Metin okumak kitap okumak ile aynı yararda mı?

Bilgiyi nasıl kullandığımız da önemli.

1623609418881.png

Mesela yukarıdaki öğrenme piramidine göre okuduğumuzun sadece yüzde onunu hatırlıyormuşuz. Okuma, dinleme gibi öğrenme yöntemleri "pasif" olarak belirtilmiş. Gerçek anlamda bir şeyi öğrenmek için başkasına anlatmak veya bir grup içerisinde tartışmak gerekiyor. Şahsen gün içinde bende çok metin okuyorum 3-4 foruma giriyorum, Instagram da değişik sayfalar takip ediyorum ama kullanmadıktandan sonra uyuyup uyanıyorsun bilgiler pasif kaldığı için beyin önemsiz görüp siliyor doğal bir süreç olarak. Yani özetle kitap da okusan internetten makale, yazı da okusan kullanmadığın sürece zamanla unutursun çok az etkisi olur.

Merhabalar. Herkes 'kitap okuyun' diyor. Ben günde bir sürü metin okuyorum. Gerek bilgisayarda, gerek hayatta olsun. Kitap okumuş kadar yararlı oluyor mu? Kitap okumakla aynı gibi bence. Katkı sağlıyor mu?

Kitap okumak olay akışına tek odak verdiğin için daha faydalıdır. Öyle olsa okuma yazma bilen herkes bir şeyleri okuyor zaten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında okuduğun içeriğe göre değişir. Örneğin, okuduğun kitap boş bir kitapsa kitap okumanın anlamı kalmaz ancak okuduğun metin sağlam bir metinse o zaman metin okunabilir. Ben hayatım boyunca hiçbir zaman kitap okumadım. Makale okudum. Hep çeviri yaptım, makale okudum, makale yazdım ve bana derlerdi ki kitap okumazsan bir tırt olmaz. Şehir efsanesi olduğunu düşünüyorum.

Kitap dediğin şey ile metin dediğin şey arasında pek fark yoktur. Kitap sadece daha derli topludur.

Tabii burada kitap derken roman gibi şeyleri hariç tuttuğumuzu belirtelim.

Geri
Yukarı