Micron E-die (D9VPP) çipli Crucial RAM Overclock performansı

crazyreign

Megapat
Daha fazla  
Selamlar hepinize. Bu konuda sizlere Micron E-die D9VPP model çipli RAM overclock performansını göstereceğim.
Elimde Crucial'ın Ballistix Tactical Tracer RGB model RAM'leri var. Bu RAM'lerin XMP frekansı ve gecikmesi 3200 MHz CL16-18-18-19-36 (gecikmeyi yanlış hatırlıyor olabilirim.).

ram kutusu.jpg

Görebildiğiniz üzere ürün kodu "BLT8G4D32AET4K. M8FE1" kodlu bu RAM'lerin çipleri Microne-diye ve D9VPP model.

thaiphoon burner foto.png

DRAM Voltage'ını 1.48 V, SoC Voltage'ını 1.1 V yaptım. Frekansı ise 3600 MHz, gecikmeyi ise CL14-20-14-12-32-55 yaptım. Stabiliteyi kontrol etmek için Memtest86 testi de yaptım, bu değerlerde 0 hata çıktı.

1594994963512.png

Daha detaylı gecikmeler burada. Gear Down Mode ise açık. Biliyorum, tRFC birazcık yüksek, belki düşürebilirim. Eğer daha iyi değerler yakalarsam zaten buraya not geçerim.

1594995362042.png

Eğer sizde de bu model çipli RAM varsa kesinlikle overclock yapın, çünkü potansiyeli yüksek bir çip modeli. Aynı çipli ama farklı model RAM'e sahip olan (Ballistix Sport LT) arkadaşıma da bu ayarları önerdim, aynı değerleri o da aldı, sorunsuz.

Overclock'un yapıldığı sistemim:
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600
Anakart: ASUS TUF B450-PRO GAMING
RAM: Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB 16 GB (2x8GB)

Hocam bende Samsung B-die var. Anakart izin vermiş olsaydı 4000MHz yapabilir miydim? Sadece merakımdan sorayım istedim, yapacağımdan değil 🙂
Her Samsung B-die ile 4000 MHz yapılmıyor maalesef. Düşük seviye Samsung B-die da var, yüksek seviye Samsung B-die da var. Düşük seviye olunca 3200 MHz'i 3400 MHz'e bile çıkartamıyorsun. Kendin deneyip görmen lazım, veya çipleri internette araştıracaksın, anca öyle.

Her Samsung B-die ile 4000 MHz yapılmıyor maalesef. Düşük seviye Samsung B-die da var, yüksek seviye Samsung B-die da var. Düşük seviye olunca 3200 MHz'i 3400 MHz'e bile çıkartamıyorsun. Kendin deneyip görmen lazım, veya çipleri internette araştıracaksın, anca öyle.

Anladım hocam sağ olun.

Bu bana hiç iyi şeyler hatırlatmadı şimdi düşük B-Die diyince, anılarım bi gidip geldi.

Selam hepinize. Bu konuda sizlere Micron e-die D9vpp model çipli RAM overclock performansını göstereceğim.
Elimde Crucial'ın Ballistix tactical tracer RGB model RAM'leri var. Bu RAM'lerin XMP frekansı ve gecikmesi 3200 MHz CL16-18-18-19-36 (gecikmeyi yanlış hatırlıyor olabilirim.).

Eki Görüntüle 617258

Görebildiğiniz üzere ürün kodu "blt8g4D32AET4k. M8FE1" kodlu bu RAM'lerin çipleri microne-diye ve D9vpp model.

Eki Görüntüle 617260

DRAM Voltage'ını 1.48 V, SoC Voltage'ını 1.1 v yaptım. Frekansı ise 3600 MHz, gecikmeyi ise CL14-20-14-12-32-55 yaptım. Stabiliteyi kontrol etmek için Memtest86 testi de yaptım, bu değerlerde 0 hata çıktı.

Eki Görüntüle 617266

Daha detaylı gecikmeler burada. Gear down mode ise açık. Biliyorum, trfc birazcık yüksek, belki düşürebilirim. Eğer daha iyi değerler yakalarsam zaten buraya not geçerim.

Eki Görüntüle 617275

Eğer sizde de bu model çipli RAM varsa kesinlikle overclock yapın, çünkü potansiyeli yüksek bir çip modeli. Aynı çipli ama farklı model RAM'e sahip olan (Ballistix Sport lt) arkadaşıma da bu ayarları önerdim, aynı değerleri o da aldı, sorunsuz.

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600.
Anakart: ASUS TUF B450-PRO Gaming.
RAM: Crucial Ballistix tactical tracer RGB 16 GB (2x8GB)

Selam hepinize. Bu konuda sizlere Micron e-die D9vpp model çipli RAM overclock performansını göstereceğim.
Elimde Crucial'ın Ballistix tactical tracer RGB model RAM'leri var. Bu RAM'lerin XMP frekansı ve gecikmesi 3200 MHz CL16-18-18-19-36 (gecikmeyi yanlış hatırlıyor olabilirim.).

Eki Görüntüle 617258

Görebildiğiniz üzere ürün kodu "blt8g4D32AET4k. M8FE1" kodlu bu RAM'lerin çipleri microne-diye ve D9vpp model.

Eki Görüntüle 617260

DRAM Voltage'ını 1.48 V, SoC Voltage'ını 1.1 v yaptım. Frekansı ise 3600 MHz, gecikmeyi ise CL14-20-14-12-32-55 yaptım. Stabiliteyi kontrol etmek için Memtest86 testi de yaptım, bu değerlerde 0 hata çıktı.

Eki Görüntüle 617266

Daha detaylı gecikmeler burada. Gear down mode ise açık. Biliyorum, trfc birazcık yüksek, belki düşürebilirim. Eğer daha iyi değerler yakalarsam zaten buraya not geçerim.

Eki Görüntüle 617275

Eğer sizde de bu model çipli RAM varsa kesinlikle overclock yapın, çünkü potansiyeli yüksek bir çip modeli. Aynı çipli ama farklı model RAM'e sahip olan (Ballistix Sport lt) arkadaşıma da bu ayarları önerdim, aynı değerleri o da aldı, sorunsuz.

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600.
Anakart: ASUS TUF B450-PRO Gaming.
RAM: Crucial Ballistix tactical tracer RGB 16 GB (2x8GB)

Merhaba hocam ayni çiplere sahip RAM'im var. Frequancy degerini kac yaptiniz acaba.

Geri
Yukarı