Müzik yapanlar için vergi ödeme yöntemleri

mwmi

Hectopat
Yer
Mars
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel i5-10300H (8 CPU) 4.5GHz
Ekran Kartı: GEFORCE GTX 1650Ti
Ram: 16GB 2933MHz
Meslek
Öğrenci
Selam, müzik yapıp Spotify'da paylaşıyorum, normal bir dinleyici kitlem bulunuyor. Müzik yükleme distribütörlerinden paylaşıyorum müziklerimi. Paramı çekmek istediğim zaman bunların vergisini nasıl ödeyeceğim? Parayı çeksem ne gibi sorunlar olur (ileride vb).

Selam, müzik yapıp Spotify'da paylaşıyorum, normal bir dinleyici kitlem bulunuyor. Müzik yükleme distribütörlerinden paylaşıyorum müziklerimi. Paramı çekmek istediğim zaman bunların vergisini nasıl ödeyeceğim? Parayı çeksem ne gibi sorunlar olur (ileride vb).
Şuan 100-200 liranın peşine düşmezler ama 10 yıl sonra faizlenerek 5 katı olabilir. Ama şuanki enflasyonla pul olacağı için çok büyük dert olacağını sanmıyorum. Ama yine de kafam rahat olsun derseniz bir sahış şirketi kurup çektiğiniz ordan ödeyebilirsiniz. Eğer 25 yaşının altında ve daha önce hiç şirketiniz olmadıysa ilk yıl sigorta yaptırmanıza gerek kalmıyor. Yani ilk aylık gider 300-500 lira civarı değişir. 2. yıl sigorta ile birlikte 3000 liraya kadar çıkar.

Şu an 100-200 liranın peşine düşmezler ama 10 yıl sonra faizlenerek 5 katı olabilir. Ama şu anki enflasyonla pul olacağı için çok büyük dert olacağını sanmıyorum. Ama yine de kafam rahat olsun derseniz bir sahış şirketi kurup çektiğiniz oradan ödeyebilirsiniz. Eğer 25 yaşının altında ve daha önce hiç şirketiniz olmadıysa ilk yıl sigorta yaptırmanıza gerek kalmıyor. Yani ilk aylık gider 300-500 lira civarı değişir. 2. yıl sigorta ile birlikte 3000 liraya kadar çıkar.

Yeni 18'im. Bir banka hesabı açıp W-8ben-e vergi formu doldurup parayı çeksem (kişisel şirket olmadan) yaklasik 35-50 dolar arası bir miktar. Bir sıkıntı çıkartır mı? Vergilerimi şirket olmadan nereye ödemeliyim? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

Yeni 18'im. Bir banka hesabı açıp W-8ben-e vergi formu doldurup parayı çeksem (kişisel şirket olmadan) yaklasik 35-50 dolar arası bir miktar. Bir sıkıntı çıkartır mı? Vergilerimi şirket olmadan nereye ödemeliyim? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.
Eğer Amerikada bir banka hesabı açıp verginizi ordan ödeyebilir misiniz bilmiyorum. Ama Türkiye için şirket kurmak zorunlu diye biliyorum. Eğer Youtube,Twitch gibi sosyal medya platformlarından ödeme alıyorsanız, vergi muafiyeti var. Bir istisna belgesi belgesi alıyorsunuz breysel olarak. Sonra o belge ile bankadan özel bir hesap açıyorsunuz. Şuan Vakıfbank ve Akbank'ta var benim bildiğim. O banka hesabın yatırılmış her hesaptan %15 vergi kesip geri kalanını size bırakıyor. Herhangi bir şirket açmanıza gerek kalmıyor. Bu yasaya Spotify dahil mi bilmiyorum, ama bence bu hesapla öderseniz sıkıntı olmaz.

Eğer Amerikada bir banka hesabı açıp verginizi ordan ödeyebilir misiniz bilmiyorum. Ama Türkiye için şirket kurmak zorunlu diye biliyorum. Eğer Youtube,Twitch gibi sosyal medya platformlarından ödeme alıyorsanız, vergi muafiyeti var. Bir istisna belgesi belgesi alıyorsunuz breysel olarak. Sonra o belge ile bankadan özel bir hesap açıyorsunuz. Şuan Vakıfbank ve Akbank'ta var benim bildiğim. O banka hesabın yatırılmış her hesaptan %15 vergi kesip geri kalanını size bırakıyor. Herhangi bir şirket açmanıza gerek kalmıyor. Bu yasaya Spotify dahil mi bilmiyorum, ama bence bu hesapla öderseniz sıkıntı olmaz.
Bu hesabı açmanız için gerekli olan belge:193 sayılı kanunun mükerrer 20/b maddesi uygulamasına ilişkin istisna belgesi. Bu arada bu hesabı açtığınız zaman da sigortanız olması gerekiyor, sigorta yoksa siz yaptırıyorsunuz aylık 2500 liraya.

Eğer Amerika'da bir banka hesabı açıp verginizi oradan ödeyebilir misiniz bilmiyorum. Ama Türkiye için şirket kurmak zorunlu diye biliyorum. Eğer YouTube, Twitch gibi sosyal medya platformlarından ödeme alıyorsanız, vergi muafiyeti var. Bir istisna belgesi belgesi alıyorsunuz breysel olarak. Sonra o belge ile bankadan özel bir hesap açıyorsunuz. Şu an VakıfBank ve Akbank'ta var benim bildiğim. O banka hesabın yatırılmış her hesaptan %15 vergi kesip geri kalanını size bırakıyor. Herhangi bir şirket açmanıza gerek kalmıyor. Bu yasaya Spotify dahil mi bilmiyorum, ama bence bu hesapla öderseniz sıkıntı olmaz.

Bu hesabı açmanız için gerekli olan belge: 193 sayılı kanunun mükerrer 20/b maddesi uygulamasına ilişkin istisna belgesi.

Tipalti adlı şirket tarafından yönetiliyor kullandığım distribütörün. Vakıf bankda halihazırda bir hesabım var o olur mu? IBAN ve switft kodları gerekli. Vergimi Türkiye üzerinden ödemek istiyorum.

Tipalti adlı şirket tarafından yönetiliyor kullandığım distribütörün. Vakıf bankda halihazırda bir hesabım var o olur mu? IBAN ve switft kodları gerekli. Vergimi Türkiye üzerinden ödemek istiyorum.
Vakıfbank'taki hesabın olmaz. Öncelikle vergi dairesinden veya interaktif vergi dairesinden yani internetten "193 sayılı kanunun mükerrer 20/b maddesi uygulamasına ilişkin istisna belgesi" belgesini alıyorsunuz. Sonra belge ile birlikte Vakıfbank şubesine gidiyorsunuz, sadece şubeden açılıyor bu hesap, Sosyal İçerik Üreticisi Muafiyet Hesabı açmak istediğinizi söylüyorsunuz. Şubedeki çalışanların bazıları bilmiyor olabilir, biraz ısrar ederseniz araştırıp açarlar.

VakıfBank'taki hesabın olmaz. Öncelikle vergi dairesinden veya interaktif vergi dairesinden yani internetten "193 sayılı kanunun mükerrer 20/b maddesi uygulamasına ilişkin istisna belgesi" belgesini alıyorsunuz. Sonra belge ile birlikte VakıfBank şubesine gidiyorsunuz, sadece şubeden açılıyor bu hesap, Sosyal İçerik Üreticisi Muafiyet Hesabı açmak istediğinizi söylüyorsunuz. Şubedeki çalışanların bazıları bilmiyor olabilir, biraz ısrar ederseniz araştırıp açarlar.

Anladım hocam, yardımlarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Son sorum var Payoneer üzerinden (yurt dışı) gelen parada vergi ödüyor muyuz?

Anladım hocam, yardımlarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Son sorum var Payoneer üzerinden (yurt dışı) gelen parada vergi ödüyor muyuz?
O kısmı çok bilmiyorum, eğer platform sizin payoneer hesabınıza atıyorsa ve siz de kendi payoneer hesabınızdan Türkiyedeki hesabınızına gönderirseniz Türkiyedeki vergi düşer diye düşünüyorum çünkü sonuç olarak hesaplarınız arasında para transferi yaptınız. Ama Payoneeri kullandığınız ülkedeki vergi ne olur bilemiyorum?

Dostum sakın ola ki sosyal medya İçerik üreticiliği programına (20/B) başvurma. Zira BAĞ-KUR çıkarıyor. 26 bin TL borcum var. En temizi şahıs şirketi kurmak ama aylık muhasebeci masrafı vs. kendine para kalmaz. O yüzden çok para kazanmayacaksan boşver.

Dostum sakın ola ki sosyal medya içerik üreticiliği programına (20/B) başvurma. Zira bağ-kur çıkarıyor. 26 bin TL borcum var. En temizi şahıs şirketi kurmak ama aylık muhasebeci masrafı vs. kendine para kalmaz. O yüzden çok para kazanmayacaksan boş ver.

Pek para kazanmıyorum, birazcık birikmiş kazancım var onu çekmek istiyorum sadece.

Geri
Yukarı