Metro 2033 Redux İncelemesi

Bu aralar çok inceleme yazdım, farkındayım. Boş zamanlarımda bunları yazıyorum, sonra günde 1-2 tane olacak şekilde yayınlıyorum.
Metro 2033 Redux Nedir?
Metro serisinin ilk oyunun Redux versiyonudur. Redux olmayan sürümden farkı grafik gibi şeylerdir.
Grafikler
Gayet güzel. Mükemmel değil ama yeterince güzel. Hoşuma gitti.
Silahlar
Bol bol silah var. Bunlara ıvır zıvır takabiliyoruz. Tek sıkıntı mermi bulmanın zorluğu. Yetmiyor cidden kafayı sıyıracaktım.
Müzikler
Bence güzel. Oyunun odağı müzik değil zaten. Gene de hoşuma gitti açıkcası.
Hatalar
Ufak modelleme hataları var. Can sıkmıyor, oyunu baltalamıyor.
Oynanış, Çevre, İtemler
Dışarıda gezmek için gaz maskelerine ihtiyacımız var. Bunları depolamak önemli. Maskeler kırılabiliyor, o durumlarda yenisini bulmamız lazım. Çevre modellemeleri güzel. Sırıtan bir şey yok. İtem olarak bize her zaman gideceğimiz yeri gösteren bir pusula var. Açıkcası bu sistemi sevmedim. Mesela çok katlı bir binadayız. İleriyi gösteriyor. Hangi katın ilerisine gideceğiz? Aynı yerde 1 saat dolandığımı hatırlıyorum. Bomba gibi birkaç şey daha var ama onları kullanışlı bulmuyorum. Oynanış olarak oldukça basit. Hepimizin alıştığı, bildiği kontroller. Bazı görevlerde tren tarzı şeyler sürebiliyoruz. Bir tık daha iyi olabilirdi bence. Gene de güzel.

Korkutucu mu?
Biraz. Ani çıkan şeyler yok. Bazı yaratıkların tipi ürkütücü. Kütüphane canavarları gibi. Hikaye ve atmosfer gereği geriliyorsunuz. Bu bence iyi bir şey.
Hikaye
İşte gerçekten güzel bir hikaye. Kıyamet sonrası bir dünya. İçine çekiyor. Oynanış süresi çok uzun olmadığı için de baymıyor.
Fiyat
Gayet uygun. İndirimde daha da uygun oluyor. Zaten Epic Games ücretsiz dağıtmıştı.
Peki Alınır mı?
Alınır. Taş gibi oyun. Fiyatı da uygun. Kütüphanenizde bulunuyorsa ve oyunsuzluk çekiyorsanız tam size göre.

İncelemenin sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederim. 😀

Son düzenleyen: Moderatör:
Elinize sağlık, daha detaylı bir inceleme olmasına sevindim. Şu pusula olayına ben de katılıyorum kesinlikle. Atmosferi daha iyi hissetirmek için mi bilmiyorum ama bazı yerlerde cidden nereye gidiceğinizi şansa buluyorsunuz. Ben de bir yerde 1 saat zaman kaybettiğimi bilirim ve zaman kaybetmekten de nefret ederim. Metro 2033 beni çok açmamıştı last light daha hoşuma gitmişti benim ama güzel oyundur yine de.

Eline sağlık, seriye başlamadan önce burda bir konu açmıştım gelen yanıtlar sayesinde 3 oyunu da Steam üzerinden alıp oynadım (Epic her ne kadar ilk iki oyunu ücretsiz verse de koleksiyon hastalığı) 2033 ve Last Light benim için ortalamanın bı tık üstünde bir oyun olsa da Exodus muazzamdı özellikle ana hikaye sonunda kötü sonu görünce gözlerim doldu resmen. Bir de 2 saatlik Two Colonel DLC'sinin sonu da aynı şekilde baya üzücüydü. O hissiyatı çok iyi vermişler uzun zamandır bu kadar duygulanmamıştım. Oynamamış olan herkese seriyi tavsiye ederim.

Eline sağlık, seriye başlamadan önce burda bir konu açmıştım gelen yanıtlar sayesinde 3 oyunu da Steam üzerinden alıp oynadım (Epic her ne kadar ilk iki oyunu ücretsiz verse de koleksiyon hastalığı) 2033 ve Last Light benim için ortalamanın bı tık üstünde bir oyun olsa da Exodus muazzamdı özellikle ana hikaye sonunda kötü sonu görünce gözlerim doldu resmen. Bir de 2 saatlik Two Colonel DLC'sinin sonu da aynı şekilde baya üzücüydü. O hissiyatı çok iyi vermişler uzun zamandır bu kadar duygulanmamıştım. Oynamamış olan herkese seriyi tavsiye ederim.
Kesinlikle. Hatta bence Two Colonels çok daha etkileyiciydi, kısaydı ama kalite akıyordu yani. Geçen gün "Hiç oyunda ağladınız mı?" tarzı bir konu vardı, oraya "Spec Ops: The Line"ın sonunda az kalsın ağladığımı yazmıştım ancak, yazmayı unutmuşum, Two Colonels'in sonu da onunla kapışır derecedeydi. Oynanmasını şiddetle öneriyorum, albayların sonu beni gerçekten üzmüştü.

Geri
Yukarı