Mevcut kas kütlesi nasıl korunur?

Curesto

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Bildiğiniz üzere spor salonları kapalı, açık olsa bile risk çok fazla olduğu için gitmiyorum. Ağustos 2020'de 1 aylık gitmiştim fakat, kimse maske takmıyor ne mesafe var ne temizlik var, bu böyle olursa kesin hastalık kaparım diye düşündüm.

Gidebildiğim özel bir spor salonu da var, fakat ağırlıklar yetersiz geliyor veya ekipmanlar eksik.

Yaklaşık 2 aydır spor yapamıyorum ve bu da benim moralimi bozuyor veya özgüvenimi sarsıyor. Spor hayattaki iki hobimden birisiydi ve onu kaybetmek psikolojik olarak zor geliyor.

Güç kaybım şu ana kadar belirgin derecede olmadı fakat, Mart 2020'den itibaren "Pec" bölgesi veya daha genel adıyla "göğüs kası" bölgem neredeyse tamamen eridi. Artı, yağ oranımda arttı. Eski fiziğimi kaybettim biraz.

Bende mevcut kas kütlemi kurtarmanın derdindeyim şu aralar. Çünkü burada yaklaşık 1.5 yıllık bir emek söz konusu.

Ne yapmam gerekir? Salona gitmeden böyle bir şey mümkün değil mi?

Beslenmenize dikkat edin günde 10-20 dakika ısınma hareketleri yapın, özellikle yağlı şekerli şeyler pek fazla tüketmeyin, evinizde ağırlık varsa 2-3 kg oturduğunuz yerden çalışın.

Ne yazık ki çalıştırmadığın sürece kas kütlen azalacak. Beslenmene vs yine dikkat etmen gerekiyor ama dikkat etsende bir süre sonra o kaslar kullanılmadığı için küçülecek, sanırım vücut geliştirme geçmişinizde kısa süreli olduğundan kas kütleniz saf kas olarak değil, kaslarınızdaki glikojen depolarının büyümesi ve kaslardaki su tutumuyla vs hacimli görünüyor ve şimdi çalıştırmadığınızdan glikojen depolarınız küçülüyor ve su tutumuda olmadığından kendinizi daha küçük görüyorsunuz.

Kas hafızası diye bir durum olduğu için eski görünümüne kavuşman o fiziğe gelene kadar uğraştığın kadar olmayacaktır. Yine de evde Body Weight çalışmalar yaparak bir miktar fayda sağlayabilirsin. Veya çeşitli ağırlığı olan cisimleri, eşyaları türeterek antrenman yapabilirsin. Burası senin yaratıcılığına kalmış.

Kas hücresi kaybı gibi bir durum söz konusu değil zaten. 1 sene fitness yapmadan gerekli beslenmeyle sadece su ve hacim kaybedersiniz, kaybedilen kas %5 anca var yok. Sadece güç ve kondisyon kaybınız olduğu için panik yapmayın.

2 dumbell ve vücut ağırlığıyla bütün hareketleri yapabilirsin. Spor salonuna ihtiyacın yok. Barfiks barında varsa olay bitmiştir.

Geri
Yukarı