Microsoft Edge mi Google Chrome mu?

İlk olarak Edge tarayıcısının Microsoft'a ait olduğunu hatırlayalım. Bu Windows ile en uyumlu çalışacak tarayıcı demek de diyebiliriz. Hatta Microsoft Chromium'a geçtikten sonra Chromium alt yapısına çok şey kattı. Buna özellikle yüksek kaynak tüketimlerinde iyileştirme, sayfa açılış hızlarında iyileşmeler ve güvenlik kısımlarını dahil edebiliriz. Yani sadece Edge özel olmayan da iyileştirmelerin gelmesini sağladı. Tüm Chromium tarayıcıları da fayda sağladı.

Edge'in gizlilik ve güvenlik koruma sistemleri ve Chrome'a göre daha fazla özelleştirmesi onu öne taşıyor. İzleyici koruması katı iken daha iyi çalışıyor. Bilinçli kullanıcıysanız katı kullanın. Güvenlik korumasının da ekstra getirdiği önlemler var. Bu iki özelliği bellek tüketimine yansıtmadan yapması çok iyi.

İlk olarak en sevmediğim yeni sekme sayfası olabilir. Gereksiz yüksek kaynak tüketiyor ve diğer tarayıcılar gibi özelleştirmesi çok yetersiz. Ben yeni sekme sayfasında Mue uzantısını kullanıyorum. Düşük kaynak tüketimi ve ihtiyacı olanlar için daha fazla özelleştirme sunuyor.

Screenshot_9.png

Screenshot_10.png

Otomatik geçmiş silme özelliği mesela Chrome'da yok. Bu işlevi gören çoğu uzantı ise artık çalışmıyor.

Screenshot_5.png

Screenshot_6.png

Yer imlerinin adlarını silmeden kısaltabiliyorsunuz.

Screenshot_4.png

Performans modu ayarlarını denetlemenizi sağlıyor. Yani istemezseniz uykuya alınan sekme olayını kapatabiliyorsunuz.

Screenshot_7.png

Benim kullanmadığım koleksiyonlar, matematik çözümleyici, ekran görüntüsü alma aracı, ekstra sağ tık araçları(bu kısımda daha fazla özelleştirme sunacaklar) dikey sekmeler ve hatta yakında gelecek olan sol menüsü ile Opera'nın da pazar payına göz dikmiş diyebilirim.

Chrome uzantıları ile uyumlu, kendi mağazası da gayet zengin. Sayfalara çevirme desteği de sunuyor. Yani Chrome'dan eksiği yok fazlası var.

Chrome'un en büyük sorunu, getirdiği özellik için ayrıca ayar sunmaması ve kullanıcıya bu özellikleri dayatması. Mesela Chrome üzerinde koyu tema ayarı yok. Windows 10 ayarına göre çalışıyor. Ama diğer tüm tarayıcılarda koyu tema için ayrı bir ayar var.

Bazı sitelerde(çoğunlukla Google'un kendi siteleri) Chrome size daha akıcı bir performans gösterebilir. Ya da Edge ve Chrome arayüzlerinden dolayı Chrome animasyon olarak aşırı akıcı gelebilir. Edge'in kaba arayüzü de diğer Chromium tarayıcılara göre hoş gelmeyebilir. Ama uzun vadede Edge'in daha iyi olduğunu düşünüyorum.

En son olarak Microsoft geri bildirimleri dinliyor. Google müşteriden inanılmaz uzak bir firma olmaya başladı. Microsoft ise Edge tarafında müşteriye aşırı yakın ve her türlü özelliği denetime alıp, mümkün mertebe eklemeye çalışıyorlar. Google rakipleri ile yarışıyor ama sadelik takıntısı ama bence tamamen tembellikten, müşteri kaybına yol açan ekstra özellikleri getirmeye çalışmıyor.

Mesela Google'un 2FA uygulaması, mayıs ayında gelen güncellemeden beri sorunlu ve yavaş çalışıyor. Bu konu hakkında bir sürü 1 yıldız değerlendirme yapılmış. Ama Google beyimiz halen bir düzeltme sunmuyor.

Son düzenleme:
Edge, saçma sapan web siteleri çıkmıyor bir şey aratınca. Bu sebepten ötürü Edge kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı