Microsoft'un her yeni işletim sistemi geçişinde yeni bilgisayar satın alınmasını önermesi

Microsoft'un yeni bilgisayar aldırma politikası sizce de saçma değil mi?

• Oy verenlerin toplamı
    126
Windows 7 yüklü gelen bilgisayarlar için diyor. 4. nesil işlemcili bilgisayarlar Windows 8 ile piyasaya çıktı zaten.
Bu durumu anladım. Bazı Windows 7 bilgisayarlar 3. nesil işlemci ile gelse de (bu bilgisayarlar Windows 10 ile zaten iyi çalışıyor) 2. nesil, 1. nesil ve hatta Core 2 Duo/Quad işlemcili Windows 7 yüklü gelen bilgisayarlar Windows 10 ile iyi çalışmayabilir. Hele hele Core 2 Duo ve GT 240M bir laptop varsa Windows 10 2004 sürümünde mavi ekran sorunları yaşanabiliyor.

Adamlar doğru demiş Windows 10 alacağınıza içinde Windows10 yüklü yeni PC alın demiş. Yani şimdi 2 GB veya 1GB RAM olan bilgisayar için Windows 10 kurmak mantıksız zaten Windows 10 2 GB RAM yiyor.

Başka türlü orjinal Windows 10 almam zaten, fakat sorun Prebuild olarak satılan bilgisayarların ya çok kalitesiz ya da çok ama çok pahalı olması.

F/P olarak bakarsan GNU/Linux dağıtımları alır. (Gerçi F/P'yi kenara bıraksak yine alır ama bu konuya girmeyelim. :) )
Güzel işletim sistemi ama basit kullanıcılar için. Zaten Profesyonel kullanıcı isen Windows ile işin pek olmaz diye düşünüyorum.

Pentium 4 HT ile uzun süre Windows 10 kullandım. Sürücü desteği evet berbat ama GTA 4 çalıştırdığımı biliyorum hatta Save dosyam kaybolmasaydı oyunu bitirmiştim belki. :)
O lafın gelişiydi fakat uyumluluk sorunları yaşanabilir. Çünkü Pentium 4 işlemci varsa genelde 945 veya 915 serisi anakart oluyor ve özellikle de 915 anakart ve onboard ekran kartı varsa Windows 10'da ekran kartı sürücüsünü bile kuramıyorsunuz.
Başka türlü orijinal Windows 10 almam zaten, fakat sorun Prebuild olarak satılan bilgisayarların ya çok kalitesiz ya da çok ama çok pahalı olması.
Laptop konusunda zaten toplama yapma diye bir şey yok. Laptop alınacaksa Windows ile gelen cihazlar daha mantıklı. Çünkü FreeDOS olarak alıp Windows almaya kalkarsanız mesela aynı cihazın Windows 10 hali ile FreeDOS hali arasında genelde 700-800 TL fark olabiliyor fakat Windows 10 Home bile 1299 TL. Yani FreeDOS alıp lisans almak daha çok zarar ettiriyor.
Sadece benim bir önerim; Windows 10 yüklü bir bilgisayar aldıysanız tavsiyem alır almaz hiç ilk ayarlama ekranlarıyla uğraşmayıp direk Windows 10 USB belleği hazırlayıp format atmanızdır. Çünkü bilgisayarlarla yüklü gelen Windows 10 kurulumları genelde çok fazla bloatware ile geliyor ve bilgisayarı yavaşlatabiliyor. Format atarak bunlardan kurtuluyoruz.

Bir aralar Intel Core2 Duo P8700, 4GB RAM ve SSD ile düzgün bir şekilde Windows 10 kullanıyordum. Güncellemenin birinde saçma sapan bir hatalar verdi. Anlamsızca kasmalar olmaya başladı. Windows 10 1909'da kalınca 2004 ile format atarım diye düşündüm. Windows'tan vazgeçip GNU/Linux dağıtımı olan Kubuntu'yu kurdum. Memnunum. :)

F/P olarak bakarsan GNU/Linux dağıtımları alır. (Gerçi F/P'yi kenara bıraksak yine alır ama bu konuya girmeyelim. :) )
P/F oranına bakarsak "Divided by Zero"😂
-

Pentium 4 zaten Intel'in yüz karası gibi bir şey. Prescott kod numaralı işlemciler gelmiş geçmiş en çok ısınan işlemcileridir. Var sayılan hızlarda bile çalışmak için iyi bir soğutucuya ihtiyaç duyar.
Windows 7'yi düzgün çalıştırabilmesi bile bir mucize açıkcası.
Güzel işletim sistemi ama basit kullanıcılar için. Zaten Profesyonel kullanıcı isen Windows ile işin pek olmaz diye düşünüyorum.
Windows'u kullanan genel 3 kesim var.
  1. Kullandığı programlar ve araçlar sadece Windows üzerinde çalışanlar.
  2. Oyun oynayanlar ve kullanımını rahat bulanlar.
  3. Diğer işletim sistemlerinden haberi olmayanlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı