Microsoft Edge Chromium'un artı ve eksi özellikleri nelerdir?

unnamedington

Megapat
Makaleler
27
Microsoft Edge Chromium, 15 Ocak 2020 tarihinde kararlı sürümü ile çıkış yapmıştı. Bu tarihten önce Microsoft Edge Insider'da; Beta, Dev (Developper) ve Can (Canary) kanallarında kullanıcıların tarayıcıyı denemesi mümkündü ve tarayıcıyı denemek için 2019 yılında Beta kanalını kullanmaya başlamıştım. Tarayıcı tam olarak çıkışını yapmadan önce 21 Ağustos 2019 tarihinde kararlı sürümünün bazı kullanıcılar için çıkmış olduğunu gördüm. Bu haberi de Technopat Sosyal içerisinde @26318'ın konusu ile görmüştüm. Bu haberle birlikte Beta sürümünü kullanmak yerine stabil sürümünü kullanmaya başladım.

Beta sürümünü ve bazı kullanıcılar için çıkan kararlı sürümünü kullandığımda, eski Microsoft Edge'den eser kalmadığını gördüm. Karşımıza gelen Microsoft Edge Chromium, yeni yapısı ve özellikleriyle beraber kullanıcı sayısını arttırmayı planlıyordu. Eğer bu hamleyi yapmasaydı, popüler tarayıcılar arasındaki gerileme durumunu daha da arttıracaktı.

Bu konuda, Microsoft Edge Chromium'un stabil sürümü içerisindeki sevdiğim ve sevmediğim özelliklerini detaylı bir şekilde anlatacağım. Çünkü daha önceden de başka bir konuda Microsoft Edge Chromium'un küçük çaplı bir incelemesini yapmıştım. Yetersiz kaldığını düşündüğüm için bu şekilde detaylı bir konu hazırlamayı düşündüm.

Microsoft Edge Chromium içerisindeki sevdiğim özellikler:
Microsoft Edge Chromium içerisindeki sevmediğim özellikler:
  • Gizlilik konusunda Microsoft'un gizlilik politikası'nın birden fazla veriye sahip olması
  • İçerisinde birden fazla HD ve türevi görsel içeren sitelerde yaşadığı yavaşlama durumu*
  • İçerisinde yerleşik olarak gelen Bing Translator özelliğinin yetersiz bir şekilde çeviri yapması
  • Google ürünlerini kullanmaya çalıştığınızda karşınıza çıkarılan "Google Chrome tarayıcısına geçin" uyarısının bulunması
Özelliklerine baktığımızda sevdiğim özelliklerin daha fazla olduğunu görüyoruz. Eğer Microsoft'un gizlilik politikasına karşıysanız, gizliliğe önem veren tarayıcıları deneyebilirsiniz. "*" olarak işaretlediğim özellik sistemden sisteme göre değişiklik gösterebiliyor. Fakat birçok sistemde yavaşlaması söz konusuydu. Sizlerin sistemlerinde de aynı durum yaşanabilir veya yaşanmayabilir.

Tarayıcı içerisinde kullandığım özellikler aşağıdaki gibidir.
  • Gizlilik 01.png

Gizlilik 02.png

Gizlilik 03.png
  • Gorunum.png
  • Baslangic.png
  • Yeni.png
  • İzin.png
Ayarları da belirttiğimize göre, kullanmış olduğum eklentileri de belirtebilirim.
  • Reklamları engellemek için uBlock Origin eklentisini kullanıyorum.
  • İnternet sitelerini koyu moda almak için Dark Reader eklentisini kullanıyorum.
  • Arama sonuçlarında istemediğim sayfaları engellemek için uBlacklist eklentisini kullanıyorum.
  • YouTube içerisinde video izlerken kaynak kullanımı düzeltmek için enhanced-h264ify eklentisini kullanıyorum.
  • İnternet sitlerinde bulunan bir metni direkt olarak paylaşmak için Link to Text Fragment eklentisisini kullanıyorum.
  • Notlarımı ve kaydedilenlerimi düzenlemek için Zoho hesabıma birlikte Notebook Web Clipper eklentisini kullanıyorum
  • Kullanıcı aracısını internet siteleri üzerinde farklı olarak göstermek için User Agent Switcher and Manager eklentisini kullanıyorum.
  • Microsoft Defender SmartScreen'in yetersiz kalabileceği sitelerde ek önlem olması adına Bitdefender TrafficLight eklentisini de tarayıcı içerisinde tutuyorum.
Eklenti mağazasında bulunan eklentiler sizin için yetersiz kalabilir. İşte bu yüzden yukarıda da belirttiğim üzere diğer eklenti mağazalarından eklediğiniz eklentilerle beraber bu sorunu ortadan kaldırabiliyorsunuz.

Tarayıcı içerisindeki birden fazla şeyi anlattığımıza göre, Microsoft Edge Chromium'un sizin için artıları veya eksileri nelerdir?

Bence tek artısı Chrome'dan daha az RAM tüketmesi ve seri olması. Onun dışında berbat. Zaten Microsoft'un bir ürünün olması, direkt berbat olmasını sağlayabilir şahsi görüşüm.

Gizliliğe ASLA saygı duymuyorlar. Çok belli.
Evet haklısın hocam. Gizliliğe önem vermiyor.
Bu arada yeni pp hayırlı olsun. Değişmemesi dileğiyle.

Bence tek artısı Chrome'dan daha az RAM tüketmesi ve seri olması. Onun dışında berbat. Zaten Microsoft'un bir ürünün olması, direkt berbat olmasını sağlayabilir şahsi görüşüm.

Gizliliğe ASLA saygı duymuyorlar. Çok belli.
Microsoft Windows 10 felaketinden sonra başka bir felaket çıkarmayı başardı. Gizlilik isteyen Firefox kullanmalı, RAM konusunda da Opera Edge'den daha az tüketiyor neden bilmiyorum benim bilgisayarımda.

Gizliliğe asla saygı duymuyorlar. Çok belli.
Evet, bu konuda haklısınız. Bu yüzden konu içerisinde gizliliğe önem veren tarayıcıların kullanılması gerektiğini belirtmiştim. Gizlilik, insanların temel ihtiyacı olacağından çoğu alanda birçok veriye sahip olan bir şirkete güvenmek istemeyebilirler. Başlı başına Windows 10 veya Windows işletim sistemi kullanımı fazlaysa, insanların gizlilik konusunda başarılı olması asla mümkün olmuyor. Sonuçta tüm yazılımlarınızı Microsoft'un çatısı altında çalıştırıyorsunuz.

Firefox bence hantal, Brave önerebilirim.

Eki Görüntüle 727227
Benim sistemimde böyle, sizin sisteminizde anormallik var sanırım xD.
Şu an Opera'dan yazıyorum, Opera nedense Edge'den 10 kat daha hızlı.

Chrome Edge'den daha az RAM yiyor düşün. :D

Firefox hantal, o doğrudur. Brave fazla RAM tüketiyordu o yüzden Opera'ya geri dönmüştüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı