Metro internet alıp VDS kurmak vs veri merkezine vermek

SIRINDOSCARF

Kilopat
Yer
BURSA-BANDIRMA
Daha fazla  
Kafama takıldı sormak istedim. Metro internetin altyapı olmadıpı zaman verilip verilmediğini bilmiyorum altyapı yok bizim burada. Metro internet ile 1gbit internet hizmeti alıp 7 8 makine çalıştırmak mantıklı yoksa bu makineleri veri merkezine vermek mi daha mantıklı? İnternet korumasını kaliteli modemle çözdük diyelim. Güç kesintisi kısmını göz ardı edelim. Hangisi daha mantıklı?

Hocam dediğiniz şartlarda tabii ev durumu. Eğer koruma kısmını çözerseniz bayağı ucuza denk gelir size o makineleri kullanmak.

Technopat Sosyal sunucuları kendi makinelerinde olsa da veri merkezinde duruyor. Veri merkezlerinde başında duracak adam, kontrol edilen iklimlendirme, sürekli elektrik ve internet gibi avantajları da mevcut. Fiyatına değiyorsa eve internet çektirilebilir ama birden fazla makine hem çok ses hem de ısı yayacaktır ki evde olacak iş değil ve simetrik internet için ISS'ler küfür ettirecek cinsten para istiyorlar.

Onu göz ardı edelim bunu göz ardı edelim ozaman evde barındırmak mantıklı olur tabi. Sen verimerkezinde barındırma için bir fiyat al gel tekrar konuşalım. Tabi fiyatı göz ardı etmeyeceksek.

Onu göz ardı edelim bunu göz ardı edelim o zaman evde barındırmak mantıklı olur tabii. Sen verimerkezinde barındırma için bir fiyat al gel tekrar konuşalım. Tabii fiyatı göz ardı etmeyeceksek.

Metro internet fiyat listesi

Bu da dgn barındırma ücretleri.

Hısting firması ile konuştuğun zaman ise cihaz başına yaklaşık 2000TL fiyat istiyor kendi kabininde barındırmak için. İşte en çok kafa karıştıranıda bu.

Metro internet fiyat listesi

Bu da dgn barındırma ücretleri.

Hısting firması ile konuştuğun zaman ise cihaz başına yaklaşık 2000TL fiyat istiyor kendi kabininde barındırmak için. İşte en çok kafa karıştıranıda bu.
8-9 cihazı birarada çalıştırmayı gerektirecek ne yapıyorsun ki? Gerçekten 8 cihaza aynı anda ihtiyacın var mı?

Hosting firması kurmayı planlıyorum diyelim şuna 😅
Hosting firmasından hosting alıp mini hosting olmak yani çok karlı olmayabilir. Evinize kurarsanız hem internet çektirmeniz lazım hem de 8 bilgisayarın fan sesi ve sıcaklığıyla uğraşmanız lazım. Ha elektrik faturasını da ekleyelim. Sırf bir odanızı işgal etmeniz lazım. En azından kışın soba yakmadan oturursunuz fan sesi sorun olmazsa. :)

Gerçekten niyetiniz var mı yoksa mekan geliri hesaplar gibi gece gece kafanıza mı takıldı?

Hosting firması kurmayı planlıyorum diyelim şuna 😅
Ozaman elektrik kesintilerini falan niye göz ardı ediyoruz. Önemli olan kesintisiz hizmet vermek değilmi? Sana tavsiyem 1 adet güzel özellikli VDS alıp hosting satışına başlayabilirsin. Veya 1 adet fiziksel sunucu kiralayarak VDS satışına da başlayabilirsin. Daha ortada birşey yokken 8 sunucu ne iş yapacak bu masrafa değermi biraz hesap yapın. 1 sunucunun size yetmeyeceğini düşündüren ne mesela. Makineden makineye değişmekle beraber 1 sunucuda binlerce web sitesi onlarca VDS barınabilir. Bende bu işi yaptım, bayi hosting alıp hosting satarak başladım. Vds kiralayıp devam ettirdim. İlk makinemi 5 yıl sonra aldım. Çünkü ona edeceğim masrafı gelirler kaşılamıyordu ozamanlar. Lisans ücretlerinide göz önünde bulundurarak bir hesap yapmalısın.

Hosting firmasından hosting alıp mini hosting olmak yani çok karlı olmayabilir. Evinize kurarsanız hem internet çektirmeniz lazım hem de 8 bilgisayarın fan sesi ve sıcaklığıyla uğraşmanız lazım. Ha elektrik faturasını da ekleyelim. Sırf bir odanızı işgal etmeniz lazım. En azından kışın soba yakmadan oturursunuz fan sesi sorun olmazsa. :)

Gerçekten niyetiniz var mı yoksa mekan geliri hesaplar gibi gece gece kafanıza mı takıldı?

He ya kış soğuk oluyor iyi olurdu. Yok hocam ciddi yapmayı planlıyorum ama önce kafada planlayıp en mantıklısı nasılsa öyle ilerlemek istiyorum. Yani direk başlamayacağım. Yani zamanla mümkğn olursa cihaz ala ala büyütmek istiyorum. VDS'yi kullanan 2 3 türlü kısum olduğu için tutunabilir miyim onu da bilmiyorum. Oyun sunucusu için kullanacaklar Ryzen 9 i9 işlemcili makine arıyorlar. Ben direk Threadripper EPYC'li makine kurmak istiyorum aslında. Ama oyun için kullanmak isteyen kişi ona zerre bakmıyor işte. Girişsem mi girişmesem mi tereddütte kalıyorum.

O zaman elektrik kesintilerini falan niye göz ardı ediyoruz. Önemli olan kesintisiz hizmet vermek değil mi? Sana tavsiyem 1 adet güzel özellikli VDS alıp hosting satışına başlayabilirsin. Veya 1 adet fiziksel sunucu kiralayarak VDS satışına da başlayabilirsin. Daha ortada bir şey yokken 8 sunucu ne iş yapacak bu masrafa değer mi biraz hesap yapın. 1 sunucunun size yetmeyeceğini düşündüren ne mesela. Makineden makineye değişmekle beraber 1 sunucuda binlerce web sitesi onlarca VDS barınabilir. Bende bu işi yaptım, bayi hosting alıp hosting satarak başladım. VDS kiralayıp devam ettirdim. İlk makinemi 5 yıl sonra aldım. Çünkü ona edeceğim masrafı gelirler kaşılamıyordu O Zaman'lar. Lisans ücretlerini de göz önünde bulundurarak bir hesap yapmalısın.

Anladım o zaman başlangıç olarak fiziksel sunucu kiralayıp başlamak mantıklı gibi duruyor. Geriye kalıyor bu fiziksel sunucuyu bulabileveğim bir yer. Var mı? Bildiğiniz sorun çıkartmayacak makineleri olan bir yer.

Geri
Yukarı