Mezuna bırakılmalı mı?

Sonuna kadar zorla bu sene ama istediğin olmazsa da kesinlikle mezuna kal. Ama şunu unutma mezuniyet çok zor oluyor. Bir de ilk sene yaptığın hataları tekrarlarsan çekilmez...

Mezuna kalmadan önce kendine şunu sor "Mezuna kalırsam çalışabilecek miyim?" cevabın evet ise mezuna kal 7 aylık programla bir çok konunu bitir sonra kalan aylarda soru deneme asılırsın çok daha iyi yaparsın.

Mezuna kalıp kazanmış biri olarak diğer sene çalışacaksan kalmanı öneririm plan programsız bu işler yürümüyor maalesef. İyi hedefliyorsan ocak ayı bitmeden TYT'yi bitirip AYT matematikte yol alman gerekiyor EA olduğum için fen kısmını bilemiyorum lakin AYT mattan 30 üstü yapmadan ilk 40-50k girilmeyeceğini biliyorum yaz aylarından itibaren çalışmaya başlaman lazım 20-30 AYT neti çok az TYT denemelerde 85-95 arası yapman gerekiyor konular bittiğinde. Son olarak feni kendin halledebileceğini düşünorsan dershaneye gitme zaman kaybı birçoğu tıp kazanacaklara emek verip diğerlerinin parasına çöküyorlar evde çalışamıyorsan benim gibi bir kütüphane bul. Matematik için güzel YouTube kanalları var. Sakın sadece video izleme 345 acil karekök gibi birçok markanın kitaplarından soruları bitir. Sürekli deneme çöz. En önemlisi 1 yıllığına sosyal medya ve oyunları bırak ben bırakamadığım için kazanamamıştım.

AYT'de en fazla 30, TYT'de 60-70'e çıkabilirim ama bu yeterli değil.
Senin de dediğin gibi 50K için yeterli değil bu netler. Ancak neden en fazla bu kadar hedefliyorsun ki? Daha iyisini yapmak senin elinde. Henüz 66 gün var eğer 30-40 gün kalmış olsaydı olmaz derdim ancak düzelebilmek için hala vakit var. 2 ay kalınca biraz stres oluyor insan ama 2 ay önceki halimi düşününce şimdikiyle dağlar kadar fark var arasında. Bir 2 ay daha var ve çok daha iyisini yaparım diyorum kendime. Benim sadece türev integral ve biyolojinin tamamı kaldı. Konu sorunu yaşamam, denemelerim de iyi geliyor, bazen kötü geliyor ama gidip hocalara çözdürüyorum. Önemli olan kendine inanman bence. Hala 66 gün var sen elinden geleni yap, kötü gelirse yine mezuna kalırsın. Ama çalışmamak daha kötüdür, sınavdan sonra "keşke 66 gün daha çalışsaydım, şimdi 15 net fazla yapmıştım üniversitedeydim" gibi bir şey demek yerine "elimden geleni yaptım" demek çok daha iyidir.

Sonuna kadar zorla bu sene ama istediğin olmazsa da kesinlikle mezuna kal. Ama şunu unutma mezuniyet çok zor oluyor. Bir de ilk sene yaptığın hataları tekrarlarsan çekilmez...

Kasım ve Aralık aylarında salmıştım hocam. 1 aydır da okul sınavları ve performanslara kendimi verdiğim için 3 ay kaybım oldu. Ama dediğiniz gibi sonuna kadar zorlayacağım kendimi. İyi dileklerinizi esirgemeyin.

@Shimada Sensei ben inanıyorum hocam. Ama gönül bu sene gitmeyi nasip eylesin.

Mezuna kalmadan önce kendine şunu sor "Mezuna kalırsam çalışabilecek miyim?" cevabın evet ise mezuna kal 7 aylık programla bir çok konunu bitir sonra kalan aylarda soru deneme asılırsın çok daha iyi yaparsın.

Hocam kalırsam diye şunu düşündüm. Sıfırdan almam, nerede kaldıysam oradan devam ederim. Konular bitince de haftada 1-2 genel deneme çözerim. Sınavdan sonra 1 ay kendime zaman ayırırım. Sonra tekrar başlarım. TYT tekrarları da yaparım. Yani bol zamanım olur.

Kalanlar zamanın verdiği rahatlıktan yapamıyor bence. Yoksa herkesin bir kapasitesi vardır. Yapanlar da varsa ben niye yapamayayım ki? :D Tabii dediğim gibi bu seneden gitmek nasip olur inşallah. Mezunluk en kötü ihtimal sadece.

TYT'yi bitirip AYT matematikte yol alman gerekiyor EA olduğum için fen kısmını bilemiyorum lakin AYT mattan 30 üstü yapmadan ilk 40-50k girilmeyeceğini biliyorum yaz aylarından itibaren çalışmaya başlaman lazım 20-30 AYT neti çok az TYT denemelerde 85-95 arası yapman gerekiyor konular bittiğinde.

TYT matematikte PKOB ve problemler kaldı sadece. Problemleri tam oturtamadım sadece. 1 problem kitabı bitirebilirsem 30 nete çıkabileceğimi düşünüyorum. Şu anki netlerim 20 civarlarında. TYT geometri bitti. 5-6 netim oluyor ondan da. TYT fen ile Türkçe kötü sadece. Onlar için de deneme çözüp eksik konularıma bakıyorum sadece. AYT matematiği yapabiliyorum. Eksik konuları kapatıp denemelere geçmem lazım sadece hocam.

Son olarak feni kendin halledebileceğini düşünorsan dershaneye gitme zaman kaybı birçoğu tıp kazanacaklara emek verip diğerlerinin parasına çöküyorlar evde çalışamıyorsan benim gibi bir kütüphane bul. Matematik için güzel YouTube kanalları var. Sakın sadece video izleme 345 acil karekök gibi birçok markanın kitaplarından soruları bitir. Sürekli deneme çöz. En önemlisi 1 yıllığına sosyal medya ve oyunları bırak ben bırakamadığım için kazanamamıştım.

Fenim kötü hocam. Zaten o yüzden gitmek istedim. 11'in biyolojisi ile kimyası hakkında hiçbir fikrim yoktu. Derslerde kaçardık geçen sene. Bir fiziğim iyi. Diğer konuları da dershanede öğrendim. mezuna kalma ihtimalim olursa da seneye daha çok soru çözüp konuları pekiştirmem daha iyi olur. Oyunları sildim hocam. Zaten oynadığım vakitlerde 1-2 saati geçmiyordu haftalık.

Senin de dediğin gibi 50K için yeterli değil bu netler. Ancak neden en fazla bu kadar hedefliyorsun ki?

İstediğim bölümler bu sıralamadan alıyor hocam.

İstemediğin bölüme gitmektense 1 sene daha adam gibi çalışıp istediğin bölüme yerleşebilirsin tabii hedefin ne bilmiyorum ama.

ODTÜ ilköğretim matematik öğretmenliği. Orası gelmezse Marmara EE.

Hocam selamlar. Ben de bu yıl giriyorum. Hedefiniz varsa durmak seneye atmak olmamalı. Zaten giriyorsunuz, deneyin. Denememek en büyük hata olacaktır. Ve sakın olumsuz düşünmeyin. Fethedilmeyecek kale yok. Bol bol deneme çözüp yanlışlarınızı hocalarınıza sorun. Büyük eksik kapatırsınız.

Hocam selamlar. Ben de bu yıl giriyorum. Hedefiniz varsa durmak seneye atmak olmamalı. Zaten giriyorsunuz, deneyin. Denememek en büyük hata olacaktır. Ve sakın olumsuz düşünmeyin. Fethedilmeyecek kale yok. Bol bol deneme çözüp yanlışlarınızı hocalarınıza sorun. Büyük eksik kapatırsınız.

Merhaba hocam. Sizi de forumda yeni yeni görüyoruz. Öncelikle hoş geldiniz. Umarım bu sene sizin gönlünüze göre bir sınav sonucu gelir.

Denemeden mezuna bırakmam zaten hocam. Elimden geleni yapıp sınavda kendimi deneyeceğim. Konular bitince denemelere yükleneceğim hocam. İyi dilekleriniz esirgemeyin. Allah yardımcımız olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı