rahat çıkarabileceğin bir setup olur.
Fender American Professional II Stratocaster Akçaağaç Klavye Dark Night Elektro Gitar Fiyatı, Özellikleri | Zuhal Müzik Hocam daha demin bende american fender baktım, baktığım bu linkteki. Les Paul ve SG kasalar hakkında ne düşünüyorsunuz. Mesala Slash Les Paul kasa kullanıyor.

Ayrı ayrı gitarla uğraşmak istemiyorum bir de Fender ve Gibson marklarından şaşmam. 1 yıl elektro gitar geçmişim var. 9 yılda bu tür müzikleri dinliyorum.
Prosesör hiç kullanmadım artıları ve eksileri ne olduğunu tam çözemedim, alırsamda sıfır almayı düşünmüyorum çok pahalılar 2 3 sene önceki fiyatları olsa neyse de tamam derim.

Derin araştırmamla buldum herhalde yukarıda verdiğim linkteki gitar strat kasa galiba tam emin değilim.
Gibson Lespaul ve Fender Strat kasalarla pop, blues, rock, metal, Fusion, jazz çalabiliyormuşuz yani benim bu kasalara geçmem lazım.

Başka önerisi olan var mı?

Son düzenleme:
Link attığın Stratocaster harika bir gitar. Fakat çok ciddi para... Elinde amfi var mı? Pedal var mı? Bunlar olmadan elektrik gitar çalmak zor. Bir ses kartı vasıtasıyla PC'ye bağlayıp VST enstrümanı kullanabilirsin; Bu sayede de kulaklık veya varsa başka ses çıkışlarından ses alabilirsin.

Lakin tekrar yazayım. Hemen hemen her elektrik gitarla, bahsettiğin her tarzı çalabilirsin. 1 yıllık tecrübe için bu link attığın Stratocaster çok fazla ve çok pahalı bir gitar. 4-5 bin fiyat aralığında bir gitar, 3 bin civarı bir amfi ve ikinci el maksimum 2-3 bin liraya bir prosesör ile çözülür senin işin. (Kayıt yapacaksan kaliteli, ucuz yollu stereo bir ses kartı da gerekiyor 3-4 bin)

Ayrıca bu tarz pahalı gitarlar denenmeden alınmamalı. Denemek içinse iyi bir elektrik gitar enstrümanistine danışılmalı.

Link attığın Stratocaster harika bir gitar. Fakat çok ciddi para... Elinde amfi var mı? Pedal var mı? Bunlar olmadan elektrik gitar çalmak zor. Bir ses kartı vasıtasıyla PC'ye bağlayıp VST enstrümanı kullanabilirsin; Bu sayede de kulaklık veya varsa başka ses çıkışlarından ses alabilirsin.

Lakin tekrar yazayım. Hemen hemen her elektrik gitarla, bahsettiğin her tarzı çalabilirsin. 1 yıllık tecrübe için bu link attığın Stratocaster çok fazla ve çok pahalı bir gitar. 4-5 bin fiyat aralığında bir gitar, 3 bin civarı bir amfi ve ikinci el maksimum 2-3 bin liraya bir prosesör ile çözülür senin işin. (Kayıt yapacaksan kaliteli, ucuz yollu stereo bir ses kartı da gerekiyor 3-4 bin)

Ayrıca bu tarz pahalı gitarlar denenmeden alınmamalı. Denemek içinse iyi bir elektrik gitar enstrümanistine danışılmalı.

Denemeden almayı düşünmüyorum, bu hafta içi Zuhal Müzik mağazasına gitmeyi düşünüyorum. Fiyatı evet pahalı ama beni sıkıntıya sokacak bir miktar değil sonuçta çalışıyorum. İyi bir gitar almamın sebebi uzun yıllar götürmesi. Normalde ucuz gitar alıp satıp uğraşamam. Attığım linkteki gitar yeni versiyon herhalde YouTube'da incelemelerine baktım, tonları çok iyi bir de canlı görüp kullanırsam benim için tamamdır.

Ama bu gitarın iki farklı versiyonu var. Gülağaç ve Akçaağaç klavye hangisi tercih edeceğimi bilmiyorum. Elimdeki amfi ise ucuz bir amfi Marshall D segmenti. Bu gitarı aldığımda iyi bir amfi almam lazım ki gitarı boşuna meşgul etmiyim.

Akçaağaç da daha sert tonlar elde edip, Gülağaç da daha yumuşak tonlar elde edebiliyormuşuz doğru mu bilmiyorum.

Son düzenleme:
Denemeden almayı düşünmüyorum, bu hafta içi Zuhal Müzik mağazasına gitmeyi düşünüyorum. Fiyatı evet pahalı ama beni sıkıntıya sokacak bir miktar değil sonuçta çalışıyorum. İyi bir gitar almamın sebebi uzun yıllar götürmesi. Normalde ucuz gitar alıp satıp uğraşamam. Attığım linkteki gitar yeni versiyon herhalde YouTube'da incelemelerine baktım, tonları çok iyi bir de canlı görüp kullanırsam benim için tamamdır.

Ama bu gitarın iki farklı versiyonu var. Gülağaç ve Akçaağaç klavye hangisi tercih edeceğimi bilmiyorum. Elimdeki amfi ise ucuz bir amfi Marshall D segmenti. Bu gitarı aldığımda iyi bir amfi almam lazım ki gitarı boşuna meşgul etmiyim.

Akçaağaç da daha sert tonlar elde edip, Gülağaç da daha yumuşak tonlar elde edebiliyormuşuz doğru mu bilmiyorum.
Başlığı hortlatmış olacağım ama bence yeni başlık açmaktan iyidir.

Ne karar kıldınız hocam, hangi gitarı aldınız.
Bende çoğunlukla sizinle benzer gruplar dinliyorum o yüzden merak ettim.

Çok bilgi edindim, sizinde çok araştırmanız ve bilgi edinmeniz lazım. Türkrock adlı internet sitesi var orda çok iyi bilgiler edinebilirsin. Kendiniz uğraşınca daha iyi oluyor kulaktan duyma bilgilerle bir yere varamıyorsunuz.
ESP LTD EC-256 Black Elektro Gitar gitar olarak bunu aldım.
BOSS KTN-50 MK2 Katana Combo Elektro Gitar Amfisi Fiyatı, Özellikleri | Zuhal Müzik amfi de bu.

Başlangıç için pahalı gitarlara gerek yok. Ben biraz daha kaliteli bir şey olsun diye bunu seçtim. Araştırmadan bir şey alma derim. Gitarın manyetiği falan filan.
turkrock.com bu siteye yönelirsen daha iyi olur köklü site, 2003 yıllarından beri var. Aynı kullanıcı adı ile ben de kayıtlıyım baya yardımcı oldular. Gerekli bilgiler neredeyse hazır şekilde var.

Son düzenleme:
Çok bilgi edindim, sizinde çok araştırmanız ve bilgi edinmeniz lazım. Türkrock adlı internet sitesi var orda çok iyi bilgiler edinebilirsin. Kendiniz uğraşınca daha iyi oluyor kulaktan duyma bilgilerle bir yere varamıyorsunuz.
ESP LTD EC-256 Black Elektro Gitar gitar olarak bunu aldım.
BOSS KTN-50 MK2 Katana Combo Elektro Gitar Amfisi Fiyatı, Özellikleri | Zuhal Müzik amfi de bu.

Başlangıç için pahalı gitarlara gerek yok. Ben biraz daha kaliteli bir şey olsun diye bunu seçtim. Araştırmadan bir şey alma derim. Gitarın manyetiği falan filan.
turkrock.com bu siteye yönelirsen daha iyi olur köklü site, 2003 yıllarından beri var. Aynı kullanıcı adı ile ben de kayıtlıyım baya yardımcı oldular. Gerekli bilgiler neredeyse hazır şekilde var.
Hocam bu setup ta metal tonu gibi sert tonlar alabiliyor musunuz ben de aynı gitarla amfiyi almayı düşünüyorum da memnun musunuz

Geri
Yukarı