Mezun olup iş bulamamak

Sharkie

Kilopat
Yer
Bornova, İzmir
Daha fazla  
Ben 2020 Haziran'da mezun olmuş bir mühendisim (enerji sistemleri mühendisi), hala iş arıyorum ama yeni başlayan (tecrübesiz) kişiler için neredeyse hiç iş imkanı yok. Hem yurtiçi hem yurtdışında arıyorum ama bulamıyorum. Birkaç yere başvuru yaptım bir firmayla görüşmeye de gittim ama görüşmede dedikleri şey; "enerji sistemleri mühendisi olduğunu görsek büyük ihtimalle elenirdin" oldu. Halbuki aranan pozisyon için gerekli disipline ve bilgiye sahiptim. Ben mi acaba yanlış yerde iş arıyorum? Siz işlerinizi nasıl buluyorsunuz ya da nerelerde arıyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Malesef ne kadar donanımlı olursan ol üniversitenin ismi olmadan iş bulamazsın bu kadar mühendis adayı arasından.

Malesef ne kadar donanımlı olursan ol üniversitenin ismi olmadan iş bulamazsın bu kadar mühendis adayı arasından.
Evet bu gerçekten çok saçma. Ben eğitimimi %100 İngilizce aldım ve 2.95 ortalamayla bitirdim. Belki mükemmel bir değil ama eminim ki ortalamanın daha üstünde bir GPA. Üniversitenin adı tanınmış değilse tanıdık bağlantı bulmak şart oluyor.

İş bulma siteleri bir işe yaramıyor diyebilirim. Çalışabileceğin firmalara gidip direk durumunu anlatabilirsin. Gerekirse stajyer mühendis olarak çalışabileceğini söyle.

İş bulma siteleri bir işe yaramıyor diyebilirim. Çalışabileceğin firmalara gidip direk durumunu anlatabilirsin. Gerekirse stajyer mühendis olarak çalışabileceğini söyle.
Sanırım böyle şeyler yapmak gerekiyor dediğiniz gibi. Şirketlere CV atarak iş bulan birkaç kişi var.
Türkiye şartlarına hoşgeldin:) Maalesef bu ülkedeki zorluk seviyesi ultimate:) Hele şimdi bir de pandemi var ki hiç umut kalmıyor insanda maalesef.
Mezun olduğumda 1 yıla kadar iş bulamamayı göze almıştım zaten ama şu anda gördüğüm kadarıyla bu süre çok daha uzayacak gibi duruyor. Kağıt üzerinde benden başarısız kişilerin nispeten güzel firmalarda işe girmesi de umutsuzluğumu bir nebze arttırıyor...

Geri
Yukarı