Microsoft Edge ve Chrome için eklenti önerileri

6. nesilden eski Intel işlemcilerde ve FX'den eski AMD işlemcilerde YouTube'da olan codeclerin açılması için gereken teknoloji olmadığından bu yazılımsal yapılmakta. Bu da performans düşürüyor, o yüzden videolar kasıyor vs. Bu uygulama bütün videoları H264 kullanmaya zorluyor, hem CPU ve RAM kullanımını azaltıyor, hem videoların daha pürüzsüz oynamasını sağlıyor :)

Hocam nasıl ayar yapacağımız hakkında bilgi verir misiniz?

Google çeviri, uBlock Origin, Microsoft editor(Edge mağazasında var Technopat için çok gerekli),H264ify

Hocam nasıl ayar yapacağımız hakkında bilgi verir misiniz?
Uygulamayı açıp, ayarlara ellemeden kullanmanız yeterli :)
1613976469652.png

Eklentiyi yükledikten sonra tarayıcı açıp kapatmak, daha sağlıklı.

Benzer bir uygulama bildiğim kadarıyla Kaspersky'da da bulunuyor hangisini tercih etmeliyim?

Yani yeni bir işlemcim varsa kullanayım mı kullanmayayım mı?
Güvenilir sitelere giriyorsanız aslında gerek yok. Ancak ekstra güvenlik istiyorsanız ikisinden birini tercih edebilirsiniz. Kaspersky hiç kullanmadım. Ayrıca Malwarebytes'ın kendi reklam engelleyicisi bulunmakta.

Smooth Scroll - Daha pürüzsüz bir sayfa kaydırma hissi için

IBA Opt-out (by Google) - Kişiselleştirilmiş reklam önerileri almayı önlemek için.

uBlock Origin - En iyi reklam engelleyici bence şuan.

HTTPS Everywhere - https protokolü üzerinden web sayfalarına erişmenizi sağlar, özellikle açık ağlara bağlıyken hayat kurtarıcı, herkeste olmazsa olmaz bi eklenti bana göre.

I don't care about cookies - Hani bazı sitelere girdiğinizde altta sürekli koca bir sayfa ''bak biz çerezleri kullanıyoruz haa, kabul eder misin şunu'' diye bi uyarı çıkıyor ya, işte bu eklentiyle o uyarıları görmüyoruz.

Picrure-in-Picture Extension - Bildiğimiz resim içinde resim eklentisi. Mesela bilgisayarınızda bi ayar bozuldu, YouTube'dan çözümüne bakıp yapmaya çalışıyorsunuz ama sürekli durdurup durdurup bakmanız gerekiyor. İşte bu eklentiyle al videoyu masaüstüne istediğin gibi boyutlandır, ekranın istediğin köşesine koy. Büyük kolaylık sağlıyor.

h264ify - YouTube videolarının codecleri düşük sistemlerde CPU yükünü çok arttırmakta. Bu eklenti sayesinde h264 codecli video almaya zorluyoruz youtube'u. Bu sayede videoyu CPU değil, GPU yüküyle izliyoruz ve gereksiz sistem yorulması ve eğer dizüstü bilgisayarınız varsa gereksiz pil tüketimine maruz kalmıyoruz. Eğer düşük bir sisteminiz varsa kurulması gereken bir eklenti.

Ghostery - Sosyal medya siteleri ve arama motorlarının siz çıkış yapsanız dahi arka planda sizi takip etmesini engelleyen eklenti. Aynı zamanda reklam engelleyici olarak ta görev yapıyor, ben hem ghostery'i hem de uBlock Origin'i aynı anda kullanıyorum. Bu komboyla ''hacı bak sende reklam engelleyici var, kapat şunu öyle gel'' diyen sitelerin de ayarını bozdum sanırım.

Google Çeviri - Biliyorsunuzdur zaten ama unutulmasın, elzemdir. Genelde İngilizce makaleler okurken hiç duymadığım bir kelimeyle karşılaştığımda o kelimeyi seçiyorum ve abra-kadabra!

Bu eklentiyi kullandığımdan beri hiç ban yemedim yazım yanlışı ve dil bilgisi yanlışlarını gösteriyor.

1613977043537.png

1613977129786.png

1613977165518.png

Picrure-in-Picture Extension - Bildiğimiz resim içinde resim eklentisi. Mesela bilgisayarınızda bir ayar bozuldu, YouTube'dan çözümüne bakıp yapmaya çalışıyorsunuz ama sürekli durdurup durdurup bakmanız gerekiyor. İşte bu eklentiyle al videoyu masaüstüne istediğin gibi boyutlandır, ekranın istediğin köşesine koy. Büyük kolaylık sağlıyor.

Zaten YouTube da videoya 2 kere sağ tıklayınca resim içinde resim seçeneği çıkıyor gereksiz bir eklenti.
1613977668292.png

Geri
Yukarı