Mevcut Intel Soğutucular Yeni LGA1851 İşlemcilerle Uyumlu Olacak

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
rulmeyen-LGA1851-Soket-Intel-Islemci-Fotograflandi.jpg

Intel’in 14. Nesil Raptor Lake Refresh işlemcileri bildiğiniz gibi 12. Nesil Alder Lake ve 13. Nesil Raptor Lake ile aynı olan LGA1700 soketi kullanıyor. Daha önce detaylarından bahsetmiştik; şirket bir sonraki nesilde LGA1851 sokete geçecek. Soğutucu konusuna gelince, LGA1700 soket için üretilen soğutucular LGA1851 ile uyumlu olacak gibi görünüyor. Azza, gelecekteki Arrow Lake işlemcilerin kullanacağı […]

Devamı: Mevcut Intel Soğutucular Yeni LGA1851 İşlemcilerle Uyumlu Olacak
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Eki Görüntüle 1992085
Intel'in 14. nesil raptor Lake Refresh işlemcileri bildiğiniz gibi 12. nesil Alder Lake ve 13. nesil raptor Lake ile aynı olan LGA1700 soketi kullanıyor. Daha önce detaylarından bahsetmiştik; şirket bir sonraki nesilde LGA1851 sokete geçecek. Soğutucu konusuna gelince, LGA1700 soket için üretilen soğutucular LGA1851 ile uyumlu olacak gibi görünüyor. Azza, gelecekteki arrow Lake işlemcilerin kullanacağı […]

Devamı: Mevcut Intel Soğutucular Yeni LGA1851 İşlemcilerle Uyumlu Olacak
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Evet Intel yine dayanamadı ve soket değiştirdi benim anlamadıgım ornek veriyorum 1900 pinli bir anakart cıkarsalar işlemciye gore o pinler calıssa mesela i3 1900 Soket boyutunda olup 1800'ünü kullansa vb bu mumkun değil mi?

Eee? Nasıl anakart işlemci satacak şimdi?
O sırada Intel:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet Intel yine dayanamadı ve soket değiştirdi benim anlamadıgım ornek veriyorum 1900 pinli bir anakart cıkarsalar işlemciye gore o pinler calıssa mesela i3 1900 Soket boyutunda olup 1800'ünü kullansa vb bu mumkun değil mi?

Intel mecburi bir değişime gidiyor. Mimari olarak ciddi farklar olacak 7nm düşecek. Ama en önemlisi DDR4'ü tamamen bırakacak. Ucuz sistem toplanabilmesi için DDR4 desteği sunuyordu ama artık 3 nesil geçti DDR5'e tamamen geçmesi gerekir. Sadece DDR5 detsği olan işlemcileri de DDR4 desteği olan bir platforma çıkarması büyük sıkıntılar getirir. AMD 4 nesil sonra soket değiştirip soğutucuların uyumlu olacağını söyleyince herkes tebrik etti. Intel 3 nesil destek verdi ve soğutucuların uyumlu olacağını söylüyor. Arada ne fark var anlamadım.

Intel mecburi bir değişime gidiyor. Mimari olarak ciddi farklar olacak 7nm düşecek. Ama en önemlisi DDR4'ü tamamen bırakacak. Ucuz sistem toplanabilmesi için DDR4 desteği sunuyordu ama artık 3 nesil geçti DDR5'e tamamen geçmesi gerekir. Sadece DDR5 detsği olan işlemcileri de DDR4 desteği olan bir platforma çıkarması büyük sıkıntılar getirir. AMD 4 nesil sonra soket değiştirip soğutucuların uyumlu olacağını söyleyince herkes tebrik etti. Intel 3 nesil destek verdi ve soğutucuların uyumlu olacağını söylüyor. Arada ne fark var anlamadım.
Açıkçası ben DDR4'ü neden 12, 13 ve 14. nesilde hala destekledi anlamadım. 12700K ve üzeri işlemci alıp DDR4 ram takanlara anlam veremiyorum. Bir ara 13900K alıp DDR4 ram ile kullananlar vardı. Bence komple bırakıp DDR5'e geçmeliydi.

Eğer sokete cıkardıgı Athlon'ları da sayarsak toplam tek sokete 6 nesil destek verdi AMD Intel ise 3 bunda nasıl fark yok daglar kadar fark var.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı