İnceleme MFS İlk Bakış ve İzlenimler

shocktroop

Hectopat
Makaleler
26
Yer
Trabzon
Dünyanın En İyi Simülasyon Oyunu Adayı: Microsoft Flight Simulator
İlk başlarda tereddüt ediyorum, bu oyunu oynayamam çok zordur kesin diye. Gamepadi elime aldığım gibi oynamaya başladım açıkçası, hiç de zor değil. MFS, sistem gereksinimlerinin limitlerini üst seviyeye taşıyan bir oyun. Yani her güncellemede neredeyse sistem gereksinimi artıyor. Çoğu kişi oyunu oynama şansına sahip değil. Ben de oyuna bir ilk bakış atayım dedim, oyunu 5-10 saat arası rahat oynadım. Şimdi sizlere başlangıçta ve bu arada yaşadığım tecrübeleri anlatacağım.

Grafikler
Tartışmaya bile gerek yok oyun, simülasyon oyunları arasında net en iyi grafiğe sahip. Doku detayları gibi özellikler sizi gerçekten uçak sürüyormuş hissi veriyor. Tabii oyun mantıken havada geçtiği için uzun rotalarda grafik çok önemli değil. Ama uçak içi, dışı doku netliği ve güzelliği harika. Aldığım bir kaç SS:

Adsız.png

Adsız2.png

Oynanış

Oyunun genel zorluğunu bu kısımda ilk başta tartışalım bari. Oyunda çokça tuş olduğu için ilk başta gamepad ile kullanmak zor gelebilir. Ancak bana klavye ile oynamak çok daha zor geldi. Bu size göre değişir. Ancak bazı şeyleri kabin içinden yapmanız gerek (özellike Air Bus ve Boeing modellerinde). Uçak çeşitliliği biraz az. Yani uçak var ama satın almanız gerek. Yani düşünün Forza Horizon gibi yarış oyunu alıyorsun, sadece tek bir araba için para veriyorsun, akla mantığa uyacak şey değil maalesef.

Ayrıca oyundaki havalimanları da çok çok iyi. Hele hele ATC iletişimi bayağı iyi, Canlı hava trafiği, canlı hava durumu ve canlı saat efsane. Sanki gerçekten uçak sürüyorum hissi veriyor.

Oyunda jetlerin de olması harika...

Oyunda gördüğüm eksikler, buglar
Oynanış kısmında yazdığım gibi, uçak satın almak çok saçma gibi geldi. Ayrıca keşke Türkiye gibi ülkelerde daha fazla havalimanı olsa. Şu maksimum oynadığım 10 saate kadar gördüğüm 2 bug vardı. Spawn olurken yer altında spawn olup landing gear'ın zarar görmesi ve inerken piste biraz hızlı girince değişik bir şekilde beni zıplatması. Bunlar dışında gördüğüm bir eksik veya bug olmadı.

Genel olarak sevdiğim ve oynayacağım oyun oldu. Rahat 100 saat yapacağım gibi.

99/100

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilemiyorum şu videoyu 2K 4K izleyince yine kapışırlar gibi geliyor insana.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
ETS 2'nin fizikleri araba oyununa göre kötü. Tır çok kolay devrilebiliyor, ayrıca araç sürükleme diye bir şey var... Şaka gibi.
Gamepad kontrolu rahat mı peki?
Rahat. İndirme zor, ki bu klavyede dahi zor. Uçağı kaldırmak sürmek kolay, indirmek zor. Filmlerde dedikleri gibi.

Hocam ETS 2'nin oyuncu kitlesi çok fazla. Bunun olmasının sebebi, benim sistemim bile açabiliyor olması. MFS eksisi, çok yüksek sistem istiyor, bu yüzden de çok fazla oynanmıyor. Ayrıca ETS 2 ucuz. (Bizim Türkiye fiyatları malum. :D Türkiye dışındaki ülkelerde ucuz.) MFS'de belli zaten, bayağı pahalı.

ETS 2'nin fizikleri araba oyununa göre kötü. Tır çok kolay devrilebiliyor, ayrıca araç sürükleme diye bir şey var... Şaka gibi.
Hocam 20-25 ton yükle gerçek hayatta 100 ile viraja girerseniz yine devrilirsiniz ne olmasını bekliyordunuz ki. Ayrıca araç sürükleme olması yapay zeka veya dış çevreye önem vermemelerinden kaynaklı olan bir şey bana kalırsa oyun, oyuncusuna istediğini fazlasıyla veriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı