Micron E-Die Çip OverClock ne kadar yapılır?

Q flash yapıyorum anakartım destekliyor.
O BIOS güncellemek için hocam. BIOS sıfırlamayı diyorum ben. BIOS pili sökme veya CMOS pinine tornavida değdirme yani.
Programları indirdim sormak istediğim bir şey var, düşüreceğimiz bu CL değeri sistemin performansını arttıracak mı?
Oyununa göre yüzdeliği değişir ama evet, artar. Örneğin competitive oyunlar oynuyorsan FPS kazancı %15'leri bulabilir.

O BIOS güncellemek için hocam. BIOS sıfırlamayı diyorum ben. BIOS pili sökme veya CMOS pinine tornavida değdirme yani.

Oyununa göre yüzdeliği değişir ama evet, artar. Örneğin competitive oyunlar oynuyorsan FPS kazancı %15'leri bulabilir.

Benim amacım 4070 kullandığım için 5600 ile biraz darboğaza giriyor. Azda olsa bu darboğazı azaltmak. BIOS pilinede okeyim hocam.

Benim amacım 4070 kullandığım için 5600 ile biraz darboğaza giriyor.
RAM OC buna çözüm olmayacaktır. İşlemci gücü gerektiren oyunlarda işlemci gücü ister çünkü oyun, RAM gücü değil.

RAM OC buna çözüm olmayacaktır. İşlemci gücü gerektiren oyunlarda işlemci gücü ister çünkü oyun, RAM gücü değil.

Anladım, Zen 3 mimarili işlemciler RAM'lerden beslendiğini okuduğum için konu açma gereği duydum. O zaman işlemciye nasıl O.C yapabileceğim konusun da yardımcı olabilir misiniz peki? Şu an PBO + CPB ile 4.65'e çıkabiliyor.

Darboğaz yaşıyorsan oyun ayarlarından Resolution Scale varsa onu arttırmayı dene, yoksa da NVIDIA Denetim Masası'ndan DSR sayesinde üst çözünürlükleri işaretleyip oyun içinde o çözünürlükleri kullanıp darboğazı azaltabilirsin. İki teknolojinin de temel amacı yüksek çözünürlükleri kullandığın monitörün çözünürlüğüne sıkıştırmak. Örneğin 1080p monitöründe DSR 2160p seçersen 2160p'yi 1080p'ye işleyecektir, bu da darboğazı azaltmaya yönelik bir hareket olacaktır.
Anladım, Zen 3 mimarili işlemciler RAM'lerden beslendiğini okuduğum için konu açma gereği duydum. O zaman işlemciye nasıl O.C yapabileceğim konusun da yardımcı olabilir misiniz peki? Şu an PBO + CPB ile 4.65'e çıkabiliyor.
Maalesef ki PBO ile daha ötesini yapamazsın, çünkü 5600 ve 5600X'te maksimum +200 MHz PBO basabiliyorsun, daha ötesi kilitli. 5700X ve ötesinde bu limit daha yüksek. All-core bir şekilde 4.65 GHz üstüne çıkabilirsen anca öyle bir çözüm var, başka çözüm yok.

Darboğaz yaşıyorsan oyun ayarlarından Resolution Scale varsa onu arttırmayı dene, yoksa da NVIDIA Denetim Masası'ndan DSR sayesinde üst çözünürlükleri işaretleyip oyun içinde o çözünürlükleri kullanıp darboğazı azaltabilirsin. İki teknolojinin de temel amacı yüksek çözünürlükleri kullandığın monitörün çözünürlüğüne sıkıştırmak. Örneğin 1080p monitöründe DSR 2160p seçersen 2160P'yi 1080P'ye işleyecektir, bu da darboğazı azaltmaya yönelik bir hareket olacaktır.

Maalesef ki PBO ile daha ötesini yapamazsın, çünkü 5600 ve 5600X'te maksimum +200 MHz PBO basabiliyorsun, daha ötesi kilitli. 5700X ve ötesinde bu limit daha yüksek. All-Core bir şekilde 4.65 GHz üstüne çıkabilirsen anca öyle bir çözüm var, başka çözüm yok.

PBO ile değil de manuel OC ile yapamaz mıyım? 4.75 4.80 4.85 Aralığın da kullananlar var izlediğim videolara göre.

Manuel OC ile yapamaz mıyım? 4.75 4.80 4.85 aralığında kullananlar var izlediğim videolara göre.
All-core'dan kastım manuel OC idi.
All-core bir şekilde 4.65 GHz üstüne çıkabilirsen anca öyle bir çözüm var, başka çözüm yok.
Bu arada 4.7-4.75 çok iyi bir çipin varsa stabil bir şekilde yapılabilir ama 4.8 ve üzeri için 5600X silikonunu 5600'e takmış olmaları falan gerek. Denemek gerek.

All-Core'dan kastım manuel OC idi.

Bu arada 4.7-4.75 çok iyi bir çipin varsa stabil bir şekilde yapılabilir ama 4.8 ve üzeri için 5600X silikonunu 5600'e takmış olmaları falan gerek. Denemek gerek.

Tamamdır hocam. Yine de çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. İyi geceler dilerim.

O rehberde çok hata var. Sorduğum soruya cevap verirseniz yardımcı olabilirim.

Çok değil bayağı var bence. Ve yüzeysel olmuş, Density de bazen Overclock performansını etkileyebiliyor. Şurada bir dur demek lazım.

1698609219788.png

Bu arada D9ZFW sadece 2 GB IC'lerdeymiş.

Bir miktar fark ettirir, yapılabilir bence. Gecikmeler düşünce ve IF frekansı artınca CPU içi iletişim hızlanacak sonuçta. Bant genişliği farkı da olur ama 5600 tek CCD olduğundan yazma bant genişliği sınırlı.

Bir miktar fark ettirir, yapılabilir bence. Gecikmeler düşünce ve IF frekansı artınca CPU içi iletişim hızlanacak sonuçta. Bant genişliği farkı da olur ama 5600 tek CCD olduğundan yazma bant genişliği sınırlı.
B550M-DS3H T-Topology kullanmıyor, Daisy Chain kullanıyor. Dolayısıyla 4 modül RAM ile çok iyi bir overclock deneyimi yaşayamaz IF bakımından. 4 modül RAM ile 3600 MHz üzeri bana kalırsa çölde balık aramak gibi bir şey ama imkansız değil tabii.

Geri
Yukarı