Microsoft'un her yeni işletim sistemi geçişinde yeni bilgisayar satın alınmasını önermesi

Microsoft'un yeni bilgisayar aldırma politikası sizce de saçma değil mi?

• Oy verenlerin toplamı
    126

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Mesela hatırlıyorsanız Windows 7 desteği 14 Ocak 2020'de sona erdi. Microsoft, Windows 7 kullanıcılarına "bilgisayarınız her türlü virüse açık olabilir, Windows 10'a geçin" diyor fakat saçma sapan bir durum var ortada;
microsoft yeni bilgisayar aldırmanın peşinde 1.png
microsoft yeni bilgisayar aldırmanın peşinde 2.png

Gördüğünüz gibi Microsoft, Windows 7 kullanıcılarına "eski cihaza Windows 10 kurma abi, git yeni bilgisayar al" diyor resmen. Haklı olduğu yanlar var tabii ki. Mesela eski Core 2 Duo'lu bir sistemi olan da bir zahmet yeni bilgisayar alsın. Eğer parası yoksa zaten yapacak bir şey yok. Ama 3. veya 4. nesil işlemcili bir sistemi olana da "yeni bilgisayar al" demek çok saçma geliyor. Çünkü 3. ve 4. nesil Intel işlemciler Windows 10'u mükemmel çalıştırabiliyor. Hatta 2. nesil i5 ve i7 sistemlerde bile memnun olan insanlar var. O zaman nedir bu yeni bilgisayar aldırma çabası?

Eğer demek istediği "eski bilgisayarlarda SSD yok, Windows 10 kötü çalışır, yeni bilgisayarlarda SSD var, o yüzden öneriyoruz" ise zaten eski bilgisayarlara da SSD Upgrade yapılabiliyor. Windows 10 ile birlikte gelen yeni bilgisayarların fiyatları en az 5000 TL'den başlıyor. Özellikle de böyle dokunmatik ekranlı premium dizüstü bilgisayarların fiyatı ise 10000 TL'yi geçiyor. Halbuki 500 GB bir SSD 700 TL. 240-250 GB SSD ise 280 ila 400 TL civarında. Evet birçok insan SSD almaya da para biriktiremiyor fakat SSD almaya para biriktiremeyen nasıl bilgisayar alabilir ki zaten? Fakat SSD'ye parası yeten adam durduk yere yeni bilgisayar almaya kalksa 500 GB SSD fiyatının en az 7-8 katı para ödemek zorunda kalacak.

Ayrıca Microsoft işin hiç oyun kısmından bahsetmiyor. O kadar dokunmatik ekran demişsin, Hello parmak izi ve yüz tanıma demişsin, batarya ömrü demişsin ama hiç oyuncu laptop'larından bahsetmemişsin. Günümüzün oyuncu laptop'ları, 2010-2011 yıllarındaki standart laptop'ların ağırlığında olup RTX 2080 SUPER bile içerebiliyor (fakat fiyatları da tabii ki 30000 TL'ye çıkıyor :D). Hatta birçoğu 2 kg ve altında kalıyor. Microsoft ise buna hiç değinmiyor, sadece Ultrabook ve 2-in-1 form faktörlerinden bahsediyor.

Her şeyi geçtim, i7 4790K işlemci, GTX 980 ekran kartı ve 500 GB SSD ile zamanında sistem toplayıp Windows 7 kurmuş ve şimdi Windows 10'a yükseltmek isteyen adama da mı "yeni bilgisayar al" diyeceksin koca Microsoft?

Sizce Microsoft neden insanlara yeni bilgisayar aldırmaya çalışıyor?

Sizce Microsoft neden insanlara yeni bilgisayar aldırmaya çalışıyor?
Para kazanmak için. Her şey öyle. Windows 10 aslında güzel bir işletim sistemi ama SSD olunca. Pentium olsa bile SSD taksan Windows 10'u rahat kaldırır PC ( HDD ile kullanmıştım memnundum. )

Adamlar doğru demiş Windows 10 alacağınıza içinde Windows10 yüklü yeni PC alın demiş. Yani şimdi 2 GB veya 1GB RAM olan bilgisayar için Windows 10 kurmak mantıksız zaten Windows 10 2 GB RAM yiyor.

Adam işletim sistemi yapmış, diyor ki bu Win7 kullanıyorsa bu devirde tek mantıklı açıklaması bilgisayarı kötüdür yoksa niye benim yaptığım bundan daha iyi, daha güncel sürüm varken kullanmasın? Bu yüzden W10 için yeni PC alsın bu kişi diyor.
Core 2 Duo veya Pentium 4 sistem kullananlara Microsoft'un "Yeni bilgisayar alın" demesi son derece haklı bir durum. Pentium 4 ile Windows 10 tam anlamıyla bir ölümcül kombinasyondur. Core 2 Duo da yine çok yeterli değil. Anakartların sürücü desteğinin bile olup olmadığı meçhul. Bu insanların yeni bilgisayar alması şart. Ancak dediğim gibi 3. veya 4. nesil sistem kullananlar niye yeni bilgisayar alsın ki? Direk Windows 10'a yükseltirler ve gayet de iyi çalışır. Ben hem i5 3230M işlemcili bir laptop'ta 1511-1703 arası sürümleri hem de i5 3570K işlemcili bir masaüstü bilgisayarda 1703-2004 arası sürümleri kullandım ve hiç sorun yaşamadım.

Teknoloji kötü veya kısıtlı olduğu zaman yeniliklerin önü tıkanır. Microsoft da bunun farkında ve en iyi deneyimi verebilmek, zamanla yenilikler getirebilmek için üst teknolojiler kullanmanı istiyor. İstiyorsan eskisini de kullan ama desteğini vermem de diyor haklı olarak.

Bir de şöyle bir durum var, eğer insanları daha iyi sistemlere itmezse, insanların aklında "Eski sistemlerde de sorunsuz çalışır." bilgisi doğacak ve bunu denediklerinde de "Windows kötüdür, her şeyde kasıyor." gibi kafalarında ürettikleri saçma bir bilgi kalacak. Herkes senin, benim, bizim gibi teknolojiyle iç içe değil. Microsoft bunu ön görüyor ve insanları önceden uyarıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı