Mevcut üniversiteyi değiştirip başka bir üniversiteye nasıl geçilir?

omightmotinc

Yoctopat
Daha fazla  
Selam, 2020 yılında girmiş olduğum üniversitem (turizm isletme) 2 yil pandemiyle birlikte Online olarak basarili bir sekilde gecirdim fakat kalan 2 yil hiç gitmedim okula ve bolumumu degistirmek istiyorum. Bu konuda bilgi almak istiyorum. Mevcut okulumu birakip baska bir universiteye eski sinav puanimla girebiliyor muyum? Mevcut üniversitede basarisiz olmamin buna bir etkisi var mi? Tekrar YKS'ye girmem gerekir mi? Ascilik istiyorum bu arada.

(Eğer kalmadıysa) 2020 yılında X üniversitesi aşçılık bölümünü yazsaydınız girebilecekidiyseniz "merkezi yerleştirme(ek madde 1) ÖSYM puanıyla yatay geçiş" ile sınava girmeden sadece başvuru ile yatay geçiş yapabilirsiniz, bu yöntemle bölümünüzü ve üniversitenizi de değiştirebilirsiniz.

Biraz daha açıklayıcı olması için sıralamalar afaki şekilde 2020 yılında EA'dan 100 bin sıralama yaptınız ve X üniversitesi aşçılık bölümü en son EA 150 bininci kişiyi almış. Yani siz 2020 yılında başvursaydınız girebilecektiniz. O zaman bu yönteme başvurabilirsiniz. Ancak eğer o üniversitenin o bölümü EA 95 bindeki sıralamadı ki öğrenciyi en son aldıysa oraya giremez, varsa diğer bölümlere veya üniversitelere bakabilirsiniz.

2023 yılındaki sıralamalar önemli değil, 2020 yılındaki önemli.

Ayrıca ayrıntıları kurumdan kuruma değiştiği için kurumunuzla iletişime geçip "kurum içi yatay geçiş" yöntemini de araştırabilirsiniz.

Yanılmıyorsam bölümdeki derslerin benzerlik oranına göre ve YKS puanıdan belli bir oran ile not ortalamasından belli bir oran hesaplanıp çıkan bir puan ile agno ile yatay geçiş yöntemi ile iki bölüm birbirine benziyorsa yatay geçiş yapılabiliyor diye biliyorum ancak bundansa ek madde-1 daha zahmetsiz olur, önceliği ona vermenizi tavsiye edeirm.

Ek madde-1 ile yatay geçişte yanılmıyorsam kontenjan açma veya bahar veya güz dönemi öğrenci alıp almama inisiyatifi kuruma ait.

(Eğer kalmadıysa) 2020 yılında X üniversitesi aşçılık bölümünü yazsaydınız girebilecekidiyseniz "merkezi yerleştirme(ek madde 1) ÖSYM puanıyla yatay geçiş" ile sınava girmeden sadece başvuru ile yatay geçiş yapabilirsiniz, bu yöntemle bölümünüzü ve üniversitenizi de değiştirebilirsiniz.

Biraz daha açıklayıcı olması için sıralamalar afaki şekilde 2020 yılında EA'dan 100 bin sıralama yaptınız ve X üniversitesi aşçılık bölümü en son EA 150 bininci kişiyi almış. Yani siz 2020 yılında başvursaydınız girebilecektiniz. O zaman bu yönteme başvurabilirsiniz. Ancak eğer o üniversitenin o bölümü EA 95 bindeki sıralamadı ki öğrenciyi en son aldıysa oraya giremez, varsa diğer bölümlere veya üniversitelere bakabilirsiniz.

2023 yılındaki sıralamalar önemli değil, 2020 yılındaki önemli.

Ayrıca ayrıntıları kurumdan kuruma değiştiği için kurumunuzla iletişime geçip "kurum içi yatay geçiş" yöntemini de araştırabilirsiniz.

Yanılmıyorsam bölümdeki derslerin benzerlik oranına göre ve YKS puanıdan belli bir oran ile not ortalamasından belli bir oran hesaplanıp çıkan bir puan ile agno ile yatay geçiş yöntemi ile iki bölüm birbirine benziyorsa yatay geçiş yapılabiliyor diye biliyorum ancak bundansa ek madde-1 daha zahmetsiz olur, önceliği ona vermenizi tavsiye edeirm.

Ek madde-1 ile yatay geçişte yanılmıyorsam kontenjan açma veya bahar veya güz dönemi öğrenci alıp almama inisiyatifi kuruma ait.
baktığım kadarıyla aşçılık bölümü için yatay geçiş imkanı yok, yatay geçiş olmadan x bir üniversitede aşçılık bölümüne girmek için o sene tekrar YKS'ye girmem şart mı?

@omightmotinc tam olarak hangi yöntemde aşçılık için imkan yok? Çünkü örnek olarak Anadolu Üniversitesi ek madde-1 kurumlararası yatay geçişe baktığımda "her diploma programı" için kontenjan açmışlar olarak gözüktüğü için Anadolu üniversitesine, eğer 2020 yılında başvursaydınız girebilecek sıralamanız var ise, yatay geçiş yapabileceğinizi düşünüyorum. En doğru bilgi için 2020 yılında nerelere başvursaydınız girebileceğinizi tespit edip gitmek isteyecekleriniz kurumlara ayrıca araştırırsanız daha yararlı olur.

eğer bu yönteme girmek istemiyorsanız sınvasız ikinci üniversite programı kapsamında, şu anda bu programda bulunan Anadolu, Atatürk, Ankara ve İstanbul üniversiteleri eğer aşçılık bölümü için başvuru açarsalar buralara da başvurmayı deneyebilirsiniz. Şimdi baktığımda 2023 yılında sadece Anadolu Üniversitesi en azından aşçılığa başvuru açmış. Önümüzdeki sene diğer saydığım üniler de açarsa onlara da, açmazsa en azından sınavsız ikinci üniversite programı kapsamında Anadolu Üniversitesi uzaktan/ açık öğretim ön lisans aşçılık bölümüne başvurmayı deneyebilirsiniz.

Bu programda da hiçbir sınava girmenize gerek yok ancak bir maddi bedel ödüyorsunuz sanırım 2023 yılı için yıllık 1.500 liraydı. Önümüzdeki sene ne kadar olur bilmiyorum.

Bu bahsettiğim yöntemler dışında yol bilmiyorum. Bunlar dışında tahminen YKS sınavına tekrar girmeniz gerekiyordur.

Geri
Yukarı