Mide rahatsızlığı

Selene

Hectopat
Daha fazla  
Dostlar selam, uzatmadan konuya gireceğim ve kısa özet geçeceğim. Yaklaşık 1.5 senedir midem konusunda sıkıntı çekiyorum. Çocukluktan beri konulan tanı reflü idi sorun şurada başladı aslında normalde her insan gibi tuvalete girdiğim zaman 10-15 dakika ihtiyacımı giderip çıkıyordum dışarıda sorunsuz şekilde dolaşabiliyordum, kolay kolay tuvaletim gelmiyordu fakat, 1.5 sene önce ne olduysa artık birden kabız oldum. Geçer dedim bununla ilgili şifali bitki çayları içtim işe yarayan meyve sebzeler kuruyemişler tükettim geçmedi, hastaneye gittim, ilaçlar verildi bir sürü geçmedi. Gerçi gittiğim yere de hastane de denmez velhasıl kelam 1.5 seneden bu yana midem ile alakalı hiçbir problemim yok. Reflüm yediğime içtiğime dikkat ettiğim için problem yaratmıyor fakat yemek yiyorum 10 dakika sonra lavaboya çıkıyorum ve zar zor yapabiliyorum büyük abdestimi dışarıda dahil yemek yiyemez içemez oldum anında saatler süren tuvalet ihtiyacım ve yapmama rağmen o gitmeyen hissiyat yüzünden. Bu konuda doktor arkadaşlar veya bu tarz - benzeri olay yaşamış arkadaşlar bir bilgi bir öneri bir fikir verirseniz çok sevinirim.

Dipnot: Neden hastaneye gitmedin etmedin tarzı söylemlerde bulunmayın rica ediyorum. Gitmeme rağmen pandemi yüzünden ve şu anki genel düzenden dolayı hastaneler bana 7-9 ay arası randevu veriyor bu yüzden gidemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir göz atın isterseniz:
Denilenleri yapmaya çalışacağım hocam.

Örneğin, bugün ne yedin? Çoğunlukla nasıl besleniyorsun?
Hocam yediklerim genelde ev yemeği zaten annem durumu bildiği için ev yemeği yiyorum bazen yemek yapamadığı zaman dışarıdan yemek söylüyorum ama en iyi yerden söylemeye özen gösteriyorum ve yediğim yemekler de döner veya kebap tarzı şeyler, süt tüketmiyorum, fast food çok çok nadir yiyorum, su hiç tüketmiyorum genel de ya çay ya da ice tea tüketiyorum.

Denilenleri yapmaya çalışacağım hocam.

Hocam yediklerim genelde ev yemeği zaten annem durumu bildiği için ev yemeği yiyorum bazen yemek yapamadığı zaman dışarıdan yemek söylüyorum ama en iyi yerden söylemeye özen gösteriyorum ve yediğim yemekler de döner veya kebap tarzı şeyler, süt tüketmiyorum, fast food çok çok nadir yiyorum, su hiç tüketmiyorum genel de ya çay ya da ice tea tüketiyorum.
Su neden içmiyorsun? Bol su içmen lazım. Muz, leblebi, patates haşlaması bunlar kabız yapabilir çok tüketildiğinde. Tahıllı besinler tüketmelisin. Baharatlı, tuzlu, acılı yemekleri yeme. Çorba içebilirsin. Su çok önemli.

İlginç gelebilir, uzun süredir mide rahatsızlıkları yaşıyordum ve son 2 yılda şiddetle ilerledi reflü olabileceği şüphesi ile, daha önce de ilaç kullandım ancak mideme kamera sokulması fikri hoş gelmediği için 2 yıldır kaderime rağzı yaşadım. Yazın iyice şiddetlenince perhiz yaparak mide koruyucu kullandım 2 ay aralıksız ve en son günde 8-9 kere tuvalete çıkacak kadar kötü oldum. Acil'de iğne vurulmama rağmen midem düzelmedi, doktorun probiyotik önerisi sonrasında bulunduğum yerde eczaneden tedarik edemediğim için BİM'den probiyotikli kefir aldım ve 3 gün içinde 2 şişe içtikten sonra bir sorunum kalmadı. Yaklaşık 1.5 aydır yeme içmeme dikkat etmiyorum, yani acılı şalgam vs gibi, yer fıstığı istisnası dışında bir mide problemi yaşamadım. Deneyebilirsiniz.

Mideden çok bağırsakla ilgili bir durum. Sindirim problemleri tamamen psikolojik kaynaklıda olabiliyor. Özellikle mide ile ilgili olanlar. Sinir, stres, üzüntü anında etkiler mideyi. Hastanelerin randevu sistemi maksimum 15gün sonraya randevu vererek çalışır. O an yoksa 15gün içinde randevu alamazsınız. 8-9 ay dediğiniz nedir bilmiyorum ama randevu değil muhtemelen görüntüleme randevusu. Ama Endoskobi ve kolonoskobiye bile 2-3 ay sonraya veriliyor. Ultrason belki çok ileri tarih olabilir. Tabiki ile göre değişir.

