Microsoft neden hataları gidermiyor?

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Windows 10'da pek çok hata var. O kadar güncelleme yapıldı. Ben de son güncellemeleri yüklüyorum. Halen hatalar duruyor. Hata dediğim bug. Peki firma bu hataları neden çözmüyor? Daha önce geri bildirim de attım.

Windows 10'da pek çok hata var. O kadar güncelleme yapıldı. Ben de son güncellemeleri yüklüyorum. Halen hatalar duruyor. Hata dediğim bug. Peki firma bu hataları neden çözmüyor? Daha önce geri bildirim de attım.
Örnek verebilir misin bu hatalardan spesifik olarak?

Fanboyluk yapmıyorum, daha önce yaptığı projelerin iyi olduğunu biliyorum ondan dolayı iyi bir şirket asıl siz haterboy olmayın.

Bunlar bazı hatalar. Uzun zaman oldu, halen aynı durum. Herhalde unuttular.

İlk sorunu gördüğümü hatırlamıyorum. İnternette pek bir şey bulamadım. İkinci sorun Windows kaynaklı değil sanırım. Muhtemelen monitör kaynaklı. Örneğin bazı monitörler kronik olarak sağ tıklamayı çok geç ekran da gösterebiliyor gibi.

İlk sorunu gördüğümü hatırlamıyorum. İnternette pek bir şey bulamadım. İkinci sorun Windows kaynaklı değil sanırım. Muhtemelen monitör kaynaklı. Örneğin bazı monitörler kronik olarak sağ tıklamayı çok geç ekran da gösterebiliyor gibi.
Öyle bir şey yok. Tamamen hızlı. Bir tek burada bu sorun oluşuyor.

Öyle bir şey yok. Tamamen hızlı. Bir tek burada bu sorun oluşuyor.

Aynı sorunları yaşayan farklı bir yorum veya Google da bir sorun bulamadım. İlgili hatalarla ilgili kaynaklar var mı? Bu hataları sizden başka yaşayan yoksa veya çok az sayıda kişi bu hatayla karşılaşıyorsa Microsoft'un dikkatini çekmemiştir bile. Bu hataları Microsoft'a bildirmiş miydiniz?

Aynı sorunları yaşayan farklı bir yorum veya Google da bir sorun bulamadım. İlgili hatalarla ilgili kaynaklar var mı? Bu hataları sizden başka yaşayan yoksa veya çok az sayıda kişi bu hatayla karşılaşıyorsa Microsoft'un dikkatini çekmemiştir bile. Bu hataları Microsoft'a bildirmiş miydiniz?
Evet ama sanırım ilgilenmediler. Çünkü halen var.

Olaya "Biz yapabiliyoruz, o kadar adamla onlar nasıl yapamıyor?" şeklinde bakmak yerine objektif şekilde yaklaşabilirsiniz.

Bir yazılımı, hele ki bu yazılım bir işletim sistemiyse, sürekli olarak güncel tutmak, her kullanıcıyı memnun etmeye çalışmak, hatalarını gidermek, yeni özellikler getirmek, bu özellikleri getirirken sistemi bozmamaya çalışmak ve daha sayılabilecek onlarcası, büyük bir iş yükü ve çalışma planı gerektiriyor. Bu hiç kolay bir şey değil. Her güncellemede bir yere fix atıp diğer yerin patlak verme olasılığı da var ki zaten olmayan şey değil.

İlk konunuz bir bug değil, işletim sisteminden kaynaklı bir şey değil yani. Açıklaması da zaten yapılmış, onu bir kenara alalım.

İkinci konunuz hakkında da şunu söylemeliyim; hatalar, raporlanma ve sistemin düzgünlüğünü bozup bozmama açısından aciliyete göre listeye alınır. Hatalar düzeltilirken oluşturulan listedeki önceliklere göre hata düzeltme güncellemeleri gelir. Sizin konusunu açtığınız hata fazla spesifik olduğu için yeteri kadar karşılaşılıp raporlanmamış olabilir, ki öyle görünüyor. Bu kadar aktif kullanıcıya sahip ve her gün belki de binlerce rapor oluşturuluyor, siz attığınız anda "Ah, Mucosoft rapor atmış. Hemen düzeltelim." diyecek değiller.

Birkaç kişiyle geliştirdiğiniz bir web uygulamasıyla, 30 senedir geliştirilen ve milyarlarca cihazda kullanılan kapalı kaynak bir işletim sistemini karşılaştırmanız da bayağı garip.

Tekel haline geldikleri için.

Geri
Yukarı