Metro 2033 üzerine

Aserd

Hectopat
Makaleler
1
Yer
North buganda
Daha fazla  
thumb-1920-716464.jpg

Selamlar dostlar bugün sizlere daha önceki yazılarımda yüzeysel geçtiğim metro serisini exodus olmasa da anlatmaya çalışacağım.

Metro 2033.

Hikaye:

2013 yılında Amerika ve Rusya arasında yaşanan nükleer savaş sonucunda dünyanın yüzeyi yaşanmaz hale gelir ve Rusya'daki halk dünyanın en güvenli metrosu olarak bilinen Rusya metrosuna sığınır. Ama insanoğlu rahat durunca kıyametler koptuğundan yine yerinde duramaz ve bu sefer metro istasyonları birbirlerinden bölünmeye ve birbirlerine karşı savaşmaya başlarlar. Tabii bu durum çeşitli eski ve yeni alışkanlıkların da beraberinde gelmesini sağlar. Kimileri ben nazi oldum der, kimileri ben kömünistim kardeşim der. Bu iki büyük istasyonlar birliği savaşırken metrodaki güvenlik tamamen kaybolmuş değildir, hansa ticaret birliği ve polis diye iki büyük istasyon birliği daha vardır ve birisi metronun tüm ticaret hareketlerini düzenlerken diğeri ise metrodaki düzeni sağlamaya çalışır.

map_metro2033_detail_big_LI (2).jpg

Kırmızı: Kızıl hat.
Mavi: Üçüncü rayh.
Siyah: Polis.
Mor: Hansa ticaret birliği(ki bu ad ortaçağda alman devletlerinin birbiri ile birleşmesi sonucunda bulunmuş bir isimdir)
Sarı: Ana karakterimiz Artyom'un yaşadığı özgür istasyon wdnch.

Tüm bu kanlı istasyon savaşları yaşanırken metronun dış bölümlerinden biri olan wdnch istasyonunda son zamanlarda ölümler çok artmıştır ve yine saldırıların yaşandığı bir zamanda Artyom'un üvey babası Suhoy'un arkadaşı Hunter'ın kendi istasyonlarına gelmesi ile hayatı değişir. Son zamanlarda kara olanlar(tam çeviremedim :))diye adlandırılmış yaratıklar istasyona saldırıyor ve birçok insanı oracıkta mental olarak mahvedip öldürüyordu. Yine böyle bir saldırı zamanında gelmişti hunter Wdnch'a. Karanlığın içine gitmeden önce Artyom'a kendi künyesini verip "eğer birkaç gün içinde dönmezsem bunu polisden Miller'a ulaştır ."Der ve kaybolur.

Birkaç gün geçer, Artyom'un endişelendiği gibi olur ve hunter geri dönmez. Üvey babası Suhoy'a gideceğini söyleyemez, onun yerine Wdnch'nin hemen altında bulunan aleksevskaya istasyonuna doğru gideceğini, birkaç şey düzeltip geleceğini söyler ve Artyom'un yolculuğu drezinlerin çekilmesi ile başlar.

Oynanış:
Metro bir FPS shooter oyunu ve dikkatli oynamanız gereken oyunlardan. Chill kafayla girilmez, konsantre olmak lazım. Bir kere oyunda tutumlu olmak çok önemli çünkü mermi ne gökten yağıyor ne öldürdüğün yaratıktan çıkıyor. Evet, oyunda bazen yeryüzüne yani ölü Moskova'ya çıkmamız gerekiyor ve böyle durumlarda genellikle kendi yarattığımız canavarlarla savaşmak zorunda kalıyoruz. Metro'da ne kadar gerekmese de bir gaz maskemiz var ve bu yüzeye çıktığımızda en çok ihtiyaç duyacağımız şey çünkü o kırılırsa ölmemiz işten bile değil. Bu yüzden benden size oyunun en büyük tavsiyesi, yeraltında silah kullanma yeryüzünde aceleci ol.

Ya o kadar yazdın da kardeşim bu oyunun türü ne?
Gerilim/Aksiyon.

Senaryo nasıl?
600 sayfalık kitaptan beslenen bir senaryo var desem herhalde yeterli olacaktır.

Biraz da karakterlerden bahsetsen?
Oyunun neredeyse yarısından fazlasında yanımızda sürekli birileri var ve bu dünyaya alışmak konusunda çok yardımcı oluyorlar. Yanımızdakilerin karakterlerine gelirsek ben hepsini sevdim ya, sağlam adamlar yani.

Hmm, ne yapsak oynasak mı ya? Peki kaç saat sürer?
Zorladın 10 saat.

Ya şimdi gerilim dedin de ben öyle çok korku oyunu oynayamam, var mı bu oyunda öyle şeyler?
Bir bölüm dışında hiç gerildiğimi hissetmedim, özellikle ikinci oynayışımda. Ama o bölüm var ya o bölüm, aboo😬😬😬

Oyun tekrar oynanır mı? Ya parasını verdik hak etsin yani.
Ben ilk oynayışımda pek kapalı kapılara yanaşmadan kimin yanındaysam onunla yavaş yavaş ilerledim bu yüzden çok şey kaçırdım. Ama Last Light ile birlikte dördüncü oynayışımda gerçek bir sas komandosu olduğumdan adamı bir yerlerde bırakıp kafama göre her yere girdim, her deliği karışıtırdım. Ne var dersen loot var fazladan başka de pek bir esprisi yok.

Grafikler nasıl ki acep?

ss_e731192b48c3599945136b8267979be80eea0ce1.1920x1080.jpg

İşte böyle :)

Gelelim fiyata o zaman, kaç istiyorsun?
Şu an indirimde 6 lira 20 kuruş. Döner bile yiyemediğimiz şu zamanlarda kaçırılmayacak fırsat gerçekten. Hazır hava kış, bir güzel oynanır soğuk akşamlarda. Yanına Last Light'ıda alırsan 11 lira ikisine toplam.

Tamam o zaman, ben moskovaya gidiyorum, görüşürüz.
Hadi canım mantar çorban soğumadan git bakalım:)

Sarı kardan yemeyin hastalanırsınız bak:)

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapımcılar başka isim bulamadı galiba:D.

Gerçek ismi olduğu için wdnch.
Oyunun özeti sıkıcı, oynamaya değmez ve zamanınızı boşa harcamış olursunuz.
Ben gayet zevk almıştım açıkcası
Kitap ile alakası olmayan çok kısa kesilmiş saçma sapan bir hikayesi var. Ancak ortamlarından dolayı kendini oynattırıyor.

Kitaptaki Artyom'u oyuna aktarsalar oyunu oynayamayız ama.

Gerilimden dolayı oyunun yarısında alt+F4 çekip silmiştim. Halbuki çok güzel oyun şarkıları da bir o kadar güzel ama işte o yaratıkların bianda çıkıp üstüme doğru koşması insanı geriyor.

Evet baktım az önce nasıl okunuyor peki?
Vıdnıç
Gerilimden dolayı oyunun yarısında alt+F4 çekip silmiştim. Halbuki çok güzel oyun şarkıları da bir o kadar güzel ama işte o yaratıkların bianda çıkıp üstüme doğru koşması insanı geriyor.

Hayatımda hiçbir korku filmi izlemedim aynı şekilde korku oyunu da oynamadım. Metroyu bırakmayı çok düşündüm dedim lan silsem mi acaba? Ama oynattırdı işte.

Bu paylaşımı görünce canım çekti şu an indiriyorum eyvallah.
Bu sefer korkmadan tamamen bitireceğim.

Dosya Ekleri

• 1606550684439.png
    1606550684439.png
    118,9 KB · Görüntüleme: 174

Yeni konular

Geri
Yukarı