Su neden içmiyorsun? Bol su içmen lazım. Muz, leblebi, patates haşlaması bunlar kabız yapabilir çok tüketildiğinde. Tahıllı besinler tüketmelisin. Baharatlı, tuzlu, acılı yemekleri yeme. Çorba içebilirsin. Su çok önemli.
Hocam bilmiyorum ama canım hiç su çekmiyor içesim gelmiyor biraz garip gelebilir ama çok nadir susuyorum o zaman kana kana içiyorum harici içmiyorumi, Ama bundan sonra içmeye çalışacağım kendimi zorlayacağım.
İlginç gelebilir, uzun süredir mide rahatsızlıkları yaşıyordum ve son 2 yılda şiddetle ilerledi reflü olabileceği şüphesi ile, daha önce de ilaç kullandım ancak mideme kamera sokulması fikri hoş gelmediği için 2 yıldır kaderime rağzı yaşadım. Yazın iyice şiddetlenince perhiz yaparak mide koruyucu kullandım 2 ay aralıksız ve en son günde 8-9 kere tuvalete çıkacak kadar kötü oldum. Acil'de iğne vurulmama rağmen midem düzelmedi, doktorun probiyotik önerisi sonrasında bulunduğum yerde eczaneden tedarik edemediğim için BİM'den probiyotikli kefir aldım ve 3 gün içinde 2 şişe içtikten sonra bir sorunum kalmadı. Yaklaşık 1.5 aydır yeme içmeme dikkat etmiyorum, yani acılı şalgam vs gibi, yer fıstığı istisnası dışında bir mide problemi yaşamadım. Deneyebilirsiniz.
Bana çocukken reflü tanısı konuldu hocam ama çok küçük olduğum için ilaç verilmedi ve bende endoskopiyi reddettim 2 yıla yakındır bende kaderime razı yaşıyorum tabi sizin kadar günde 8-9 kere tuvalete asla çıkmıyorum ben genel de 2 öğün yemek tüketiyorum ve yediğimden 10-15 dakika sonra hemen lavaboya çıkmam gerekiyor ve bazen afedersiniz mide boşalsa dahi dışkı sanki içeride kalmış gibi hissiyat geliyor ve çok rahatsız ediyor beni yaşantımı komple etkiliyor. Harici olarak yememe içmeme az dikkat ediyorum yani fast food asitli içecekler veya abur cubur tüketmiyorum bunun yanında meyve de tüketmiyorum. Bu probiyotik olarak hem eczane de hem de markette olan en iyi marka hangisi hocam bilginiz var mı?
Mideden çok bağırsakla ilgili bir durum. Sindirim problemleri tamamen psikolojik kaynaklıda olabiliyor. Özellikle mide ile ilgili olanlar. Sinir, stres, üzüntü anında etkiler mideyi. Hastanelerin randevu sistemi maksimum 15gün sonraya randevu vererek çalışır. O an yoksa 15gün içinde randevu alamazsınız. 8-9 ay dediğiniz nedir bilmiyorum ama randevu değil muhtemelen görüntüleme randevusu. Ama Endoskobi ve kolonoskobiye bile 2-3 ay sonraya veriliyor. Ultrason belki çok ileri tarih olabilir. Tabiki ile göre değişir.
Hocam günlük hayatımda sinir, stres, üzüntü yaşamıyorum konuda bahsettiğim gibi bir anda ortaya çıkan bir durum ve mutlu da olsam, neşeli de olsam, günüm çok güzel geçse dahi bu sorun devam ediyor ve ne dışarıda yemek yiyebiliyorum ne adam gibi gezebiliyorum ancak ve ancak uzun süre tuvalette kalıp mideyi tamamen boşaltıp aç karnına dışarı çıktığım da problem yaşamıyorum mideye sadece içecekle dolduruyorum mecburi olarak. Diğer bir konu Hastaneler de bölümden randevu almakta problem yok fakat ben Ankara'da yaşıyorum ve Şehir hastaneleri mülteciler yüzünden o kadar çok kalabalık ki ve doktorlar o kadar özensiz ki daha sorunumu dinlemeden bir sürü tahlil istiyor ki zamanında çok verdim ve bana endoskopi ve biyopsi için 8 ay sonrasına randevu verildi durum şu bide o zamanlar midem ve bağırsaklarım daha da kötüydü ayakta duramıyordum bir an önce eve gitmek lavaboya girmek istiyordum maske takmak bile bana işkence idi. En son 4 ay önce tekrar şansımı denediğim de yine endoskopi kolonoskopi ve biyopsi için 4 ay öncesi yani haziran da gittiğim de anestezili şekilde Aralık ayına randevu verdiler ki düşünün bu sadece tahlil ve aynı doktora da tekrar randevu bile alamıyoruz durmadan doktor değiştiriyoruz. Özetle hastane konusunda mecburi özel hastane şart fakat onada bütçem yetmiyor onu halletmeye çalışıyorum.

1-Su mutlaka tüketmelisin. Canım çekmiyor diye bir şey yok. Bunu tüketmek zorundasın. ( Eğer kabızlık problemi çekiyorsan sabah aç karnına 1 litreye yakın su tüketmeye çalış. Bir süre sonra kahvaltını yapabilirsin. )
2- Yemeklerle birlikte yağ mutlaka al. Örneğin annenin yaptığı yemeğin üstüne yerken 1 yemek kaşığı zeytinyağı dökebilirsin.
3-Sebze mutlaka tüket.

Yeni konular

Geri
Yukarı