Micrsoft Edge'yi silmek sorun çıkarır mı?

Agony1376

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben ungoogled Chromium yüklemeyi düşünüyorum bunun için Edge'yi silsem bir problem çıkar mı? Benim silmekteki amacım yer kaplaması değil arka planda çalışıp çalışmıyacağından emin değilim. Bazı kişiler silmek iyi değil diyor Windows'un kararlılığını bozabilir diyor sizce ne yapayım? @408157

Hocam Edge Blocker isminde bir program ile daha önce tamamen kaldırmıştım fakat Edge'in yanında webview diye programsı bir şey var, onu da kaldırmıştı. Visual Studio gibi, Microsoft'un programlarını kurarken sorun olmuştu bende.

Windows 11 kullanıyorsanız evet sistemin kararlılığını bozar. Üstteki bir arkadaşın bahsettiği gibi Edge'i kaldırdığınız zaman Edge'in sistem içindeki uzantısı olan EdgeWebView bozulur. Bu bozulunca widgetlar ve arama butonu gibi yerlerin işlevi bozulabiliyor. Edge'in arka planda çalışmasını engellemek istiyorsanız Edge -> Ayarlar -> Sistem ve Performans -> Açılış desteği ve arka planda çalışmaya devam et seçeneğini kapatmanız yeterli.

Edge, IE'nin yerine geçiyor. IE tamamen kaldırıldığından eski uygulamalar IE'ye bağlı bir arayüz kullanıyorsa lazım oluyor. Kaldırmanızı bu yüzden önermiyorum. Sen kaldırsan da tekrar kendini yüklüyor. Kaldırmak yerine ayarlarından arka planda çalışması ve başlangıç hızlandırma ayarını kapat. Bu ayarları kapatınca arka planda çalışmayacaktır.

2023-04-09_21-39.png

Ana tarayıcıda bir sorun yaşarsan da geçici olarak kullanacağın bir tarayıcı duruyor.

Hocam Edge blocker isminde bir program ile daha önce tamamen kaldırmıştım fakat Edge'in yanında WebView diye programsı bir şey var, onu da kaldırmıştı. Visual Studio gibi, Microsoft'un programlarını kurarken sorun olmuştu bende.

Hocam ben 1 sene öncesine kadar hiç Edge kullanmıyordum yeni kullanmaya başladım ondan önce hep kaldırıyordum Edge'yi böyle bir sorunla karşılaştımmı hatırlamıyorum ama karşılaşma şansım varsa silmem.

Sorun çıkartmaz ama ne olur ne olmaz varsayılan tarayıcıyı degiştirin.

Evet hocam bunu bir yerde görmüştüm yapacağım onu da.

Windows 11 kullanıyorsanız evet sistemin kararlılığını bozar. Üstteki bir arkadaşın bahsettiği gibi Edge'i kaldırdığınız zaman Edge'in sistem içindeki uzantısı olan edgewebview bozulur. Bu bozulunca widgetlar ve arama butonu gibi yerlerin işlevi bozulabiliyor. Edge'in arka planda çalışmasını engellemek istiyorsanız Edge -> ayarlar -> sistem ve performans -> açılış desteği ve arka planda çalışmaya devam et seçeneğini kapatmanız yeterli.

Hocam Windows 10 Home Single Language kullanıyorum ve bende dediğim gibi Edge de güncelleme sorunu var ve bu sorun oluştuğundan beri webwiew uygulaması yok silindi sanırım 2 aydır bu şekilde kullanıyorum.

Edge, IE'nin yerine geçiyor. IE tamamen kaldırıldığından eski uygulamalar IE'ye bağlı bir arayüz kullanıyorsa lazım oluyor. Kaldırmanızı bu yüzden önermiyorum. Sen kaldırsan da tekrar kendini yüklüyor. Kaldırmak yerine ayarlarından arka planda çalışması ve başlangıç hızlandırma ayarını kapat. Bu ayarları kapatınca arka planda çalışmayacaktır.

Eki Görüntüle 1734053

Ana tarayıcıda bir sorun yaşarsan da geçici olarak kullanacağın bir tarayıcı duruyor.

Hocam arka planda çalışması zaten kapalı ama boş durması bence gereksiz yani ben silmiştim önceden bir sotun yaşamamoştım ama geröekten kararsızlığa yol açıyor diyorsanız silmem.

Geri
Yukarı