Metalurji ve Malzeme Mühendisliği için Macbook Air M1 yeterli mi?

EZMAN01

Hectopat
Yer
Evim
Daha fazla  
Sorum başlıktaki gibi, ablam Metalurji ve Malzeme Mühendisliği okuyacağı için bilgisayar alması gerek, hafif ve ince bir bilgisayar istediği için Macbook Air M1 istiyor. Macbook Air M1 yeterli mi? Yoksa oyun bilgisayarı falan almamız mı lazım?

Kullanacağı programları bilmek lazım ben de bilgisayar mühendisliği için alacağım aynı cihazı.
Apple silikon hazır mı? Buradan programların isimlerini aratıp çalışıp çalışmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca oyuncu bilgisayarı önermem. Bana kalırsa Macbook iyi seçimdir.

Macbooklarda bazı mühendislik programları çalışmıyor (özellikle solidworks), bunu da bootcamp ile bilgisayara bi yandan windows kurarak çözebiliyorsunuz fakat ablanızın onunla uğraşmak isteyeceğini sanmıyorum o yüzden düzgün bir windows laptop işinizi görür, ha derseniz ki ablanız öyle programlar kullanmayacak, o zaman M1 Air gayet iyi bir cihaz.

Metalürji ve malzeme mühendisliğinde kullanacağın en ağır program SolidWorks veya AutoCAD'dir. Onun harici genelde dictra ve Ansys gibi hafif programlar kullanıyorlar. Anlayacağın yeterli olur.

Intel işlemcili bir Windows laptop almanı öneririm. Mühendislik programlarında Intel işlemciler verimli çalışıyorlar.

Metalürji ve malzeme mühendisliğinde kullanacağın en ağır program SolidWorks veya AutoCAD'dir.
Direk M1'de şuanda çalışmıyor. Uğraşması gerek uğraşırım diyorsa alabilir.
M1 alacaksanız öğrenci indirimden yararlanmayı unutmayın.

Hocam benim şiddetli tavsiyem bu cihaz:
Ablanızın ihtiyacı olan donanım gücünü en az 4 sene karşılar. 11. nesil Intel mobil işlemciler diğer nesillerden bir tık daha performanslı işlemciler. 11. nesil H serisi i7 işlemci var cihazda. RTX 3050 ekran kartı Render boyutunda sizi üzmez. 16 RAM var cihazda muhtemelen 2x8. İleride ikisini satıp 2x16 modül alabilirsiniz. 1 TB SSD de var. Uzun bir süre harici depolama alma ihtiyacı hissettirmez size. M1 özel bir çip. Ama ince cihazların bir çoğunda ısınma sorunu yaşayacaktır. Kasası biraz kaba olsa da donanım ihtiyacı daha ön planda olmalı benim şiddetli görüşüm.

Sorum başlıktaki gibi, ablam Metalurji ve Malzeme Mühendisliği okuyacağı için bilgisayar alması gerek, hafif ve ince bir bilgisayar istediği için Macbook Air M1 istiyor. Macbook Air M1 yeterli mi? Yoksa oyun bilgisayarı falan almamız mı lazım?
Kullanacağı programa göre değişir. Ucuz bir huawei matebook da alabilirsiniz. Kullanacağınız programlar bütün seçimi yönlendirir. 3 boyutlu çok bir şey yapmayacağınız düşünerek harici ekran kartı bulunmayan bir cihaz tercihinde bulunabilirsiniz.
Hocam benim şiddetli tavsiyem bu cihaz:
Ablanızın ihtiyacı olan donanım gücünü en az 4 sene karşılar. 11. nesil Intel mobil işlemciler diğer nesillerden bir tık daha performanslı işlemciler. 11. nesil H serisi i7 işlemci var cihazda. RTX 3050 ekran kartı Render boyutunda sizi üzmez. 16 RAM var cihazda muhtemelen 2x8. İleride ikisini satıp 2x16 modül alabilirsiniz. 1 TB SSD de var. Uzun bir süre harici depolama alma ihtiyacı hissettirmez size. M1 özel bir çip. Ama ince cihazların bir çoğunda ısınma sorunu yaşayacaktır. Kasası biraz kaba olsa da donanım ihtiyacı daha ön planda olmalı benim şiddetli görüşüm.
Hocam bu kadar gerekli olacağını düşünmüyorum. 3 boyutlu işlerle uğraşmayacak sonuç olarak

Kullanacağı programa göre değişir. Ucuz bir huawei matebook da alabilirsiniz. Kullanacağınız programlar bütün seçimi yönlendirir. 3 boyutlu çok bir şey yapmayacağınız düşünerek harici ekran kartı bulunmayan bir cihaz tercihinde bulunabilirsiniz.

Hocam bu kadar gerekli olacağını düşünmüyorum. 3 boyutlu işlerle uğraşmayacak sonuç olarak
CAD programlarında Intel işlemciler bariz daha stabil çalışıyor. Ekran kartı da almışken iyisi olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı