Metamaskdan aldığım Ethereum'lar için vergi

JustGlurp

Decapat
Bir şey merak ediyorum metamaskdan kendi hesabıma Ethereum geçirecek olsam herhangi bir vergi ödemem gerekir mi? Ve hangi vergiyi ödemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

Şuanda kripto paralarda herhangi bir vergi bulunmuyor. Kripto para transferleri, yatırma ve çekme gibi işlemler için aldığın platformdaki varsa komisyonları ödersin sadece.

Henüz vergi için kesinleşmiş veya yasa sürülmüş bir belge yok ama ilerleyen zamanlarda olursa geçmiş yatırımlar için vergi alabilirler o zaman ödersiniz ama farklı şekilde yasa çıkabilir de ödemenize gerek kalmayabilir net bir şey diyemeyiz.

Henüz vergi için kesinleşmiş veya yasa sürülmüş bir belge yok ama ilerleyen zamanlarda olursa geçmiş yatırımlar için vergi alabilirler o zaman ödersiniz ama farklı şekilde yasa çıkabilir de ödemenize gerek kalmayabilir net bir şey diyemeyiz.
Anayasaya göre yeni gelen kanunlar geriye doğru işlemez.(Vatandaşa artısı olduğu durumlar hariç)

Youtube için geriye dönük vergiler istenmemiş miydi?
Aynı şey değiller. Youtuberlar gelir sağlıyordu ve dünyanın nerdeyse her yerinde olduğu gibi Türkiyede de gelir vergisi var. Sadece maliyeye geç takıldılar ve faizleri ile ödeme durumda kaldılar. Bitcoin alım satımı ise bir borsa işlemi.
Ben burda çoğu konuyada yazdım eğer büyük çağta mining yapıyorsanız bence vergi ödemelisiniz diye. Ama borsa kısmı ayrı bir şey. Maliye bakanlığı sana bu para nasıl geliyor diye sorduğunda bitcoin borsalarında işlem yaparak kazandığınızı kanıtlarsınız hiç bir şey olmaz ama miningden gelir sağladığınızı farkederlerse vergisini isteyebilirler. Çünkü bu iş ve siz gelir sağlıyorsunuz. Tabi bu dediğim ciddi miktarlarda para kazananlar için.

Geri
Yukarı