Metro Exodus anlık FPS düşmesi

Lady Maria

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Oyunu high ayarlarda oynuyorum normal gezerken falan 60 FPS sabit alıyorum ama ateş edince ya da yaratık falan aniden çıkında FPS dropları yaşıyorum. Bir türlü düzeltemedim oyunu silip yeniden kurdum yine işe yaramadı. Bu FPS dropların sebebi nedir acaba?
  • Ryzen 1300x 3.8
  • 8 GB RAM
  • GTX 970
  • Windows 10

Son düzenleyen: Moderatör:
8gb ram Metro Exodus gibi bir oyun için yetersiz ve bu tarz durumlarda fps dropların sebebi çoğu zaman ram'ın yetersiz gelmesi veya single channel ram kullanmak oluyor. Bir 8gb ram daha koyarsanız sorununuz çözülecektir.

8gb ram Metro Exodus gibi bir oyun için yetersiz ve bu tarz durumlarda fps dropların sebebi çoğu zaman ram'ın yetersiz gelmesi veya single channel ram kullanmak oluyor. Bir 8gb ram daha koyarsanız sorununuz çözülecektir.

Galiba haklısınız çünkü oyunu 1 saat falan oynayınca RAM kullanımı 6gb oluyor sanırım RAM yetmiyor.
Metro Exodus sisteme anormal derecede yük bindiren ve işlemci limitine bolca takılabilen oyun. GTX 970 ve Ryzen 3 1300X ile yapılmış testlere bakabilirsiniz.

Evet onu biliyorum ama testlere baktığımda benden daha düşük sistemle bu kadar drop yaşamıyorlar.Bende anormal derecede drop oluyor hatta bi ara o kadar fazla drop vardı ki oyundan zevk alamaz olmuştum ve oyundan çıkmak zorunda kalmıştım. Sanırım RAM yetmiyor çünkü oyun sırasında 6 GB sadece oyun yiyor geri kalan 2 GB RAM sisteme yetmiyor galiba.

Son düzenleme:
RAM'in darboğaz yaptığı kesin ama 8 GB daha ekleyip dual channel yapsanız bile sorununuz çözülmeyecek çünkü ekran kartı ve işlemciniz oyun için yetersiz. Bilhassa işlemciye yük bindiren bir oyun olduğu için ani FPS düşmeleri devam edecektir, bir RAM daha alırsanız yalnızca genel FPS oranında 5-10 FPS arası bir artış mümkün olur.

RAM'in darboğaz yaptığı kesin ama 8 GB daha ekleyip dual channel yapsanız bile sorununuz çözülmeyecek çünkü ekran kartı ve işlemciniz oyun için yetersiz. Bilhassa işlemciye yük bindiren bir oyun olduğu için ani FPS düşmeleri devam edecektir, bir RAM daha alırsanız yalnızca genel FPS oranında 5-10 FPS arası bir artış mümkün olur.

lowa çektiğim zaman bile droplar düzelmiyor low içinde mi yetersiz? ultra için GTX 1060 bile yetersiz oyun iyi sistem isteyen bir oyun zaten.

Söylenebilecek tek şey var, çöp optimizasyon. Metro'nun eski oyunlarında da optimizasyon iyi değildi zaten. Hiçbir zaman güzel bir optimizasyon sunamadı 4A Games. Bende GTX1050 var Low 768p'de bile droptan geçilmiyor, gereksiz.

Enis Kirazoğlu GTX1070 ekran kartı bulunan laptopuyla Medium ayarlarda bile oynayamadığını söylüyor, adam oyunu Low ayarlarda bitirmiş GTX1070M ile komik yani..

Son düzenleme:
Söylenebilecek tek şey var, çöp optimizasyon. Metro'nun eski oyunlarında da optimizasyon iyi değildi zaten. Hiçbir zaman güzel bir optimizasyon sunamadı 4A Games. Bende GTX1050 var Low 768p'de bile droptan geçilmiyor, gereksiz.

Enis Kirazoğlu GTX1070 ekran kartı bulunan laptopuyla Medium ayarlarda bile oynayamadığını söylüyor, adam oyunu Low ayarlarda bitirmiş GTX1070M ile komik yani..

Low ayarlarda oynamaya bile razıyım benim öyle grafik takıntım yok ama oyun Low da bile oynamama izin vermiyor.

Oyunu high ayarlarda oynuyorum normal gezerken falan 60 FPS sabit alıyorum ama ateş edince ya da yaratık falan aniden çıkında FPS dropları yaşıyorum. Bir türlü düzeltemedim oyunu silip yeniden kurdum yine işe yaramadı. Bu FPS dropların sebebi nedir acaba?
  • Ryzen 1300x 3.8
  • 8 GB RAM
  • GTX 970
  • Windows 10
Adam gtx 960 ile çatır çutur oynuyor 16gb ram ile ramde sıkıntı var kardeş sistemin yetmiyor diyen cahillere aldanma adam gtx 960 ile high 45 fps alıyor.

Adam gtx 960 ile çatır çutur oynuyor 16gb ram ile ramde sıkıntı var kardeş sistemin yetmiyor diyen cahillere aldanma adam gtx 960 ile high 45 fps alıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

30 FPS'in altına çok rahat düşebiliyor, verdiğim saniyeden devamını izle. Kapalı ortamda 1 dakika izlemişsin millete cahil deyip duruyorsun, üstelik bu i7-6700K gibi güçlü bir işlemciyle çekilmiş video. Bu oyunda 16GB RAM'in yüksek bir çoğunluğu yetersiz kalan VRAM'in eksiğini kapatmak için kullanılıyor sadece.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı