Milli piyango tuttuğunda ne yapardınız?

Sizden önce davranan 1 kişi aldığı 1 bilet ile büyük ikramiyeyi bulur. Sizde oturup ağlayabilirsiniz duruma.

Bu arada 2 sefer 5 tutturdum. Birinde 1,5 Milyon TL kaçtı, diğerinde ise 780 bin TL.

giphy.gif

@temel52

"Yardım falan da yapmazdım, sonuçta haram para. " "Büyük konuşmayayım ama almazdım parayı. " bu 2 söze sorum olacak.

1- Haram ise niye bilet aldınız diye adama sorarlar? Ben sorarım açıkçası.

2- Çelişki içindesiniz. "Almazdım" diyorsunuz sonrasında" yardım filanda yapmam" diyorsunuz ve üstüne ekliyorsunuz "haram". Eminim ki almazdınız!

Kazandığınız bu para ile, zeki iseniz sağlam bir işletme kurarsınız. Kurduğunuz bu işletmede insanlar çalışır. Çalıştıkları ve para kazandıkları için mutlu olurlar. Aynı zamanda devlete vergi vereceğiniz için devlete gelir kaynağı olur. Bu hem insanlara hem devlete yardımdır.

Ama yardım der iken gidip bir kuruma para bağışlar iseniz bu bence yardım olmaz zaten. Bu ülkede hayır kurumu altında parayı götüren insan çok. Yani her yardım para ile yapılmaz. Yapılmalıdır da.

"Çünkü piyango kazananlar genelde 3-4 sene sonra bütün parasını harcayıp tamamen dibe batıyorlar ve eski hayatlarını mumla arıyorlar. "

Nedeni cahil olmalarıdır. Para yönetimini bilmemeleridir. Ki bu ülkede "yönetim" kelimesi çoğu kişi için algılanması zor bir eylemdir.
Ayrıca en büyük nedenleri hayatlarında hiçbir şey olmadıkları içindir. Parayı bulduklarında, kendilerini bir şey sandıkları ve çevresindeki toplum bu kişi serveti için poh pohladıklarından "ne oldum ben delisine" dönüşmektedirler. Bu yüzden paralarını kaybetmektedirler.

Aynen öyle hocam bende zaten Eğlencesine şakasına dedim. Bizde büyüklerimizden kitabimizdan öyle öğrendik. Türkiye de piyango bileti alan tonlarca insan var vay onların haline güya Müslümanim diye geçinir. Derki yardım yapacağım ama başka insana haram para yedirdigi için onun sevabı değil günahını alacaktır. İnsanlar cahil vakte geri döndüler. Türkiye büyük imtihanı bu. Neler neler oluyor gündemde. Neyse fazla açmiyim. Biraz konun dışına taşmış olduk ama olsun. Allah Türkiye nin yardımcisi olsun.

@Silinen üye
Hayatımda hiç almadım zaten:D
Olur da alırsam (farazi) ve tutarsa olacakları yazdım.
Almayı da düşünmüyorum bundan sonra, size de böyle şeylere umut bağlamamayı öneririm.
Ne kadar para yönetimini bilse de bir insan, havadan gelen para olduğu için kendine sahip olamaz belli bir süre sonra bence.
Ayrıca şirket kurmak için para tek başına yeterli değil. Hiç tecrüben olmadan piyasaya dalarsan elindeki parayı da kaybedip borçlanman işten bile değil.
Tabi bunlar benim düşüncelerim, katılmayabilirsin.

Bende yazdıklarınıza karşılık cevap verdim. Kendi içinizde düşünüyorsunuz ama yazdıklarınıza yansıtamıyorsunuz. Aşağıdaki yazından bilet aldığınız düşüncesi ortaya çıkmaktadır. Bende bu duruma göre yorum yaparım. Aksini siz belirtmedikçe. Söylediğim gibi ilk mesajınızda "bilet almıyorum" ya da "bilet almadım" diye bir söylem yoktur.

Büyük konuşmayayım ama almazdım parayı. Çünkü piyango kazananlar genelde 3-4 sene sonra bütün parasını harcayıp tamamen dibe batıyorlar ve eski hayatlarını mumla arıyorlar.
Yardım falan da yapmazdım, sonuçta haram para.

-

"Almayı da düşünmüyorum bundan sonra, size de böyle şeylere umut bağlamamayı öneririm."

Umut bağlayan bir kişi değilim. Çalışıp paramı zaten kazanıyorum. Umut bağlama durumu; adamın maaşı 100 TL'dir. Bu maaşın 30-40 TL'si ile bilet alır ve umut bağlar. Bir kurtuluştur veya umut.

Sayısal'ı aylık tek kupon şeklinde oynayıp, şansını deneyen kişilere, bu önerinizin gücü muhtemelen dininizden kaynaklı oluyor. Karşınızdakini tanıyıp anlamadan lütfen böyle önerilerde bulunmayınız. Başkası bu öneriniz kabul edebilir belki ama ben kabul etmiyorum. Neyse..

"Ne kadar para yönetimini bilse de bir insan, havadan gelen para olduğu için kendine sahip olamaz belli bir süre sonra bence. "

Yukarıda da yazdım, cahil insana bir güç verir isen kendini kaybedecektir. Bu para olsun, bir iş yerinde yöneticilik olsun veya milletvekilliği olsun. Bu her yerde aynıdır ve aynı olacaktır.

"Ayrıca şirket kurmak için para tek başına yeterli değil. Hiç tecrüben olmadan piyasaya dalarsan elindeki parayı da kaybedip borçlanman işten bile değil."

Gene aynı yere geliyoruz. Zeka. Aptal bir adama 10 kere piyango çıksın, o para gene gider. Akıllı adamın tecrübesi olmasa bile, araştırır sorgular ve yolunu bulur.
Yukarıdaki yazımdan kopyalıyorum tekrar okuyunuz.
"Kazandığınız bu para ile,
zeki iseniz sağlam bir işletme kurarsınız. "

"Tabi bunlar benim düşüncelerim, katılmayabilirsin."

Düşünceleriniz tam oturtunuz. Yani "haram" diyip sonrasında "büyük ihtimal ile almazdım" demek düşüncelerinizin tam oturmadığı anlamına gelir. Yani çelişki var. 2. mesajınızda ise "hayatımda hiç almadım" diyorsunuz. Dediğim gibi ya düşünceleriniz tam oturmamış ya da bunu tam anlamıyla yazıya aktaramıyorsunuz.

Özet olarak; bu konuyu da dine çektiniz ya. Dininize göre haram ise, hesabını suçu işleyen verecektir öyle değil mi?
Dini kuralları her zaman ortama taşımayınız. Bir dine inanıyorsanız, o dini herkes inanacak diye bir kuralda yoktur. İnsanları yargılamaktan da vazgeçiniz.

Son olarak; dinden destek alıp (haram) sonrasında "bunlar benim düşüncelerim" yazmak sanki bu düşüncelerin altında büyük bir kaynak olduğu gibi görünse de, kazmaya başlandığında verimsiz topraktan başka bir şey olmadığı görülüyor.

giphy.gif

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı