Mıknatıs ile Dönen fan Nasıl Yapılır?

aabbddss

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Dünya
Daha fazla  
Arkadaşlar bu videoda böyle bir şey gördüm, biraz uğraştım ama yapamadım, yaparsam gerçekten olur mu?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Her fan için yapamayabilirsin fanın iç motorundaki selenoidin nasıl sarıldığı, manyetik alanın yönü gibi bir çok etken var. Fizik biliyor musun? Okuyor musun? Profilinde yaşını göremediğim için uygun bir açıklama olmamış olabilir. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Basarım elektriği son güç çalıştırırım daha iyi arkadaşın babası mıknatısla hareket enerjisinden elektrik mi ne üretmiş bir şeyler diyordu.

Bunları yapması çok kolay arkadaşlar. Eğer gerçekten meraklıysanız ya da lisede fiziği yeterince öğrenmişseniz siz de evinizde yapabilirsiniz. İlginizi bir konu üstünde yoğunlaştırırsanız elbet sonuca ulaşırsınız.

Yapılabilir sanırım bunu elektriğe çevirebiliriz ? Yanlış mıyım ? 8.Sınıfım daha :D Mesela 50 tane düzenek yaptık bir ampulü aydınlatacak kadar elektrik verebilir mi ?

Şu sıralar fizikte işlediğimiz indüksiyon akımı sayesinde çalışıyor fan :) En basitinden telle sarılı bobine mıknatısı yaklaştırıp uzaklaştırırsanız (bobinin sarım sayısına ve yarattığınız manyetik alandaki değişime bağlı olarak) indüksiyon akımı geçer. Youtube'a yazarak deneylerine ulaşabilirsiniz.

Benimde aklımda olan bir düşünceydi. Sonradan unuttum tabi ki. Bu mıknatısı ve fanı nereden bulabiliyoruz? Ve ne kadar tutar?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Neodyum mıknatıs diye aratırsan bulabilirsin. Fanı ise eski bilgisayar parçaları olan bir bilgisayarcıdan alabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı