Mezuna kalınır mı?

ErenKr

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba, öncelikle. YKS 2023'e girmiş birisiyim. Bu sınavda 3-3.5 milyon aday sınava girdi. Yığılma epey fazlaydı. Sıralamamda beklediğimin çok altında geldi. YKS 2024 için mezuna kalıp kalmamakta çok kararsızım. Gerçi şu anki sıralamam ile rastgele bir bölüme girsem 4 yılım boşa gidecek, o yüzden mezuna kalmak daha cazip geliyor fakat artık bir işe girip çalışmam lazım kendi ödemelerim olmaya başladı artık. Aileden yana sıkıntı yok, iş konusunda onlar beni üstelemiyor ama artık ben çalışmak ve bir yandan paramı kazanmak istiyorum. Sınava tekrardan hazırlanmaktan korkmuyorum ama iş ile sınava tekrardan çalışmayı başarabilir miyim ondan emin değilim. Artık okulum yok, dershanem yok, sınava çalışırsam evden çalışacağım muhtemelen. 1. kaygım bu yönde, iş ile sınava çalışmayı aynı anda yürütebilir miyim emin değilim. İkincisi ise az önce dediğim gibi YKS 2023 çok fazla aday giriş sağladı. Arkadaşlarımın neredeyse hepsi mezuna kalıyor. 2024'e mezun olarak girecek aday sayısı epey yüksek. E malum 2024 tayfanın kendisi de var. Aday sayısı iyice artacak ve yığılmanın bu seneye kıyasla seneye daha fazla olma ihtimalinin olması beni düşünceye sokuyor. Yazdıklarımı okuduysanız minnettarım. Bu yollardan geçmiş veya benimle aynı durumda olan insanların görüş ve tavsiyeleri benim için gerçekten önemli.

Eğer gerçekten çalışacağım diyorsanız mezuna kalınır. Yani kaynaklar günümüz için bol ve yarı zamanlı vb çalışıp aynı anda sınva hazırlanabilirsiniz diye düşünüyorum. En basitinden ben çalışırım deyip mezuna kaldım sıralamam 162K'den 164K ya çıktı :D Gerçekten çalışacağınıza inanıyorsanız ve benim gibi kendinizi kandırmadan çalışacaksanız mezuna kalınır. Gerçekten riskli bir iş ama dediğim gibi tüm olay sizde bitiyor.

Herkese merhaba, öncelikle. YKS 2023'e girmiş birisiyim. Bu sınavda 3-3.5 milyon aday sınava girdi. Yığılma epey fazlaydı. Sıralamamda beklediğimin çok altında geldi. YKS 2024 için mezuna kalıp kalmamakta çok kararsızım. Gerçi şu anki sıralamam ile rastgele bir bölüme girsem 4 yılım boşa gidecek, o yüzden mezuna kalmak daha cazip geliyor fakat artık bir işe girip çalışmam lazım kendi ödemelerim olmaya başladı artık. Aileden yana sıkıntı yok, iş konusunda onlar beni üstelemiyor ama artık ben çalışmak ve bir yandan paramı kazanmak istiyorum. Sınava tekrardan hazırlanmaktan korkmuyorum ama iş ile sınava tekrardan çalışmayı başarabilir miyim ondan emin değilim. Artık okulum yok, dershanem yok, sınava çalışırsam evden çalışacağım muhtemelen. 1. kaygım bu yönde, iş ile sınava çalışmayı aynı anda yürütebilir miyim emin değilim. İkincisi ise az önce dediğim gibi YKS 2023 çok fazla aday giriş sağladı. Arkadaşlarımın neredeyse hepsi mezuna kalıyor. 2024'e mezun olarak girecek aday sayısı epey yüksek. E malum 2024 tayfanın kendisi de var. Aday sayısı iyice artacak ve yığılmanın bu seneye kıyasla seneye daha fazla olma ihtimalinin olması beni düşünceye sokuyor. Yazdıklarımı okuduysanız minnettarım. Bu yollardan geçmiş veya benimle aynı durumda olan insanların görüş ve tavsiyeleri benim için gerçekten önemli.
Hocam bence seneye daha iyi yaparsanız daha doğrusu öyle düşünüyorsanız kalın ama Gine aynı sonuçlar gelir derseniz kalmak biraz saçma olur.

Hocam, seneye çok fazla yığılma olacağını aynı şekil bende düşünüyorum. İş ile ders aynı anda olabilir ama biraz zor olur. Zaman ayırabilecekseniz yapabilirsiniz yine de size bağlı. Ayrıca yatay geçiş sınavına da bir bakabilirsiniz. Dershane yerine Benim Hocam gibi kanalları izleyerek ders çalışıyorum ve denemelerimde etkisini görüyorum. Bana daha faydalı oldu.

Son düzenleme:
Zar atmak gibi bir durum. Seneye daha fazla kişi girecek. Eğer ki istediğiniz sıralama 30k altı değilse bence çok mantıklı olmaz. Ben çalışırım. Ben başarırım. Ben yaparım. Diyorsanız elbette seneye girin. Fakat gerçekten daha zor olacak. İş ile beraber götürmek psikolojik olarak ve yorgunluk bakımından zor olabilir. Eğer ki 1 yıl boyunca günde 1000 soru tarzında güzel bir program ile çalışacaksanız ve istediğiniz bölüm iyi bir sıralama istiyor ise bence değer. Ama iş ile dersi götürmek gerçekten zor olacaktır. Ben mesela bu yaz staj yapıyorum. Günde 8 saat staja gidiyor. Sabah 8 de staj için kalkıyorum. Akşam 6.30 gibi evde oluyorum. Sizin iş de bu tarz olursa ben düşüncelerimi açıklayayım. Gün sonunda ders çalışacak enerji neredeyse kalmıyor. Kafam dolu oluyor. Bence iş ile yürütecekseniz çobanlık tarzı iş de yakışır. Adamlar her sene birinci çıkarıyor.

Ben neden ille de bu kadar çok çalışmak istediğinizi anlayamadim. Aileden yana sıkıntı yok diyorsunuz o zaman çalışmayın? Ödemeleriniz olduğunu söylemişsiniz. Sizin için kritik değilse aileniz karşılayabilir. Ya işte aileme yük olmiyim gibi şeyleri kafanizdan atın. Aileniz sizin için var siz de onlar için varsiniz. Sizin bu sene ders çalışıp iyi bir sıralama yapmaniz çok önemli. Para bir sekilde hallolur. Yani demem o ki mezuna kaldiginizda calisacaginiza eminseniz kalabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı