Google Chrome ve Microsoft Edge işe yarar eklenti önerileri

Geliştirici

Decipat
Makaleler
1
Herkese selam! Bilindik eklentilerin dışında önerebileceğiniz gerçekten işe yarayan bir eklenti var mı? Varsa önerebilirsiniz. İyi sosyaller!

DownThemAll! güzel bir indirme yöneticisi.
ClearURLs linklerdeki gereksiz takip/satış ortaklığı bölümlerini otomatik silen güzel bir eklenti.
h.264ify Youtube'u VP9 yerine h.264 kullanmaya zorlayan bir eklenti. Sistem/güç kullanımını düşürmeyi hedefliyor ama görüntü kalitesini düşürebilir veya ağ kullanımını arttırabilir.

Popüler olmayan ve harici olarak sadece şu uzantıları kullanıyorum.

Edge yeni sekme sayfası, kapatmama rağmen MSN sayfasını arka planda çalıştırdığından Mue kullanıyorum. Haberleri yeni sekme sayfasından takip etmek açıkcası saçma geliyor. Zaten haber siteleri genel olarak rezaletler. Haberler için Twitter'i takip etmek daha mantıklı.

Bağlantıdaki uzantı ile rahatlıkla geçici kullandığım uzantıları devre dışı bırakabiliyorum. Edge geliştirme sürecinde uzantılar sayfası için benzer bir planı var. O gelene kadar şimdilik bunu kullanacağım. Microsoft'u tek övebileceğim konu olabilir. Sayesinde Chromium gelişiyor.

2023-03-08_22-04.png

Twitch'e girince BTTV, 7TV açmam gerekiyor. Bunun için bir grup oluşturdum. Uzantıya sağ tıklayınca o grup açılıyor. Genellikle BitWarden uzantısını da bu yöntemle kapalı tutuyorum. Yani ekstra kaynak tüketimini azaltıyorum. Bu arada uzantıyı olabildiğince sadeleştirmek için sunduğu çoğu ayarı kapattım. Benim için gereken işlem devre dışı bırakmak ve açmak.

2023-03-08_22-08.png

Twitter üzerinde saçma sapan fikir belirten hesapların beğenilerini toplu engelleyen şu uzantıyı da öneririm.

Norton antivirüsün uzantısı yüksek kaynak tükettiğinden ve çok fazla hatalı algılma yaptığından BitDefender'in uzantısını kullanıyorum. Norton uzantısı bazen indirmeleri bile göstermiyor. Bu konuda kendini geliştirmesi gerekiyor.

Özellikle anime izliyorsanız ve video oynatıcılar takılıyorsa genellikle Sibnet gibi sorunsuz çalışan oynatıcılar oluyor. Bağlantıdaki uzantı Sibnet'in o kötü arayüzünü daha minimal yapıyor ve video bitince saçma bir videoya atlamasını önlüyor. Belki reklamları da engelliyordur. Ama reklam engelleyici kullandığımdan bu konuda bir şey bilmiyorum.

Gizlilik, güvenlik ve reklam engelleme için şu uzantıları öneriyorum.

ClearURLs Ublock Origin ve AdGuard içerisindeki bir filtreden dolayı çok da gerek yok.

Sayfalara koyu tema uygulamak için Dark Reader.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı