Microsoft XBOX One Wired PC Controller - Mini İnceleme

Merhabalar,

Ocak ayı içerisinde aldığım, yaklaşık bir ay boyunca tecrübe ettiğim yeni kontrolcümü mini bir incelemesini yapmak istedim. Emektar Logitech F710'umun (ki halen taş gibidir) yerini genç isimlere bırakması gerektiğini düşünmeye başlayınca yeni bir gamepad arayışına girdim. Daha önce, Microsoft XBOX 360 kontrolcüsünü alma isteğim olsa da yadigâr F710 bu isteğimi köreltiyordu. Birgün Vatan Bilgisayar e-mağazasından almaya karar verdim. Yaklaşık 260TL idi o zamanki kur ile. Şimdi de aynıdır yanılmıyorsam. Geldikten sonra F710 ile epey karşılaştırdım. Cihaz yeşil, şık bir kutudan çıkıyor.

1.jpg

Kutudan kontrolcü, kablo, kılavuzlar vs. çıkıyor. Zengin bir kutu içeriği yok, ama dert değil. Windows 10 kullanıcısı olduğum için takar takmaz sistem cihazı tanıdı. Daha eski sistemler için nette driverı var. Kullanım tecrübelerimin detaylarına inmeden farklı açılardan çektiğim fotoğrafla göz atabilirsiniz.

2.jpg

XBOX kontrolcüsünün şık dizaynı her zaman ön plana çıkmıştır. Analog tuşlardaki çukur ergonomiyi arttıran hoş bir detay olmuş.

3.jpg

Alt tarafında ise kulaklık bağlanabilecek bir uç bulunuyor. Fakat bu bağlantı ses için kullandığımız 3.5 mm TRS girişi değil! Bunu da not olarak düşmekte fayda var.

4.jpg

Yan taraftan ise sol/sağ B/T tuşlarını görüyorsunuz. Özellikle sol/sağ T tuşları parmağa oturacak şekilde tasarlanmış.

5.jpg

Arka kısım ise oldukça sade ve eli rahatsız etmiyor. XBOX 360 kontrolcüsündeki dikey pil yuvası yerleşimi bu modelde yatay olarak düzeltilmiş. Uzun süre tutmaya rağmen elleri rahatsız etmeyen bir tasarım olmuş.

6.jpg

Üstteki resimde bahsettiğim pil yuvası. İki adet AA pil kullanılıyor. Piller, kablosuz alıcı veya XBOX cihazındaki kablolu kullanım için gerekli. Kablolu kullanımda cihaz USB ile güç aldığı için pil olmadan çalışıyor.

7.jpg

Son olarak kablosuyla böyle oluyor. Işıklı bir XBOX butonu var. Kablosu da ferrit korumalı (EMI filtresi) ve 3 metre uzunluğa sahip. Kablodaki tek sorum ferrit çekirdeği ile mini-USB giriş arası kırılmaya müsait. Önlem için sert, düz, kısa bir şey sarmakta fayda var.

Kullanım tecrübelerimi aktarayım. Bol bol PES, Middle Earth, Crimsonland, Mortal Kombat tarzı oyunlar oynadım. Sonuçtan oldukça memnun kaldım. Elime aldığımda ilk dikkatimi çeken hafifliği oldu. (F710 kullananlar bilir ağırlık sorununu.) Ele oturan, terletmeyen bir yapısı var. Analog tuşlarının ortasının çukur olması ise tuşun parmağa oturup daha stabil bir kontrol sağlıyor. Özellikle F710 ile PES oynarken bu sorun bana çok gol kaçırttı. :) Sol/sağ B/T tuşlarına gelelim. B tuşları çok sert, T tuşları ise tam ayarında olmuş. B tuşlarının sertliği büyük dezavantaj. Fakat özellikle XBOX kontrolcüsü destekli yarış oyunlarında gaz butonu RT olduğundan rahat ediyorsunuz. F710'da da tam tersiydi. Cihazdaki titreşim olayı ise müthiş. Cihazda 2 ayrı titreşim motor var. DiRT Rally oynarken verdiği hissiyat mükemmeldi. Gaza basarken (RT tuşu) titreşim sağ tarafta oluşuyor.

Kutudan çıkan kabl0 yeterince uzun olduğu için rahat bir deneyim sunuyor.

Kontrolcü, uzun süreli kullanımlarda dahi ellerinizi terletmiyor ve yormuyor. Hafif olması ise bileklerinizi ağrıtmıyor.

Cihaz, 265 TL ile 300 TL arasında değişiyor. (TeknoFiyat sonucu.)

Genel olarak değerlendirirsek;

+ Ergonomisi
+ LT/RT tuşunun hafifliği
+ Kablosunun uzun olması
+ Hafifliği
+ Çift titreşim motoru

- Fiyatı
- LB/RB tuşunun aşırı sert olması
- Fazla toz tutması (Çabuk kirlenmesi)

Peki, Logitech F710 varken alınır mı? Ne beklediğinize bağlı. Eğer sıkça PS oynuyorsanız bu kontrolcüyü tavsiye etmem; ama biraz daha ferah oyun oynamak istiyorsanız önerebilirim.

F710 ile o kadar karşılaştırdım; fakat fikir vermesi açısında bir de yanyana oldukları fotoğraf ekleyeyim.

8.jpg

Aceleye gelen bir incelemedir. Hatamız varsa affola.

Selamlar,
Gürkan

Son düzenleme:
Merhaba, gayet güzel bir inceleme olmuş teşekkürler :) Ürünle her hangi bir uyumsuzluk gösteren oyun oldu mu ? Bende wireless modelini sipariş etmeyi planlıyorum ama karar veremedim daha ilk kez xbox one kontrolcüsü kullanacağım

Türkiyede wireless adaptörü ile pahalı fakat amazonda ucuz olduğu için ordan getirtmeyi planlıyorum bu seferde acaba wirelessde kopma felan olur mu diye korkuyorum (n)

Merhaba, gayet güzel bir inceleme olmuş teşekkürler :) Ürünle her hangi bir uyumsuzluk gösteren oyun oldu mu ? Bende wireless modelini sipariş etmeyi planlıyorum ama karar veremedim daha ilk kez xbox one kontrolcüsü kullanacağım

Türkiyede wireless adaptörü ile pahalı fakat amazonda ucuz olduğu için ordan getirtmeyi planlıyorum bu seferde acaba wirelessde kopma felan olur mu diye korkuyorum (n)

Merhabalar,

Ürünle uyumsuzluk olabilir; zira XBOX kontrolcüsüne uyumlu oyunlar nispeten yeni sayılır. XBOX desteği olmayan eski oyunlar için de emülatör var galiba, denemediğim için net bir şey söyleyemiyorum.

Kablosuz kullanım gayet güvenli. F710'u alırken "alma, bağlantı kopar" lafları sürekli söylendi. Aldığımda beri hiç sorun çıkmadı, 2013 yılının sonunda aldım, kopma, tekleme, bağlanmama sorunları olmadı.

Son düzenleme:
Merhabalar,

Ürünle uyumsuzluk olabilir; zira XBOX kontrolcüsüne uyumlu oyunlar nispeten yeni sayılıyr. XBOX desteği olmayan eski oyunlar için de emülatör var galiba, denemediğim için net bir şey söyleyemiyorum.

Kablosuz kullanım gayet güvenli. F710'u alırken "alma, bağlantı kopar" lafları sürekli söylendi. Aldığımda beri hiç sorun çıkmadı, 2013 yılının sonunda aldım, kopma, tekleme, bağlanmama sorunları olmadı.

O zaman en iyisi bi wireless sipariş edeyim bakalım nasıl olacak tekrar teşekkürler

Hayırlı olsun, çok pahalı bir cihaz bence. F710 gerçekten sağlamsa, satmayı düşünür müsünüz ?

Merhabalar,

F710'um gerçekten sağlam; ancak beni hiç pişman etmediği için satmayı düşünmüyorum. Gerçekten uzun ömürlü, verilen her kuruşu hakeden bir cihaz.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı